iOS pilngadības svētki. Ziņas no WWDC

Vakar Sanfrancisko pilsētā Apple iesāka Mac un iOS programmu izstrādātājiem veltīto konferenci ar jaunāko Mac OS X un iOS operētājsistēmu un “mākoņpakalpojumu” prezentāciju. Šis raksts būs veltīts iOS 5 jaunumiem.

Ios5

Runājot par iOS 5, Apple būtībā paziņoja par šīs sistēmas pilngadības svētkiem. Mobilā operētājsistēma var atstāt “vecākus” (datoru) un doties pasaulē laimi meklēt 🙂 Labi, pietiks runāt līdzībās, tagad par visu pēc kārtas:

Pirmkārt, iegādājoties jaunu mobilo ierīci ar iOS 5, vairs nebūs nepieciešams to pieslēgt datoram, lai aktivizētu un uzstādītu nepieciešamos iestatījumus. iOS 5 ļaus mobilajām ierīcēm dzīvot pašām savu dzīvi — ar vai bez sadarbības ar datoru. Tas nozīmē, ka daudzas lietas, kas līdz šim prasīja USB kabeļa pieslēgumu datoram, kā kalendāra izveidošana vai kontaktu importēšana no datora, būs izdarāmas mobilajā ierīcē vai sinhronizēsies pa bezvadu tīklu. Tas nozīmē, ka daudziem cilvēkiem iPad vai iPhone kļūs par vienīgo datoru.

Otrkārt, pamatīgi pārstrādāta ziņojumu sistēma. Līdz šim gadījās situācijas, kad lietotājam atbloķējot ekrānu, pazuda visi sistēmas ziņojumi uz neatgriešanos. Tagad visiem ziņojumiem ir vienota pārlūkprogramma, kas netraucējot lietotāju, “dzīvo” ekrāna augšmalā. Atliek ar pirkstu pārvilkt ekrānam no augšas uz leju, un noritinās ziņojumu liste, kuru var ērti aplūkot un no kuras var atvērt konkrētas programmas vai ziņojumus. P”ec tam viena pirksta kustība no lejas uz augšu pāri ekrānam un visi ziņojumi ir atkal paslēpti.

Ios5 notifications

Pārstrādāts arī aizslēgtā ekrāna izskats, tagad tajā var parādīties jaunākie ziņojumi. Pārvelkot ar pirkstu pāri konkrētam ziņojumam, lietotājs var uzreiz atvērt attiecīgo ziņojumu vai programmu. iOS 5 ļaus pielāgot arī jauna e-pasta un kalendāra ziņojumu skaņas.

Būtiski uzlabots ir Safari interneta pārlūks, kad iegūst cilnes ērtākai lapu pārlūkošanai, “lasīt vēlāk” listi, kas sinhronizēsies ar citām iOS ierīcēm vai Mac, kā arī Reader skatījuma režīmu, kas līdzīgi Instapaper servisam “izgriež” visu lieko un pārformatē lapu ērtai lasīšanai uz neliela ekrāna.

Patīkams jaunums ir Twitter īsziņu servisa integrēšana iOS pamatprogrammās — Safari, Photos, Camera, YouTube un Maps.

Apple ir daudz laika veltījusi iOS ierīcēs iebūvētā foto aparāta darbības uzlabošanai. Pirmkārt, uz aizslēgta ekrāna blakus atslēgšanas joslai ir foto aparāta poga — divreiz pieskaramies tai un neatbloķējot ekrānu esam fotoaparāta režīmā (šādā gadījumā pieeja darbvirsmas ekrānam un iepriekš bildēto bilžu galerijai ir slēgta). Lai bildētu, turpmāk varēsim izmantot gan foto pogu uz ekrāna, gan skaļuma palielināšanas (+) pogu iPhone sānmalā. Foto programma piedāvā palīglīnijas uz ekrāna ērtākai attēla kompozīcijai, bet foto galerijas programma tagad var veikt elementāras attēla apstrādes funkcijas, tādas kā sarkano acu retušēšanu un “vienas pogas” attēla uzlabošanu, kā arī attēla apgriešanu (crop) vai rotēšanu.

Ios5 photo

Būtisks operētājsistēmas uzlabojums ir jaunā uzdevumu atgādinājumu sistēma. Tagad lietotājs varēs ne tikai izveidot “To Do” listi, bet katram uzdevumam pievienot kontekstu, kur to var darīt, kā arī nosacījumus, kad jāatgādina par uz devumu — konkrētā laikā vai tuvojoties kādai konkrētai ģeogrāfiskai vietai vai atstājot to. iOS ierīcēs iebūvētā GPS sistēma attiecīgi atgādinās par uzdevumiem, kas veicami attiecīgajā vietā.

Ios5 reminders

Protams, Reminders programma nav OmniFocus vai Things aizvietojums, bet 90% lietotāju tā būs pilnīgi pietiekoša. Prieks, ka Apple to atrisinājusi tiek vienkārši un eleganti, pie tam izmantojot GPS iespējas.

Arī kalendārs iegūst pilnvērtīga iOS pilsoņa statusu: iOS 5 kalendāra programma piedāvā iespēju izveidot jaunus kalendārus vai dzēst esošos, aplūkot failu pielikumus turpat kalendāra programmā, izdalīt konkrētus kalendārus koplietošanai, u.t.t.

iPad ierīcēs varēs izvēlēties pilnekrāna vai dalīto tastatūru, kas ir ļoti ērta rakstīšanai ar abiem īkšķiem, turot iPad rokās. Arī pārslēgšanas starp atvērtajām programmā uz iPad būs vienkāršāka, pateicoties četru vai piecu pirkstu žestiem. iPad 2 iegūs iespēju bez vadiem atspoguļot ekrāna saturu uz lielā TV (caur Apple TV).

