Viena nedēļa bez datora (tikai ar iPad 2!)

Kāds ir jaunais iPad 2 ikdienas lietošanā? Vai tas var aizstāt datoru? Nolēmu izdarīt eksperimentu un nedēļu iztikt bez datora, izmantojot tikai jauno iPad 2, ko nu jau pāris nedēļas var nopirkt Apple oficiālo dīleru Capital un iDeal veikalos tepat Latvijā. Man izmēģināšanai ir vislētākais 16 GB WiFi (melnais) modelis.

iPad 2 konstrukcija Divi plusi: 1) Jaunais modelis ir plānāks un ar plakanu aizmuguri, kas uzlabo darbu ar iPad bez vāciņiem, ja to novieto plakaniski uz galda. Patīkami, ka jaunais modelis ir mazliet vieglāks par pirmo. 2) LCD ekrāna kvalitāte ir mazliet uzlabota. Nedaudz, bet ir. Patīkami! (Es tomēr ļoti ceru, ka nākamam modelim būs Retina ekrāns!)

Divi nelieli mīnusi: 1) Sakarā ar jaunā iPad 2 slīpajām sānmalām man katru reizi bija jāpievērš īpaša uzmanība iespraužot kontaktligzdā USB sinhronizēšanas vadu. Varbūt varēja vismaz ap kontaktligzdu atstāt apmali taisnā leņķī. 2) iPad’am ir tikai 1 skaļrunis koprusa apakšpusē. Es dotu priekšroku 4 skaļruņiem — katrā stūrī. Tad rotējot iPad’u, vienmēr skanētu 2 augšējie skaļruņi un paņemot iPad’u klēpī, nenobloķētos apakšpusē esošā skaļruņa skaņa.

Sagatavošana darbam Iesākumā pieslēdzu Gmail kontu kā MS Exchange ar push iespēju. Lai pieslēgtu Google kalendārus, nākas atvērt m.google.com lapu, pārslēgties uz English (US), lai ieraudzītu Sync ikonu (latviešu valodas lapā tās vispār nav!) un ieķeksēt tos kalendārus, kurus vēlos sinhronizēt a iPad. Kārtībā! (Izņemot to, ka visiem kalendāriem krāsas atšķiras no tām, kas ir manā datorā vai iestatītas Google Calendar lapā… Tā kā darba kolēģi dažkārt uzaicina mani uz dažiem pasākumiem, tad Calendar programmā parādās 3 uzaicinājumi, no kuriem nekādi nemāku tikt vaļā—apskatu tos, bet birka “3” pie Invitations pogas nepazūd. Pēc divām dienām kaut ko dzēšot kalendārā esmu atbrīvojies no šiem ielūgumiem.

Uzinstalēju visas nepieciešamās programmas: 1Password (interneta lapu parolēm, kredītkaršu informācijas un programmu reģistrācijas numuriem), Accordance un BibleReader (Bībeles izpētes programmas), Facebook, Flipboard, Instapaper (mājas lapu lasīšanai off-line režīmā), iBooks un Kindle (e-grāmatu lasīšanai), Tweetings HD (Twitter klients), Zinio (e-žurnālu abonēšanas un lasīšanas programma) un arī WordPress, kurā rakstu šo recenziju. iWork programmu pakete — Pages, Keynote un Numbers – šim demonstrācijas modelim jau ir uzinstalētas.

Manā rīcībā ir arī Apple bezvadu (Bluetooth) tastatūra. Saslēgšana ar iPad notiek burtiski pus minūtes laikā, bez jebkādas aizķeršanās. Interesanti ir tas, ka sapārojot ar bezvadu tastatūru (ja šī tastatūra ir iPad’am “redzama”), tastatūra uz ekrāna vairs nerādās — iPad gaida teksta ievadi no bezvadu tastatūras. Un tas ir ļoti noderīgi, jo pat uz lielās iPad ekrāna tastatūras latviešu burti jāraksta tāpat kā uz iPhone — nospiežot-un-gaidot papildizvēlni ar latviešu burtiem, tad pirksts jāpārvirza uz vajadzīgo latviešu burtu (šausmīgi bremzē normālu rakstīšanu!), bet izmantojot bezvadu tastatūru, var rakstīt latviski kā uz Mac — izmantot Alt/Option vai mēmo (‘) taustiņu! (Ja kas, bezvadu tastatūru var sapārot arī ar iPhone 4 un izmanot nelielu piezīmju/konspektu rakstīšanai telefonā). (Piezīme (2011.06.07): lasītāji raksta, ka latviešu burtus var ātri ievadīt, pavelkot ar pirkstu vertikāli pāri attiecīgajiem latīņu burtiem. Testējot iPad 2 man pāris reizes tas nejauši sanāca, tikai nesapratu ar kādu žestu. Tad nu ielāgojiet to—var krietni uzlabot rakstīšanas ātrumu! :-))

