Apple iepazīstina ar Mac OS X Lion

Vakar preses konferencē Apple iepazīstināja ar šā gada finansiālajiem rezultātiem un jauno Mac operētājsistēmu 10.7 “Lion”. Mac tirdzniecība Apple kompānijai dod 1/3 no kopējās peļņas, un pašlaik sastāda 22 miljardus dolāru gadā. Macintosh datori ir ieņēmuši 20% no kopējā datoru tirgus apjoma ASV.

Jaunā Mac OS X sauksies “Lion”, tātad, Lauva. Šī ir jau astotā Mac OS X versija un Apple tajā izmantos tās tehnoloģijas, kas apgūtas, izstrādājot skārienjūtīgās iOS ierīces (iPod touch, iPhone, iPad). Pirmkārt, tā ir iespēja izmantot multi-pieskārienu žestus (ar jauno Magic Mouse, Magic Trackpad un klēpjdatoru), iespēja strādāt ar programmām pilnekrāna režīmā, jauna dokumentu logu un pilnekrāna programmu pārvaldes vide (Exposé, Dashboard un Spaces apvienojums). Jaunums ir arī no iPad aizgūtā tehnoloģija pastāvīgi saglabāt dokumentā veiktās izmaiņas, līdz ar to atkrīt dokumenta saglabāšanas nepieciešamība. Programmas atveras tajā stāvoklī, kādā tās tika aizvērtas.

Jaunums ir arī Mac App Store — programmu veikals priekš Macintosh programmām. Programmu izstrādātāji varēs vairāk laika veltīt programmu izstrādei, jo nevajadzēs tik daudz laika veltīt mājas lapas veidošanai par attiecīgo programmu. Tas atvieglos arī programmu instalēšanu un atjaunināšanu — viens klikšķis un viss paveikts! (Peļņas sadalījums paliek tas pats, kas iPhone/iPad programmām — 30% patur Apple, 70% saņem programmas izstrādātājs. Bet tas atbrīvo programmētāju no servera uzturēšanas programmas lejupielādes nodrošināšanai, kredītkaršu apstrādes pienākumiem, u.t.t.) Tāpat no iPad ir aizgūta ideja par programmu ikonu grupēšanu un atvēršanu ar Launchpad palīdzību. Lai arī Snow Leopard sistēmā atjautīgāki lietotāji varēja veikt kaut ko līdzīgu, izveidojot programmu aliasus īpašās mapēs un ievelkot šīs mapes Dokā (un iestatot šo mapju skatījumu uz Sort by: Name, Display As: Folder, View Content As: Automatic), tad tomēr jaunā pieeja būs daudz ērtāka, it sevišķi izmantojot žestu komandas.

launchpad.jpg

Iespējams, ka pirms jaunās Mac OS X iznākšanas nākamā gada vasarā būs vēl kāda jaunās Mac OS X prezentācija, kurā parādīs vēl daudz ko jaunu, jo pašlaik Apple nevēlas, lai konkurenti sāktu kopēt jaunās Mac OS X fīčas savās operētājsistēmās.

Otrs būtiskākais jaunums bija jaunas paaudzes MacBook Air piezīmjdatori, kuri izgatavoti pēc Unibody tehnoloģijas — viss korpuss izgrebts no viena alumīnija gabala, kas nodrošina daudz augstāku korpusa stingrību. Tagad būs divu izmēru MacBook Air modeļi — viens ar 11″ un otrs ar 13″ LCD ekrānu, kuros ir mazliet paaugstināta izšķirtspēja. 11″ modelim ir 1366 x 768 px izšķirtzpēja, bet 13″ modelim tā ir 1440 x 900 px. Abos tiek izmantots Intel Core 2 Duo procesors, 2 GB RAM standartā (palielināma līdz 4 GB RAM) un pirmo reizi standartkomplektācijā cietā diska vietā tiek izmantota Flash atmiņa (64 vai 128 GB 11″ modelim un 128 vai 256 GB 13″ modelim). Tas sola nodrošināt tūlītēju gatavību darbam, atverot datora ekrānu. Arī datora svars ir ļoti mazs — 1.06 kg 11″ modelim un 1.32 kg 13″ modelim. Būtisks uzlabojums jaunajos modeļos ir integrētais SD kartes lasītājs un 2 USB porti. Beidzot, pieslēdzot datoram Flash atmiņu, varēs pieslēgt arī foto aparātu vai printeri…

Arī cena jaunajiem MacBook Air ir samērā demokrātiska — Eiropā sākot no € 999 par 11″ modeli un € 1.299 par 13″ modeli. Video par jaunajiem MacBook Air modeļiem skatāms šeit. Šodien parādās pirmās jauno modeļu recenzijas.

