Windows … bez logiem

13. septembrī Microsoft prezentēja savas nākamās operētājsistēmas Windows 8 koncepciju planšetdatoriem programmu izstrādātājiem. Jauno lietotāja saskarni (interfeisu) Microsoft nodēvējusi par Metro. To raksturo lieli krāsu un/vai attēlu laukumi ar skaidri salasāmiem tekstiem. No redzētā jāatzīst, ka Microsoft ir ļoti rūpīgi domājusi par pilnīgi jaunas paaudzes skārienu un žestu komandu lietotāja saskarni planšetdatoriem.

Windows 8 Metro UI

Priecē tas, ka jaunā sistēma nav citu operētājsistēmu pakaļdarinājums, bet pilnīgi svaigs produkts, kurā ir daudz novatorisku ideju. No tādām var pieminēt Metro programmu iespēju strādāt gan pilnekrāna režīmā, gan ekrāna malā, gan (ar ziņojumu servisa starpniecību) programmas starta flīzē. Atšķirībā no iPad, kur vienlaicīgi ekrānā redzama tikai viena programma, Microsoft Windows 8 ļaus planšetes ekrānu pārdalīt  priekš divām programmām. Tādējādi platekrāna planšetes iegūs zināmas priekšrocības, salīdzinājumā ar 4:3 formāta ekrānu planšetēm. Šķiet, ka ļoti būtiski tas varētu būt akadēmiskajā vidē un biznesā, kad jāraksta kāds dokuments, par pamatu ņemot informāciju no kādas citas programmas.

Windows 8 - Snap

Microsoft Metro komanda ir strādājusi arī pie žestu komandu vienkāršošanas. Labs piemērs tam ir veids, kādā iespējams iezīmēt sākumekrāna flīzes un tās pārvietot, ar vienas rokas pirkstu pieturot flīzi, ar otras rokas rādītājpirkstu ātri pāršķirot vairākus ekrānus. Vai arī kniebiena žests flīžu samazināšanai, lai ātrāk pārvietotos uz citu flīžu grupu.

Windows 8 - Touch Language Goals

Liels solis uz priekšu planšetdatoru programmu datu apmaiņā ir Picker Contract tehnoloģija, kas ļaus programmām apmainīties ar datiem bez to kopēšanas uz failsistēmu un tad no turienes uz otru programmu. Mac lietotājiem tas varbūt nav tik būtisks jaunums, jo Mac operētājsistēma pieļauj attēlu pārvilkšanu no interneta pārlūkprogrammas loga pa tiešo teksta redaktora dokumentā u.tml., bet Windows operētājsistēmā tas ir būtisks darba principu uzlabojums.

Windows 8 - Share

Prezentācijā varēja manīt arī zināmu konkurenci par programmu izstrādātāju un lietotāju atbalstu jaunajai lietotāja saskarnei. Windows programmu menedžmenta direktors Džensens Heriss (Jensen Harris) salīdzinot Metro sākumekrānu ar citu operētājsistēmu sākumekrāniem, teica: “It’s not a static screen full of icons” (tulk. “Tas nav nekustīgs ekrāns, kas pilns ar ikonām”).

Interesanta ir Microsoft pieeja operētājsistēmas satura ziņā. Atšķirībā no Apple, kas atsacījās no pilnas Mac OS X mobilajās ierīcēs un radīja jaunu operētājsistēmu iOS skāriena saskarnei, Windows 8 ietvers gan skārienjūtīgo saskarni (Metro), gan “parasto” klaviatūras un peles saskarni (Chrome). Laiks rādīs, kura pieeja ir labāka. Te gan jāpiebilst, ka Microsoft paredz savu operētājsistēmu nākamās paaudzes datoros, kas apvienos gan skārienjūtīgu ekrānu, gan klaviatūras un peles ievadi un saskarni. Tikai laiks rādīs, kam lietotāji galu galā dos priekšroku.

Windows 8 - Live Tiles

Nu ko, šķiet, ka beidzot Microsoft ir spējusi radīt kaut ko patiešām oriģinālu, un ienākšana planšetdatoru operētājsistēmu tirgū ar pāris gadu nokavēšanos ir devusi zināmas priekšrocības — iespēju izvērtēt žestu komandu izmantošanas principus un izstrādāt modernu lietotāja saskarni un programmu darbības principus, kas domātas skārienu / žestu vadībai. Viennozīmīgi var teikt to, ka Metro saskarne liek pamatu nākamajām Microsoft operētājsistēmām, kuras redzēsim turpmākos desmit gados un varbūt pat vēl tālākā nākotnē. Metro ir arī labs izaicināms Apple domāt par savas mobilo ierīču operētājsistēmas turpmāku attīstību. Apsveicam!

Noslēgumā piedāvāju pašiem noskatīties Windows 8 prezentāciju.

Papildinājums: iPad 2 ar iOS 5 salīdzinājums ar Windows 8 planšetdatoru, soli pa solim.

P.S. Kas to būtu domājis, ka es kādreiz MacPasaulē rakstīšu par Windows? 😉

Kategorijas: Galda datori, Jaunumi, Klēpjdatori, Recenzijas / Raksti, Saites, Uncategorized, Video. Ielieciet grāmatzīmi permalink.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.