Nedēļa ar jauno iPad

iPad

Pēc nedēļu ilgas “spēlēšanās” ar jauno iPad nolēmu padalīties iespaidos ar MacPasaule lasītājiem. Tiem, kas seko tehnoloģiju jaunumiem, ir zināms, ka jaunais iPad modelis no iepriekšējiem atšķiras pirmkārt jau ar augstas izšķiršanas ekrānu — līdzšinējo 1024 x 768 pikseļu vietā jaunā iPad ekrānam ir 2048 x 1536 pikseļi, tātad, četras reizes vairāk. Tas nozīmē, ka attēli ir daudz detalizētāki un teksts daudz asāks — uz jaunā iPad ir daudz vieglāk salasīt sīkus burtiņus. Lai nodrošinātu tik augstu ekrāna izšķirtspēju, aiz katra ekrāna pikseļa esošā elektronika ir jānovieto ciešāk kopā, kas samazina ekrāna spožumu. Lai to kompensētu, nākas izmantot daudz spožāku ekrāna apakšizgaismojumu, kas savukārt negatīvi ietekmē baterijas ilgdarbību. Lai nodrošinātu iepriekšējā iPad modeļa darbības laiku (10 stundas), Apple nācās teju vai dubultot akumulatora ietilpību, kas nozīmēja ievietot lielāka izmēra akumulatoru elementus (tas par pusmilimetru “sabiezināja” jauno iPad) un palielināja akumulatora uzlādes laiku. Kā redzat, ieviešot tikai vienu jaunu komponenti, seko vesela ķēdes reakcija. Nemaz nerunājot par jaunu grafisko karti, kam nepieciešami četri procesora kodoli, lai nodrošinātu tik augstas izšķirtspējas ekrāna darbību. Kā tas viss ietekmē jaunā iPad praktisko lietošanu — par to tad arī šis raksts.

Izņemot no rūpnīcas iepakojuma, jaunais iPad ne ar ko būtiski neatšķiras no iepriekšējā. Tas pats ārējais izmērs, tas pats noformējums. Vai lietotājs reāli pamanīs, ka jaunais modelis ir pusmilimetru biezāks? Diezin vai. Vai pamanīs, ka tas ir par 51 gramu smagāks par iepriekšējo modeli? Ne visi, bet daži lietotāji to sajutīs. Toties ieslēdzot ekrānu, ja vien cilvēks nav gandrīz akls, ikviens saskatīs milzīgu atšķirību attēla asumā! Ekrāna izšķirtspējas dēļ viens ir vērts domāt par jaunā modeļa iegādi vai esošā iPad nomaiņu uz jauno.

iPad kā grāmatu lasīšanas ierīce. Pusotra gada laikā biju iemanījies nopirkt aptuveni 130 Kindle formāta grāmatas, kuras tagad varu nopietni sākt lasīt. Pagājušajā nedēļā 4 dienās izlasīju vienu “vidēja izmēra” grāmatu uz jaunā iPad. Secinājums — jaunais iPad ir ideāla ierīce grāmatu lasīšanai. T/C “Alfa” aplūkoju jauno Amazon Kindle touch lasāmierīci, bet uzreiz secināju, ka man tā galīgi neder. Vārds “touch” nosaukumā ir visai nosacīts — būtībā ekrāns nav skārienjūtīgs, tas tiek imitēts ar infrasarkano staru sensoriem gar ekrāna malām. Viss notiek ar vienkāršu uzspiedienu pa ekrānu. Nav nekāda atbalsta žestu komandām, lapu pāršķiršana ir gausa, interesantāko rakstvietu teksta iezīmēšana arī ir gauss process. Izdarīt var, bet ja gribēsi kaut ko izcelt katrā otrā lapā / ekrānā, tad ātri vien apniks. Ja lietotājs vēlas tikai lasīt stāstus vai romānus un neko vairāk, tad Kindle touch ir ļoti laba ierīce — neliela izmēra, viegliņa, ar vienu uzlādi darbojas gandrīz divus mēnešus — izcila! Bet akadēmiskā vidē strādājošiem tā nederēs, jo ir citas prasības. Es vēlos, lai lapas pāršķiršana būtu momentāna, lai iezīmēt tekstu būtu viegli, lai varu ātri pierakstīt klāt savas piezīmes. Un, protams, iPad no Kindle touch atšķiras ar to, ka pirmam ir krāsains ekrāns un to var izmantot ne tikai grāmatu lasīšanai. Un tas noved pie nākamās tēmas:

iPad ikdienas lietošanā: 

Spēles. Tā kā neesmu liels spēļu entuziasts, tad necentīšos aprakstīt iPad kā spēļu konsoli. Šeit minēšu tikai to, ka pāris spēles, kuras pamēģināju, strādāja teicami. Nekādu attēla raustīšanos ekrāna lielās izšķirtspējas dēļ netiku novērojis. 