Lietošana: ātrdarbība Vispirms mani interesē iPad ātrdarbība. Notestēt to bez īpašas programmas, protams, ir pagrūti, bet var just, ka jaunais modelis ir “žiperīgāks” par iepriekšējo, it sevišķi to var just foto galerijas programmā. Ritināties pa garu fotogrāfiju galerijas sleju ir daudz raitāk nekā iepriekšējā modelī. Arī e-grāmatas atveras mazliet ātrāk, taču starpība nav tik dramatiska, lai visi oriģinālā iPad īpašnieki pārdotu savas planšetes un steigtos pirkt jaunās. Iespējams, ka vislielāko ātradarbības starpību sajutīs 3D spēļu lietotāji (jo grafiskās kartes ātrdarbība esot līdz 9 reizes lielāka, salīdzinot ar pirmo modeli), bet tā kā es neesmu lielos draugos ar spēlēm, tad atturos no kategoriskiem apgalvojumiem.

Lietošana: pozitīvais Man šķiet, ka vislielākā iPad priekšrocība ir tā portatīvais izmērs un (salīdzinoši ar datoru) nelielais svars. To var ērti paņemt klēpī, gultā, paņemt līdzi izbraukumā, u.t.t. Tiešām, ar rokām taustāms internets klēpī ir kaut kas mazliet burvīgs.

Dažām programmām ir atšķirīgs vertikālās un horizontālās orientācijas lietotāja interfeiss. Piemēram, Mail programmā vertikālā orientācijā pa visu ekrānu ir redzams tikai atvērtais epasts un pārējie epasti ir pieejami papildlistē, kamēr horizontālā orientācijā šie epasti ir pastāvīgi redzami kreisajā sānjoslā. Patīkams atklājums ir Flipboard programma, kas sniedz pavisam citu piedzīvojumu, pārskatot Facebook, Twitter u.c. ziņas. Tiem, kas bieži izmanto Facebook un Twitter, Flipboard programmas dēļ vien ir vērts iegādāties iPad! 🙂

Nolēmu izmēģināt iPad sava darba “kaujas apstākļos” — sagatavoju sprediķi iPad’ā un arī Bībeles izpētes stundā izmantoju nule kā iznākušo BibleReader Bībeli latviešu valodā ko var lietot tandēmā ar dažādiem komentāriem. Kopumā esmu ļoti apmierināts ar rezultātiem. Varēja būt kādas žestu komandas ātrai programmu pārslēgšanai, bet tas vairāk attiecas uz lietošanas ērtumu, nevis ātrdarbības uzlabošanu.

Vislabākais iPad pielietojums man bija mājas lapu un epasta lasīšana, Bībeles izpēte ar BibleReader un Facebook/Twitter pārlūkošana ar Flipboard programmu, kā arī e-grāmatu lasīšana. Mazliet par e-grāmatām. Pašlaik vispieejamākās ir e-grāmatas priekš Amazon Kindle. Amazon piedāvā grāmatu lasīšanas programmas teju vai visām ierīcēm, kam ir elektrības štepselis — Kindle for Mac, Windows for PC, Kindle for iPhone, Kindle for iPad, Kindle for Android, Kindle for Blackberry, Kindle for Windows Phone 7, un protams arī Kindle ierīcei. Izveidojam savu kontu Amazon.com lapā un pērkam grāmatas, tad lasām tās uz datora, telefona, iPad u.c. Amazon atļauj instalēt un lietot e-grāmatas vienlaicīgi 5 dažādās ierīcēs.

Lietošana: klupšanas akmeņi Ne viss vēl ir tik gludi, kā gribētos. Piemēram, pieslēdzoties BibleReader mājais lapai, lai nosūtītu dažus ierosinājumus programmas turpmākiem uzlabojumiem, atklāju, ka Safari pārlūkprogramma neparedz iespēju augšupielādēt bildes no iPad… Es gribēju augšplādēt dažas ekrānkopijas, kas ilustrē problēmas, bet “Browse” poga Safari pārlūkā nebija aktīva. Arī rediģējot WordPress blogu caur Safari nav iespējams augšuplādēt bildes. Tā nu nācās ieslēgt datoru, lai to izdarītu.

