Zibens ziemas debesīs: OS X "Mountain Lion"

Iepazīstaties — OS X Mountain Lion

OS X Mountain Lion

Vakar Apple burtiski pārsteidza pasauli nesagatavotu ar jaunas OS X versijas paziņojumu. Līdz šim visi Apple paziņojumi un publiskās demonstrācijas parasti notika otrdienās, bet šis paziņojums — ceturtdienā, pie tam bez publiska pasākuma. Apple vadība pirms nedēļas ielūdza dažus žurnālistus uz privātu tikšanos, kur jaunā operētājsistēma tika demonstrēta individuāli vienam žurnālistam. Diezgan interesants pavērsiens. Kā norāda Džons Grūbers, demonstrācija notika tikpat augstā līmenī, it kā to demonstrētu vairākiem tūkstošiem žurnālistu un Mac programmētāju, ar tiešraidi internetā. Demonstrācijas sākumā Apple viceprezidents Fils Šillers norādīja, ka Apple nolēmusi “sākt dažas lietas citādāk”, ar to acīm redzot domājot gan prezentācijas veidu, gan OS X jaunu versiju izstrādes grafiku — turpmāk Apple katru gadu izlaidīs jaunu OS X versiju, tādējādi sinhronizējot OS X tehnoloģisko attīstību ar Apple mobilo ierīču operētājsistēmas iOS attīstību. Kamdēļ tas vajadzīgs? — tāpēc, ka jau OS X “Lion” iesāka iOS tehnoloģiju un ideju izmantošanu Mac operētājsistēmā un jaunā OS X “Mountain Lion” to tikai turpina vēl lielākos apmēros.

Kas jauns mūs sagaida jaunajā OS X? Pirmkārt, daudz dziļāka iCloud integrācija. Mac App Store programmas piedāvās iespēju saglabāt lietotāja failus vai nu hierarhiskajā failu sistēmā datora cietnī, vai arī “plakanajā” iCloud vidē, kur viss ir tikai vienas mapes dziļumā. Pats jēdziens “mape” te laikam arī ir novecojis, jo pēc izskata to laikam būs labāk saukt par failu grupu.

Mountain Lion - iCloud

Tuvinot OS X un iOS konceptus, mainīti arī dažu programmu nosaukumi. Turpmāk Address Book sauksies vienkārši Contacts, iCal sauksies Calendar un iChat vietā nāk pavisam jauna programma, kas līdzīgi iOS ierīcēs esošajai, sauksies Messages.

Mountain Lion - Messages

Reminders un Notes, kas līdz šim iOS ierīcēs bija atsevišķas programmas, bet OS X vidē bija iCal un Mail programmu sastāvdaļas, tagad arī uz Mac iegūst atsevišķu programmu statusu. Iespējams, par to varam pateikties iCloud, kas turpmāk nodrošinās šo programmu datu sinhronizāciju (ko līdz šim atgādinājumiem veica CalDAV un piezīmēm IMAP). Līdz ar to Apple ir nopietni piestrādājusi pie tā, lai viss notiktu tā, ka tam būtu jānotiek, nevis atstājusi šīs lietas vakardienas tehnoloģiju ziņā.

Mountain Lion - Reminders

Mountain Lion - Notes

Jaunums ir ziņojumu sistēma Notifications, līdzīgi iOS ierīcēs esošajai, kas ekrāna sānā var parādīt svarīgākās ziņas, līdzīgi “Growl” programmai, tikai ar daudz dziļāku integrāciju operētājsistēmā, ko trešās puses programma nespēj nodrošināt.

Mountain Lion - Notifications

Arī Safari pārlūks iegūst jaunu koplietošanas pogu rīkjoslā, līdzīgi kā tas ir iOS sistēmā, kas daudziem lietotājiem padarīs uzskatāmāku iespēju nosūtīt mājas lapas adresi pa e-pastu vai publicēt to Twitter mikroblogā. Tas pats attiecas uz iespējām publicēt Photo Booth bildes.

Spēlmaņus iepriecinās Game Center ienākšana OS X vidē, kas varētu pamudināt iOS spēļu izstrādātājus pievērst lielāku uzmanību OS X spēlēm. Apple turpina izmantot vienas sistēmas (iOS) panākumus, lai celtu otru sistēmu (OS X).

Arī AirPlay tehnoloģija pārceļo uz Mac. Ja jums ir otrās paaudzes Apple TV, tad pieslēdzoties pie tā paša bezvadu tīkla, Mac redzēs Apple TV un piedāvās koplietot Mac ekrānu. Ērts veids, kā ģimenei kopā noskatīties jaunākās fotogrāfijas vai filmas bez liekas vadu meklēšanas un saslēgšanas. Un ja Apple TV pieslēdz video projektoram, tad arī biznesa prezentācijas varēs rādīt gan no iPad’a, gan no Mac’a — bez vadiem! Tik tālu par iOS tehnoloģiju integrāciju.