E-pasts, kalendārs, kontakti. Ievadām savu Gmail vai iCloud konta informāciju un viss — Mail programmā tiek izveidoti attiecīgie konti, ienāk e-pasti, kalendārā parādās Gmail un iCloud kalendāri, Address Book piepildās ar kontaktinformāciju. Viss ļoti vienkārši. (Šeit gan jāpiemin viena nianse attiecībā uz Google kalnedāru servisu — pēc noklusēšanas Google kalendārā rāda tikai galveno kalendāru. Ja esat parakstījušies uz vēl kādiem kalendāriem, tad uz attiecīgās mobilās ierīces jāatver m.google.com, jāpārslēdzas uz English (jo latviešu valodā nav sadaļas «Sync»!), jāatver «Sync» sadaļa un tur jāieķeksē pārējie kalendāri.)

Apstrādāt nelielus epastus uz iPad ir ļoti ērti, man to patīk darīt uz iPad daudz labāk nekā uz datora. Arī kalendārs ir ērts. Varbūt pietrūkst dažas pasākumu atgādinājumu uzstādīšanas opcijas, kas ir iCal programmā, bet priekš mobilās ierīces tomēr neslikti.

Ofisa programmas. Es izmantoju Pages, Numbers un Keynote. Failu apmaiņu veicu caur iCloud. iOS ierīcēs iCloud integrācija izskatās samērā labi, bet varētu būt labāks risinājums Macintosh pusē. Pagaidām tas oficiāli ir tikai caur interneta pārlūkprogrammu. Iespējams, ka tas jaunajā OS X “Mountain Lion”, kas iznāks šovasar. Varu pačukstēt, ka iWork failus priekš iCloud var ievietot arī atbilstošajās

~/Library/Mobile Documents/com~apple~Keynotes/Documents
~/Library/Mobile Documents/com~apple~Numberss/Documents
~/Library/Mobile Documents/com~apple~Pages/Documents

mapēs. Ievelkot failus šajās mapēs, sistēma tos automātiski nosinhronizēs ar iCloud. (~ apzīmē jūsu mājas mapi (Home folder)). Protams, visas trīs programmas nodrošina elementārās rediģēšanas iespējas, tomēr ir lietas, kas pietrūkst, salīdzinot ar “lielajām” programmu versijām priekš Mac datoriem. Piemēram, Pages for iOS nav iespējams norādīt attālumus starp rindkopām. It kā elementāra lieta, bet nav. Tāpat nevar izvēlēties dokumenta izmēru, kas mazāks par A4. Es ļoti bieži lietoju A5 ar 0.64cm tukšām malām. Izveidot šādu dokumentu uz Pages for iOS ir neiespējami. Vispirms jāsagatavo dokuments ar šādiem izmēriem uz Mac, tad jāpārkopē uz iPad un tad var darboties tālāk. Tāpat ir problēmas ar daudzu objektu sagrupēšanu vienā. (Piemēram, fons, uz kura ir vairāki atsevišķi uzraksti un līnijas, bultas, grafiki, u.t.t) It kā izdarīt var, bet man 9/10 gadījumu kaut kas vienmēr samisējas un viss sabīdās pa ekrānu galīgi šķērsām. Pietrūkst peles… 🙂 Protams, uzrakstīt tekstu, noformatēt to, izmantojot stilus, ielikt bildītes vai grafiku nav nekādu problēmu! Un vienmēr jāpatur prātā, ka kaut kur 1 Infinite Loop laboratorijās Kalifornijā kāda slepena grupa neatlaidīgi strādā pie šo programmu uzlabošanas.

Dažas noslēguma pārdomas:

Foto un video: Jaunajā modelī ir krietni uzlabota foto kamera (5 MP). Tāda, kādai tai vajadzēja būt jau no sākuma. Protams, gribētos labāku kameru arī priekšpusē, jo diemžēl šādas kameras attēls uz otra jaunā iPad ekrāna neizskatās pārāk labi. Laikam jāpagaida līdz nākamam modelim. 🙂

Vāciņi un statīvs: Man patīk plāni vāciņi. Esmu noskatījis sev Case•Mate Tuxedo vāciņus, kas man patīk ar to, ka iPad piestiprinās vāciņiem ar līmplēvi. Video variet aplūkot šeit. Draugi man uzdāvināja Elecom alumīnija statīvu, kas ļauj pagriezt iPad’u gan horizontāli, gan vertikāli. Ļoti labs statīvs grāmatu lasīšanai! iPad tajā izskatās ka tāds maziņš iMac. Atradu, ka Latvijā viņus tirgo Capital, maksā 18 latus.