Pie jaunumiem jāpiemin arī iLife ’11. Vislielākās izmaiņas piedzīvojusi iPhoto un iMovie programma. Abās ir iebūvēts pilnekrāna režīms.

ilife_11.png

iPhoto jaunumi: iespēja nosūtīt bildes, neizejot no iPhoto, jaunas slaidšova iespējas, uzlabojumi integrācijā ar Facebook, iespēja pasūtīt bilžu grāmatas un reljefās pasta atklātnes (tajās zemēs, kur šis pakalpojums pieejams!).

iMovie jaunumi: iespēja veidot filmu “treilerus” jeb ievadreklāmas. Priekš nelielām reklāmas firmām tā ir fantastiska fīča! Beidzot puslīdz sakarīga audio kanāla rediģēšanas iespēja. Jaunā versija atpazīst cilvēku sejas un cilvēku skaitu attiecīgajā klipā, līdz ar to iespējams ātri atrast tos kadrus, kuros ir sejas tuvplāns vai cilvēku grupa. Programma papildināta ar jaunām tēmām sporta un ziņu programmām. Integrēta iespēja publicēt gatavo video uz Facebook, Vimeo vai CNN iReport.

GarageBand jaunumi: FlexTime — iespēja pastiept vai saīsināt skaņas ilgumu, nemainot tās toni. Iespēja daudzkanālu ierakstā pielāgot ritmu atsevišķos kanālos māsterkanāla ritmam. Jauni ģitāru virtuālie pastiprinātāji, kā arī uzlabota klavieru un ģitārspēles apmācība.

Jā, vēl viens interesants jaunums ir tas, ka iLife cena ASV ir samazināta no $79 uz $49, attiecīgi Eiropā uz €49, kas ir ap Ls 35.

facetime_icon.jpg

Apple izlaidusi FaceTime programmu priekš Mac datoriem, lai varētu veikt video zvanus starp iPhone un Mac. Beta versija lejupielādējama šeit. Šis tas var vēl nestrādāt, jo galu galā tā vēl ir tikai beta (testēšanas) versija.

Noslēgumā dažas pārdomas par redzēto:

Pirmkārt, integrācija. Apple priekšrocība ir tā, ka viņi ražo gan “dzelžus”, gan operētājsistēmu un pat lietotājprogrammas, līdz ar to iespējama daudz augstāka produktu integrācija, nekā «Microsoft / Intel / trešās firmas» modelī. Microsoft var ieviest daudz skaistu jaunumu savā OS, bet ja datorražotājs, dzenoties pēc pēc iespējas zemākas cenas (konkurences dēļ), atteiksies to atbalstīt to sava datora “dzelžos”, tad šī iespēja paliks tikai skaista iecere. Tāpat otrādi — datorražotājs var izgudrot kaut ko jaunu un labu, bet ja to neatbalstīs OS ražotājs, tad tas tā arī paliks tikai par sapni. Un arvien vairāk šāda integrācija ir nepieciešama tiem, kam mājās vai darbā ir galda dators, kabatā smārtfons un ceļasomā planšetdators vai piezīmjdators. Kā visas šīs ierīces apmainīsies ar informāciju? Piemēram, kalendārs, kontakti, grāmatzīmes interneta pārlūkprogrammā, lietotājvārdi un paroles dažādām mājas lapām, u.t.t. Lietderīga informācija par datu sinhronizāciju ar MobileMe un Google palīdzību lasāma šeit, abi servisi salīdzināti šeit, un par citām sinhronizācijas iespējām varat lasīt šeit.