Apple nopietni domā par sistēmas drošību. Nākamajā OS X versijā šim nolūkam ir iestrādāta programmu izcelsmes pārbaude, ko Apple nosaukusi par Gatekeeper (vārtu sargs). Lai paaugstinātu drošību, turpmāk Apple prasīs visiem Mac programmu izstrādātājiem elektroniski sertificēt savas programmas un sniegs iespēju lietotājam izvēlēties, kādām programmām viņš vai viņa uzticas: (1) tikai tām, kas ir no App Store, (2) tām, kas no App Store un citām sertificētām programmām, vai (3) jebkurai programmai, arī bez sertifikāta. Atklājot kādu nelikumīgu darbību sertificētā programmā, Apple anulēs programmas izstrādātāja elektronisko sertifikātu un ieliks to “melnajā sarakstā” (kuru Mac datori katru dienu automātiski atjauninās no Apple serveriem), tādējādi krietni samazinot iespēju negodīgiem programmētājiem nelikumīgi ievākt lietotāju datus vai veikt kādas citas nelikumīgas darbības.

Īpašu uzmanību Apple velta Ķīnas tirgum, jo šī valsts ir ekonomiski strauji augošs, milzīgs tirgus, kam ir sava īpaša specifika. Sistēmas līmenī būs atbalsts Ķīnā populārajiem e-pasta un lietotāju video publicēšanas servisiem. Jāpiemin, ka pērnā ceturksnī 16% Apple peļņas nāca tieši no Ķīnas un pēdējo piecu gadu laikā Apple peļņa Āzijas valstu tirgū palielinājusies par 3000% (“Daily Finance” dati).

Priecīga ziņa visiem OS X Lion (10.7.3) lietotājiem — jau tagad variet lejupielādēt mazu fragmentiņu no OS X “Mountain Lion” Messages programmas izskatā. Šī programma aizstās iChat.

 

Resursi internetā: Apple, Macworld, Daring Fireball, All Things D

Sistēmas prasības: sakarā ar jaunās OS X paaugstinātām prasībām prer grafisko karti, jaunajā operētājsistēmā Apple ir atteikusies no Intel GMA 950 un x3100 čipsetu atbalsta un tas nozīmē, ka jauno OS nevarēs uzinstalēt uz sekojošiem Mac datoriem:

• Visiem Intel Core 2 Duo MacBook piezīmjdatoriem, kas ražoti pirms 2008. gada rudens (Modeļi: MB061*/B, MB062*/B, MB063*/B, MB402*/A MB403*/A MB404*/A, MB402*/B)
• 2007. gada vasaras Mac mini (Modeļi: MB138*/A, MB139*/A)
• 2006. gada nogales plastika korpusa iMac (Modelis: MA710xx/A)
• Oriģinālā 2008. gada sākuma MacBook Air (Modelis: MB003LL/A)

Visiem šiem (un vecākiem datoriem) OS X “Lion” ir un paliks pēdējā operētājsistēma. Dažiem nāksies domāt par jauna Mac iegādi. Bet ja tā labi padomā — 4-6 gadus vecs dators tāpat prasās pēc maiņas 🙂

Kategorijas: iOS programmas, Jaunumi, Mac OS X, Mac programmas, Mac-saistīts, Recenzijas / Raksti. Ielieciet grāmatzīmi permalink.

6 Atsauces uz Zibens ziemas debesīs: OS X "Mountain Lion"

 1. Artis saka:

  Atvainojos par bezgala muļķīgo jautājumu, bet kā es varu uzzināt savu modeļa numuru (šos te – MB061*)?

 2. Guntis saka:

  Tas ir pārdošanas numurs. Parasti tas redzams pirkuma dokumentos. Bet ja tie kaut kur nozaudēti, tad spiežam uz Apple logo kreisajā ekrāna stūrī > About This Mac > More Info… > System Report… > Hardware sadaļā skatāmies Model Identifier. Nokopējam šo identifikatoru. Atveram Google un iekopējam tur šo identifikatoru un procesora taktsfrekvenci, piemēram:
  MacBook Pro8,3 2.2 GHz
  un meklēšanas rezultātos atrodam, ka modelis ir A1297, bet pārdošanas numurs MC725LL/A. Šis pārdošanas numurs ar papildus burtiem beigās nosaka datora modeli, klaviatūras izkārtojumu (EE, DE, FIN, FR, UK, USA, RU) un barošanas vada kontakta tipu (EU, UK, USA).

 3. nbinc saka:

  Man liekas ka tie jaunievedumi nav tik nozīmīgi lai tiem veltītu jaunu kaķa nosaukumu. Varētu vienkārši papildus numuriņu pielikt un būtu kā update. Jaunās programmiņas var aizvietot ar citu programmistu ražojumiem. Nu neticu es ka piemēram Reminders un Notes ielikšana instalācijas diskā ir vērta jaunas sistēmas izlaižšanai….. pārējie jaunievedumi tik pat “vērtgi” ……
  Es vēl joprojām sēžu uz Snow Leopard, jo nevaru pieņemt Expose likvidēšanu, a Lion jaunievedumi arī ne pārāk interesē.