Elecom stand

Vēl visādus interesantus un dīvainus statīvus variet aplūkot šeit un šeit.

Karstums: Tūlīt pēc jaunā iPad parādīšanas tirdzniecībā parādījās ziņas, ja jaunais modelis ļoti karst. Ar prieku varu teikt, ka tas ir visai nosacīti — ja iPad tiek izmantots interneta pārlūkošanai, epastam, grāmatu lasīšanai un tml. lietām, tad tā korpuss ir knapi silts. Kaut kur starp pilnīgi remdenu un knapi manāmi siltu. Karstums rodas tad, ja sāk spēlēt 3D grafikas spēles. Un arī tad karstums būtībā koncentrējas aizmugurē vienā punktā, un nav nemaz tik liels, lai par to īpaši uztrauktos.

Akumulatoru uzlāde: Kā jau iesākumā minēju, lai nodrošinātu augstās izšķirtspējas ekrānu ar nepieciešamo apgaismojumu, jaunajā iPad modelī akumulatora ietilpība ir teju vai dubultota, un tas iespaido iPad uzlādes laiku. Ja iepriekšējo modeli varēja uz pusstundu pieslēgt strāvai un rezultātā pāris stundas strādāt no akumulatora, tad jaunajā modelī par to var aizmirst. Pilnai akumulatora uzlādei nepieciešamas aptuveni 7,5 stundas. Un tas ir ar oriģinālo 10W lādētāju! Līdz ar to katru vakaru ir jāpadomā par rītdienas plāniem un laicīgi jāpieslēdz iPad uzlādei. Šeit ir vēl viena interesanta nianse — samazinot ekrāna spilgtumu zem vidējā, iespējams palielināt iPad darbības laiku (salīdinot ar iepriekšējā modeļa 10 stundām). Īpaši saudzīgā režīmā jaunais iPad var darboties pat līdz 13,5 stundām! (Protams, ka intensīvi spēlējot 3D spēles un uzgriežot ekrāna spilgtumu tuvu maksimumam, iPad darbosies aptuveni 4-5 stundas.)

Šeit zemāk iPad ekrānkopijās redzam uzlādes laiku un iPad darbības laiku bez pieslēguma strāvai. (Battery Watch Pro programma.) Garā horizontālā līnija violetajā grafikā no 19:30 līdz 20:30 norāda uz to, ka šajā laikā iPad bijis izslēgts. Tad ap 22:00 pieslēgts uzlādei un uzlāde pabeigta ap 5:30 no rīta.

Akumulatora darbības laiks 

Dzeltenais grafiks attēlo akumulatora uzlādi. Kā redzam grafikā, atšķirībā no iPhone sākumā uzlāde notiek samērā gausi. (iPhone 4 sākumā uzlādē akumulatoru par aptuveni 1% minūtē!).

Akumulatora uzlādes laiks

4G mobilo sakaru tīkla atbalsts: Jaunais iPad atbalsta 4G (LTE) mobilos sakarus, bet diemžēl pagaidām tirdzniecībā esošie iPad ir paredzēti tikai ASV 4G mobilo sakaru frekvencēm. Eiropā jaunie iPad ir pieslēdzami esošajiem 3G mobilo sakaru tīkliem. Vai tas ko būtiski izmaina? Pagaidām diezin vai, jo vismaz Latvijā 4G tīkls ir “bērna autiņos”. Iespējams, ka uztraukties par to varēsim sākt pēc pāris gadiem, bet tad jau būs citi iPad, kuros šī sīkā problēmiņa sen būs atrisināta.

iPad ietilpība. Jaunais iPad ekrāns ir tik liels, ka daudzām programmām, lai nodrošinātu ekrāna izmēram atbilstošu programmas attēla fonu u.c. grafiskos elementus, izmērs dubultojas. Līdz ar to silti iesaku padomāt un vēlreiz padomāt, pirms izšķiraties iegādāties vismazākā izmēra atmiņas (16 GB) iPad modeli. Tas ļoti ātri var piepildīties! Uzskatu, ka iegādājoties jauno iPad, minimums ir 32 GB modelis, vēlams 64 GB. Ar vai bez 4G, tas jau ir lietotāja ziņā.