Otrkārt, lietotāja “piedzīvojums”. Kā mēs jūtamies, strādājot ar dažādām ierīcēm un programmām? Vai visur valda vienoti koncepti, vai arī katra programma būvēta un darbojas pēc citiem principiem? Cik viegli es varu sākt pilnvērtīgi strādāt jaunā programmā, kuru esmu instalējis un atvēris pirmo reizi? Arī šeit Apple noteiktās vadlīnijas programmu izstrādātājiem ir nozīmīgs solis datorlietotāja pozitīvam “piedzīvojumam”. Ja esi pieradis uz iPad pagriezt attēlu ar diviem pirkstiem veicot apļveida žestu uz ekrāna, tad kāpēc to nevar uz iMac vai MacBook Air trackpad’a? Lūk, te atkal atklājas Apple integrācijas priekšrocības. Ir jauki, kad viss vienkārši strādā. Pie tam tā, kā tu intuitīvi jūti, kā tam būtu jāstrādā. 🙂

Mac OS X Lion kļūst par pirmo OS, kurā saplūst divu atšķirīgu lietotāja interfeisu — žestu un peles/kursora — paradigmas. Kad daudziem varbūt šķita, ka nākamā Mac OS kļūst par tādu kā noslēdzošo OS X versiju, kur šī sistēma sasniegs savu “pilnību”, tā faktiski apliecina sevi par jauna ceļa sākumu. Var teikt, ka Lion ir pavērsiena punkts izpratnē par lietotāja interfeisu jeb kā mēs lietojam datoru. Interesanti būs redzēt nākamgad, ko vēl Apple būs ieviesusi jaunajā operētājsistēmā.

Treškārt, iWork jaunās versijas iztrūkums. Līdz šim iLife un iWork parasti iznāca reizē. Bet tā kā drīzumā gaidāms Microsoft Office 2011 for Mac, tad, iespējams, Apple ir pietaupījusi iWork ’11 prezentāciju mazliet vēlākam laikam. Nevar taču ļaut Microsoft kompānijai reklamēt jauno Office programmu paketi bez konkurences! 🙂

Kategorijas: Jaunumi, Klēpjdatori, Mac OS X, Mac programmas, Recenzijas / Raksti. Ielieciet grāmatzīmi permalink.

4 Atsauces uz Apple iepazīstina ar Mac OS X Lion

 1. nbinc saka:

  Jau biju rakstījis par to citur, bet izlasot tavus komentārus-pārdomas par jauno OS atkārtošos.
  Runa iet par App Store programmām. Man personīgi šī doma ne pārāk simpatizē jo:
  1. noteikti tas būs piesaistīts pie lietotāja konta, respektīvi, Latvijā nedarbosies pilnvērtīgi — ar to gribēju teikt ka būs programmu klāsts kuras izstrādātājs (vai Apple) neizvietos kādā no lokāliem App Store;
  2. nevarēs vairs tik viegli tās programmas nopirkt… ar to es gribēju pateikt, ka būs problēmas ar apmaksu. Tagad es pie ražotāja (viņu mājas lapā) varu nopirkt programmu (tos pašus MacHeist, MUpdate u.t.t.), samaksājot ar jebkuru karti vai PayPal, tad nu caur AppStore es būšu stipri ierobežots ar tādu maksāšanas daudzveidību;
  3. kļūs neiespējama programmas iegāde priekš instalēšanas uz cita datora. Respektīvi, ja es pērku programmu, lai to varētu lietots kāds cits, vai arī man to nopērk teiksim USA un atsūta uz LV un es to te lietoju;
  4. sasummējot 2 un 3 punktu izriet (vai var tā notikt), ka iegādāties programmas varēs tikai vienā App Store katrā valstī un pircējs nevarēs izvēlēties sev izdevīgākos pirkšanas noteikumus. Ar to gribēju pateikt, ja, teiksim, es gribu nopirkt Aperture Update, tad būs jāpērk Latvijā par šeit noteiktām cenām, kuras ir lielākas nekā tā pati Aperture maksā ASV (USD vs EUR kursa svārstības + nodokļi + vietējās “navarkas” u.t.t.);
  5. kas būs ar vairāku cilvēku App Store kontiem, ja tie strādā uz viena datora (ģimene). Teiksim, vīrs sev nopērk vienas programmas, sieva citas — kā tas tiks realizēts uz viena datora… ar domu, ka abu pirktās programmas arī lieto abi, nevis katrs tikai savas pirktās.
  Varētu šo sarakstu vēl turpināt…
  Tas, ka programmu Updatus tu vari nosekot un praktiski automātiski updeitoties, protams, ka ir labi, bet neredzu problēmu ar jau esošo sistēmu.
  Praktiski visas programmas uz mana datora prot pašas updeitoties. Protams, kā nu kura to prot — dažas tik pasaka ka ir jauna versija, citas piedāvā pašas atpumpēt un arī pašas uzliek jaunu versiju. Vienīgi ar tādu piebildi — tas notiek tad, kad konkrēta programma ir palaista. Bet ja jāsaka godīgi, tad neredzu jēgu updeitot programmu, kuru es neesmu palaidis (nelietoju).