 4. Guntis saka:

  Es gan tā neteiktu… Apple ieliek operētājsistēmā daudz vairāk, nekā ar aci no ārpuses redzams. Piemēram, Lauvā ieviesa programmu un sistēmas sertifikātus, lai neviena programma nevar izmainīt sistēmas failus, sistēmai neko nezinot. Ieviesa atmiņas randomizāciju, kas pamatīgi sarežģa dzīvi vīrusu rakstītājiem un hakeriem.
  Godīgi sakot, Lauva ir pamatīgi pārrakstīta OS. Tik pamatīgi, ka ir parādījušās daudzas jaunas problēmas, kas iepriekšējās versijās nebija. Milzīga problēma ir patvaļīga WiFi tīkla “pazaudēšana” un nepieslēgšanās tīklam pēc datora pamodināšanas. Trīs sistēmas jauninājumi izlaisti, bet problēma vēl aizvien nav atrisināta. Daži lietotāji ziņo, ka Apple inženieri ir zvanījuši un teikuši, ka Apple strādā pie risinājuma. Tas norāda uz to, ka kaut kas WiFi draiveru jomā ir kardināli pārtaisīts. Parental Controls arī pārsvarā nestrādā. Vispār svaigi instalēta sistēma strādā ātri, bet pēc pāris nedēļām paliek gausa. Reizēm pēc pārstartēšanas TextEdit veras vaļā 8-10 sekundes. Un Snow Leopard bija 1-2 sekundes. Tas pats ar Preview programmu. Vai tas ir versiju dēļ vai tādēļ, ka programma skatās, vai nav automātiski jāatver kāds iepriekšējās sesijas fails, nezinu. Bet tā ilgā atvēršanās reizēm tracina. Reizēm gribas pāriet atpakaļ uz Snow Leopard, bet automātiskās failu saglabāšanas un dokumentu versiju dēļ tomēr palieku pie Lauvas. Versijas ir ļoti laba lieta, kad pierodi, sevišķi, ja daudz laika velti dokumentu sagatavošanai.
  Daži pat smejas, ka OS X Lion ir Apple Vista. Nedomāju, ka ar Lauvu ir tik traki kā ar MS Vista, bet problēmas ir. Pirmās atsauksmes par Mountain Lion liecina, ka to varētu saukt par pabeigtu Lauvu. Testētāji ir ievērojuši datoru/programmu ātrdarbības pieaugumu, portatīviem datoriem palielinājies darbības laiks baterijas režīmā, u.t.t. Ja cena būs tāpat kā Lauvai, es noteikti iegādāšos.
  Expose nekur nav pazudis Lauvā. Ir. Iebīdot kursoru ekrāna stūrī, dokumentu logi tāpat izkārtojas kā agrāk. Klāt nācis pilnekrāna režīms. Viss kļuvis mazliet vienkāršāk un savāktāk. Man patīk.

 5. nbinc saka:

  Gunti, paskaidro lūdzu kā es Lauvā varu panākt Expose darbību līdzīgu Snow Leopard ?
  Man ir laptops, uz kura bija Lauva, bet tur man Expose vietā ir tas nelaimīgais Mission Control, kur es nevaru vērot visus atvērtos logus, bet tikai programmu logu kaudzītes…. pie Safari man atvērti teiksim 6 logi un kā es lai uzreiz trodu vajadzīgo, kā lai es vēŗoju visus logus kas ir atvērti – arī pārējos ekrānos (Spaces) – nekā 🙁
  Iekš Snow Leopard es ar vienu peles kustību atveru visus Space (4x mzākus ja to ir 4 ) un ar otru peles kustību varu redzēt visus atvērtos visos ekrānos…..

 6. Guntis saka:

  Expose Lauvā nav tieši identisks tam, kāds bija Sniega Loepardā, bet ir, un strādā pa vairākiem Spaces. Pavelc trīs vai četrus pirkstus uz tačpeda pret sevi un viņš parāda visus attiecīgā programmā atvērtos dokumentus, neatkarīgi no tā, kurā Space tas ir. (Pie tam ekrāna apakšā rādās 8-9 pēdējie šajā programmā atvērtie dokumenti.) Uzklikšķini pa vajadzīgo un sistēma pāries uz attiecīgo Space, kurā šis dokuments atvērts.
  Pabīdot 3-4 pirkstus pretējā virzienā, atveras Mission Control ar pašreiz atvērtā Space dokumentiem, kurus var izvēlēties ar peles klikšķi.
  Godīgi sakot, es nekad neesmu aizrāvies ar Spaces, iztieku ar vienu, līdz ar to laikam neizjūtu nekādu lielo starpību. Man pat šķiet, ka jaunais variants ir parocīgāks, tikai žestus šīm komandām gribētos pretējā virzienā. Lai redzētu Mission Control, gribas pakāpties atpakaļ, lai redzētu kopainu, nevis urbties iekšā atvērtajā dokumentā. Žesti liekas ačgārni.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.