Tāpat ar bilžu nosūtīšanu e-pastā — ja atver Mail un sāc rakstīt e-pastu, un tad atceries, ka vajadzētu nosūtīt dažas bildes no foto galerijas, tad nekā — Mail programmai nav iespējams “aizsniegt” foto galeriju… Bildes sūtīt e-pastā var, bet tikai no foto galerijas programmas. Dīvaini, kāpēc Pages programmā ir poga, ar ko var atvērt foto galerijas paleti un ievietot Pages dokumentā bildes, bet Mail programmai tādas pogas un iespēju nav. Jāiekopē jau uzrakstītais teksts starpliktnē, jāatver Photo programma, jāiezīmē bildes, kuras gribi sūtīt, jānospiež Email poga, tad var ielīmēt tekstu no starpliktnes e-pastā un nosūtīt kopā ar bildēm. Izdarīt var, bet man šķiet, ka kaut kā no otra gala… Cerams, ka nākamajā iOS versijā Mail programmā būs foto galerijas poga un Safari ļaus pārlūkot foto galeriju bilžu augšupielādei uz mājas lapu.

Prezentācijas Mazliet pietrūka laika nopietni izmēģināt iPad ar video projektoru. Varu tikai teikt, ka pieslēgšanās pie HP projektora notika bez aizķeršanās un ar Keynote programmu prezentācijas parādīt var. Iesākumā uz ekrāna redzams tas pats, kas uz iPad, bet ieslēdzot prezentācijas režīmu, ir iespējams mainīt uz iPad ekrāna redzamo slaidu izkārtojumu, kā arī ieslēgt/izslēgt piezīmes. Mazliet kaitināja tas, ka tajos slaidos, kuros ir attēlu animācijas, tās notiek tikai uz ekrāna, kamēr uz iPad ekrāna rādās tikai teksts. Kad animācijas uz ekrāna ir pabeigtas, bildes parādās arī iPad ekrānā. Ja prezentācijas laikā skatāmies uz ekrānu, tad nav problēmas, bet ja jāskatās iPad ekrānā, tad būs mazliet jāpierod ar šo aizkavēšanos, vai arī jāizvairās no attēlu animēšanas prezentācijā.

Noslēgumā Nedēļa ar jauno iPad pagāja nemanot. Iecere šonedēļ neieslēgt datoru neizdevās, jo vajadzēja augšupielādēt ekrānkopijas, ko mobilais Safari neatļāva. Arī šo rakstu pabeidzu uz Mac, jo šī paša Safari ierobežojuma dēļ nevaru rakstam pievienot bildes no iPad. Bet kopumā esmu ļoti apmierināts ar jauno iPad 2 un esmu pārliecināts, ka planšetdators noteikti iegūs vēl lielāku funkcionalitāti pēc iOS 5 iznākšanas, par kuru vairāk uzzināsim jūnija sākumā. Iespējams, ka tad visi šie sīkie šķēršļi būs pagātne.

Kā vienmēr, noslēgumā jāatbild uz jautājumu — pirkt vai nepirkt? Ja jums ir nepieciešams neliels un nedārgs portatīvs dators mājas lapu lasīšanai, saziņai ar draugiem (draugiem.lv, Facebook, Twitter, e-pasts) un nav nepieciešamības rakstīt garus “palagus” teksta, tad iPad var būt tieši jums! Tāpat elektronisko grāmatu lasīšanai, jo tās neaizņem vietu jūsu plauktos. Vai tirdzniecības pārstāvjiem, lai demonstrētu produktus vai firmas piedāvātos risinājumus. Ja esat pavārs, tad varu pačukstēt, ka ir daudzas brīnišķīgas pavārgrāmatas un recepšu programmas tieši priekš iPad — ar iebūvētu taimeri, produktu iepirkumu sarakstu un instrukcijām soli pa solim, kā arī visu pārējo, kas nepieciešams gardu ēdienu pagatavošanai. Izmēģināju veikt dažus naudas pārskaitījumus no iPad — nekādu problēmu, vismaz Swedbank mājas lapā. Un protams, ja jums mājās aug daži knēveļi, kam pirkstiņi tā vien niez visu aptaustīt — iPad viņiem būs ļoti mīļa rotaļlietiņa! 🙂

Noslēgumā vēlos pateikt lielu paldies firmai Capital un tās Apple produktu līnijas vadītājam Hardijam Sametim par izmēģināšanai piedāvāto iPad 2 un Apple bluetooth bezvadu tastatūru, kā arī firmas iDeal veikala vadītājam Mārtiņam Amtmanim par pāreju priekš iPad saslēgšanas ar video projektoru.

Kategorijas: iPad, Recenzijas / Raksti. Ielieciet grāmatzīmi permalink.

2 Atsauces uz Viena nedēļa bez datora (tikai ar iPad 2!)

  1. Boo saka:

    Rakstot mailu tu vari aiziet un no galerijas iekopēt (ja nemaldos līdz 6 bildēm) un iepeistot tās iekš patreiz rakstāmā maila 😉

  2. Guntis saka:

    Man atgādina, ka arī Ābolu Veikals tirgo jaunos iPad’us 🙂

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.