Ios5 keyboard

Interesants jaunums ir iMessage serviss sarakstei iOS 5 lietotāju starpā. Šķiet, ka īpaši domāts ASV tirgum, kur operatori prasa diezgan lielas mēneša abonēšanas maksas par SMS servisu. Šī programma daudziem ļaus atteikties no bezjēdzīgi augstām mēnešmaksām, lai apmainītos ar SMS ziņojumiem.

Vēl jāpiemin Newsstand programma/serviss, kas ļauj abonēt žurnālus. Šķiet, ka Apple ir atradusi veidu, kā apvienot dažādos elektroniskos izdevumus vienā “plauktā”. Lai cik smuki izskatās dažādu izdevniecību periodikas lasītāji, beigās tie visi rada jucekli — lietotājam nav vajadzīgas 20 programmas, lai lasītu 20 žurnālus. Pietiek ar vienu labu programmu, ko izstrādā firma, kas zina, kā to darīt, bet izdevniecības var strādāt pie lasītājam interesantas periodikas veidošanas, nevis nodarboties ar programmēšanu.

Ios5 newsstand

Visbeidzot, iOS ierīces automātiski veidos rezerves datu kopijas kā arī sinhronizēs datus ar Mac vai PC pa bezvadu WiFi tīklu (ja lietotājs to vēlēsies). Un šeit mēs nonākam pie iCloud servisa, par ko vairāk uzzināsiet nākamajā rakstā.

Kad visi šie labumi būs pieejami? Apple sola uz rudens pusi. Atliek cerēt, ka rudens sākumā. Cik drūms izskatās mans telefoniņš bez iOS 5…

Šeit variet noskatīties īsu iOS 5 video prezentāciju, šeit lejupielādēt visu prezentāciju (1.22 GB, MP4, 640px X 360px) un šeit palasīt pirmo iOS 5 apskatu ar bildēm.

Papildinājums 2011.06.09: Izskatās, ka iOS 5 jaunumu saraksts ar to vēl nebeidzas. Internetā parādās ziņas par LED zibspuldzes izmantošanas iespēju klusai brīdināšanai par ienākošiem zvaniem, lietotāja definētiem vibrosignāliem (līdzīgi Morzes kodam), kurus var piešķirt konkrētiem kontaktiem, kā arī lietotāja definētiem žestiem perifērijas ierīču vadībai. Jaunajā iOS Apple piedāvā iespēju konfigurēt arī  AirPort Express bezvadu maršrutizatoru.

Kategorijas: iPad, iPhone, iPod, Jaunumi, Perifērija, Recenzijas / Raksti. Ielieciet grāmatzīmi permalink.

5 Atsauces uz iOS pilngadības svētki. Ziņas no WWDC

 1. Merlins saka:

  Paldies par jaunumu apskatu! Pie Lauvas Tu minēji, ka iCal tagad būs arī gada pārskats. Tas ir viens no priecīgākajiem jaunumiem. Man tāds bija Nokia komunikatorā un vēl tagad pēc tā ilgojos. Vai tas ir gaidāms arī iOS5?

 2. Guntis saka:

  Izskatās, ka iPad versijai ir gada pārskats, par iPhone versiju nezinu — no vienas puses šķiet, ka ekrāns pārāk mazs, lai no tā būtu kaut kāda jēga… http://www.apple.com/ios/ios5/features.html#more
  Bet tad jau manīsim.

 3. Merlins saka:

  Symbian bija gada pārskats tabulas veidā – mēneši līmeniski, dienas stateniski un notikumiem varēja piešķirt krāsu etiķeti. Vienā acu uzmetienā kā krāsainā diagrammā verēja redzēt par visu gadu, kad esmu Latvijā, kad ārzemēs u.tml. Neesmu neko tādu redzējis nekur citur un brīnos kādēļ. Plānošanai lielos vilcienos tas bija labs palīgs. iPhona ekrāns taisni būtu piemērots. Bet tiešām – tad jau manīsim.

 4. Guntis saka:

  Man, piemēram, kalendārā ierakstu ir tik daudz, ka gada pārskats uz tik maza ekrāna būtu bezjēdzīgs. Jau mēneša skatījumā ar grūtībām varu atrast 1-2 dienas, kad nav nekas. Parasti katru dienu ir 3-6 ieraksti…

 5. Merlins saka:

  Tas gan. Tai Symbian gada pārskatā informatīvā vērtība bija ar krāsu ieizīmētajām rūtiņām, kas signalizēja – diena brīva/aizņemta un apmēram ar ko; Latvijā vai ārzemēs. Ar to varēja vienā acu uzmetienā kā no diagrammas redzēt, piemēram, kurā mēnesī vai ceturksnī var mēģināt plānot kādus pasākumus vai kad visjēdzīgāk plānot atvaļinājumu. Konkrētās dienas saturs parādījās apakšā, kad attiecīgajai rūtiņai uzbrauca ar kursoru. Nezinu, varbūt vnk biju pie tā pieradis.
  Bet tad pie reizes par vēl vienu lietu. Tu raksti, ka Lauvai burtus ar diakritiskajām zīmēm būs jāizvēlas kā iPhone, izvēloties no saraksta? Tas mani sabiedēja, jo ļoti apgrūtinātu un palēninātu rakstīšanu. Un negribas vienmēr pārmācīties jau automātismā apgūtus rakstīšanas paņēmienus. Ceru, ka ierastā klusējošā apostrofa iespēja saglabāsies?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.