Ar vai bez 4G? Es iesaku izvēlēties ar 4G, jo šajos modeļos ir arī GPS modulis, kas ceļojumos var būt ļoti noderīgs. Kā nekā 10″ ekrāns ir 10″ ekrāns. Sliktākajā gadījumā jauno iPad Wi-Fi modeli var saslēgt ar iPhone 4 caur Bluetooth un Maps programma spēj “pārtvert” GPS informāciju no iPhone. Pagaidām gan tā laikam ir vienīgā programma, kas to var. Ja izmantojat Waze vai Navigon vai kādu citu, tad tomēr jādomā par 4G modeli.

Skaņa: Man tā vēl aizvien ir mīkla, kāpēc Apple novieto skaļruni iPad aizmugurē un apakšā — tieši tur, kur paņemot iPad klēpī, tas atbalstās pret labo kāju un nobloķē skaņu… Kāpēc nevarēja novietot skaļruņus 4 stūros iPad priekšpusē un izmantojot žiroskopu, ieslēgt abus augšējos skaļruņus? Būtu skaidra stereo skaņa. Par labu Apple jāsaka, ka jaunajā modelī skaļrunis ir pietiekoši skaļš, lai, ja tas nav bloķēts, par skaļumu nevajadzētu sūdzēties. Tomēr skatīties filmas mono skaņas pavadījumā nav izcils sasniegums. Vai kāds nevarētu ieteikt Apple inženieriem tomēr padomāt par skaņas uzlabošanu?

Pirkt vai tomēr pagaidīt nākamo modeli? Tā jau var gaidīt un gaidīt līdz… Man šķiet, ka ar šādu ekrānu vairs nav ko domāt par gaidīšanu — pērc un lieto! Gaidīšana nozīmē kaut ko zaudēt, un ir tikai mīnuss tavā kontā.

 

Manas vēlmes nākamiem modeļiem: skaļruņu novietojums iPad priekšpusē. Kaut vai kādā knapi pamanāmā šķirbiņā starp ekrāna malu un alumīnija korpusu, vai arī kā tas ir dažiem viedtālruņiem — aiz šauras metāla sietiņa joslas. Apple spēs izdomāt kā tos nomaskēt. Varbūt var izmantot NEXT paneļu tehnoloģiju un pārvērst visu ekrānu par skaļruni? Būtu labi, ja izdotos samazināt svaru par kādiem 100 gramiem un biezumu par pāris milimetriem. Varbūt mazliet augstākas izšķirtspējas foto kameru? (8-10 MP). Un ja vēl būtu kāda super maza šķirbiņa, kur iebāzt SD atmiņas karti… bet to laikam no Apple nekad nesagaidīt. Programmatūras jomā — žestu komandas vai vidžetus ziņojumu listes sākumā ekrāna spilgtuma maiņai un Wi-Fi / Bluetooth ieslēgšanai un izslēgšanai. Derētu iespēja atvērt divas programmas paralēli pa pus ekrānu (pagaidām tas iespējams tikai ar no Apple “atbrīvotu” operētājsistēmu). Apple varētu ieviest arī Command+Tab saīsnes atbalstu ātrai programmu pārslēgšanai ar bezvadu tastatūru. Neskādētu arī MagSafe tipa USB vada kontakts, lai nav jāmeklē iPad apakšējā noapaļotajā apmalē kontaktligzda — nekad nespēju atrast kontaktligzdu “uz aklo”, nākas pagriezt iPad pret sevi, lai iespraustu vadu. Tas nav labākais risinājums. Tad vēl nopietna problēma var rasties ar mapēm (t.s. folderiem) iWork programmās. Mapes drīkst būt tikai viena līmeņa dziļumā. Arvien vairāk cilvēkiem atsakoties no datora vispār un pārejot tikai uz iPad, šis viena līmeņa ierobežojums ātri vien var izrādīties ļoti traucējošs, tāpat kā Spotlight trūkums dokumentu meklēšanai. Man pašlaik ir ap 200 dokumentu Pages programmā uz iPad, kamēr datorā ir 1500 Pages dokumentu. Kā izskatītos Pages uz iPad, ja es atteiktos no datora? Pašlaik izskatās pēc neiespējamās misijas. Cerams, kau kaut kas no tā tiks risināts gaidāmajā iOS 6. Tā ka iespējas izaugsmei vēl ir! 🙂

 

Noslēgumā pāris reklāmiņas par jauno iPad:

Kategorijas: iOS programmas, iPad, Jaunumi, Perifērija, Recenzijas / Raksti, Saites, Uncategorized. Ielieciet grāmatzīmi permalink.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.