 2. Guntis saka:

  Paldies par šo kementāru. Man nav informācijas kā Apple gatavojas risināt Tevis norādītos programmu lietošanas scenārijus, bet visticamāk, ka ir kāds risinājums. Iespējams, ka licences fails glabāsies nevis lietotāja Library mapē, bet sistēmas diska Library mapē, tādējādi pieejams visiem lietotājiem uz attiecīgā datora. Tur var būt daudzi risinājumi. Piemēram, līdzīgi kā vienu un to pašu iTunes kontu vari aktivizēt uz vairākiem datoriem, lai atskaņotu iTunes veikalā pirktās dziesmas uz līdz pat 5 (ģimenes) datoriem. Gan jau kaut ko līdzīgu var izveidot arī priekš programmām.
  Par programmu automātikso jaunināšanu — jā, tas ir diskutējams jautājums, bet vispār neslikti, jo ir iespējams gadījums, ka lietotājs nopērk kādas programmas tikko iznākušo jauno versiju, bet pie reālas šīs programmas lietošanas nonāk pēc mēneša kaut kur Āfrikas tuksneša vidū, kur internets nav pieejams. Ja pa šo laiku programma nav ne reizi atvērta, tad pašreizējā variantā viņam ir tā pati lejupielādētā sākotnējā versija, kur var būt n-tās kļūdas. Ja sistēma nodrošina automātisku programmu jaunināšanu, tad, iespējams, programma būs jau pāris reizes atjaunināta, programmas izstrādātājs būs novērsijs vairumu sākotnējo kļūdu un programma pēc mēneša būs jau lietojama. Tā ka ir gadījumi, kuros šāda automātiskās jaunināšanās fīča var izrādīties pat ļoti noderīga.
  Attiecībā par cenām — jā, Mac App Store droši vien piedāvās vienu cenu attiecīgai valstij un viss. Bet, cik sparotu, programmu izstrādātāji varēs turpināt tirgot programmas arī no savas mājas lapas. Tā ka lietotājs varēs izvēlēties — pirkt no Mac App Store vai no ražotāja lapas. Vismaz pagaidām mums ir dota izvēles brīvība. 🙂 Izskatās, ka vismaz daži ražotāji ir diezgan sajūsmināti par Mac App Store, pat ja peļņa no programmas tirdzniecības viņiem sanāk mazāka, nekā tirgojot to no savas lapas. Piem., skat. http://www.pixelmator.com blogu par šo tēmu.

 3. nbinc saka:

  Par Pixelmator es jau lasīju un varu saprast izstrādātājus – viņiem nav lielas vēlmes vadīt tās visas finanšu lietas un distribūciju, bet nodarboties tikai ar programmēšanu.
  Cita problēma ir kā šādā veidā programmas izplatīšanas tirgus samazinās – nu ar šo es domāju ka programmu varēs dabūt tikai valstīs kur ir oficiāli pieejams Mac App Store, Latvija šinī gadījumā iespējams būs aiz borta 🙁 jodažas programmas, kuras ir pieejamas USA AppStore (priekš iPhone), nav pieejamas Latvijā.

 4. Guntis saka:

  Gadījumos, kad kāda programma nav pieejama vietējā veikalā, der uzrakstīt programmu autoriem un uzprasīt, vai tiešām viņi ir ierobežojuši savu programmu kādam konkrētam reģionam? Man tā bija ar NetNewsWire — iznāca 2. versija, bet LV App Store veikalā nebija nopērkama. Uzrakstīju programmas izstrādātājam un viņš atbildēja, ka tā ir kļūda, un pēc nedēļas vai divām programma bija pieejama arī Latvijas veikalā. Bet tā kā Mac App Store (vismaz iesākumā) nebūs vienīgā programmu iegādes vieta, tad nesaskatu problēmas nopirkt programmas no izstrādātāja mājas lapas — ja kaut kādu iemeslu dēļ Mac App Store sagādā neērtības. Pozitīvais šim veikalam ir tas, ka uzreiz vari redzēt līdzīgas programmas un lietotāju atsauksmes, un vari izvēlēties attiecīgi labāko vai lētāko risinājumu. Kamēr vien ir alternatīva programmu iegādes iespēja, es esmu par šādu veikalu!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.