Leopards brīvībā! (Uzmanieties, ka nesaplosa vistas!)

Vakar pl. 18:00 pēc Latvijas laika visā pasaulē vienlaicīgi Apple uzsāka jaunās Mac operacionālās sistēmas Leopard tirdzniecību. Priecē tas, ka šoreiz “visā pasaulē” attiecas arī uz Latviju. Konkrēti, jauno Mac operacionālo sistēmu var iegādātis Capital piederošajā Apple Center veikalā Rīgā, Brīvības ielā 85. (Cena ap Ls 90).

Jaunajā OS ir vairāk nekā 300 uzlabojumu, kā galvenos varētu minēt Laika Mašīnu regulāru rezerves kopiju veidošanai (kas laikam pirmo reizi pasaules vēsturē ir tik vienkārša, ka pat omīte to varēs izmantot), pilnīgi pārrakstīts Finder (kas tagad uzvedas itin labi arī tad, ja atvērtajā folderī ir vairāk par 600 failiem), Spaces (virtuālās darbvirsmas), jauns Doks ar “grēdām” ērtākai failu organizācijai un darbvirsmas atrīvošanai no pārblīvēšanās, Quicklook un Coverflow ātrai failu apskatei pirms to atvēršanas oriģinālajā programmā, iespēja kontrolēt bērnu kontus ar laika ierobežojumiem un atļauto mājas lapu sarakstu, kā arī daudzi citi uzlabojumi. Wall Street Journal žurnālista Volta Mosberga vārdiem runājot, “Leopard” nav OS X revolūcija, bet laba tās evolūcija. Varbūt tāpēc OS X kodola (kernela) koda nosaukums ir Darwin? 😉

Kā jau katrai “nultajai” versijai (10.5.0), arī šai ātri vien tika atrastas dažas problēmas. Viens mazs, bet mazliet nepatīkams pārsteigums latviešu valodas lietotājiem bija atklājums, ka “Leopardā” ir “pazudis” mēmā taustiņa atbalsts latviešu burtu ievadei, un tagad tos var ievadīt tikai turot nospiestu Option jeb Alt taustiņu. Mac lietotāju forumā ir iespējams lejupielādēt pielabotu klaviatūras draiveri, kas nodrošina latviešu burtu ievadi caur “mēmo” (‘) taustiņu. Cik varēju saprast no sarakstes ar Apple, nākamajā OS X 10.5 jauninājumā šī problēma varētu tikt novērsta. (2007.11.19 – nav vis! “Mēmā” taustiņa atjaunošanas instrukcijas lasiet šeit: Mac OS X Leopard problēmas) Bet tomēr mazliet dīvaini, ka Apple apzināti sabojāja normālu latviešu klaviatūras draiveri, kāds tas bija iepriekšējā Mac operacionālajā sistēmā “Tiger”… Hmmm, kāpēc Apple nav parūpējusies par OS X latviešu valodas atbalsta beta testētājiem, kas būtu novērsuši šādu problēmu pirms gala versijas izlaides?

Labs jauno OS X 10.5 “fīču” saraksts ir Apple mājas lapā. Klikšķiniet un lasiet! Šeit zemāk pieminēšu dažas mazāk aplūkotas lietiņas:

 • Help izvēlne piedāvā sameklēt jūs interesējošo komandu programmas izvēlnēs. Help meklēšanas laukā ierakstiet komandas nosaukumu, un programma parādīs, kurā izvēlnē tā atrodama.
 • Spotlight meklēšanā varat izmantot pēdiņas konkrētas frāzes meklēšanai. Tagad varat izmantot arī Būla izteiksmes, kā piemēram, “un”, “vai”, “ne”. Spotlight ir kļuvis daudz ātrāks un ar jaunajām Būla komandām — daudz precīzāks.
 • Vārdnīcas integrācija ar Spotlight. Ierakstot kādu vārdu Spotlight meklēšanas laukā, parādās arī vārdnīcas skaidrojums. Ja vēlaties plašāku izklāstu, uzklikšķiniet pa šo iedaļu un avērsies vārdnīca ar pilnu skaidrojumu, bet ja viens vai divi skaidrojošie vārdi jums pietiek, tad Spotlight ir kļuvis par ātru izziņas līdzekli. Tāpat arī iespēja veikt vienkāršus rēķinus turpat Spotlight meklēšanas laukā.
 • Iespēja izmainīt atstarpes starp failu ikonām “Grid” skatījumā. It kā nekas īpašs, bet tomēr… Reiz tas jau bija OS 9 un tagad atkal ir atgriezies OS X.
 • Iespēja ierakstīt iChat sarunu (ja otra puse tam piekrīt).
 • Maza “odziņa” — jau paskatoties uz PDF dokumenta ikonu jūs varat redzēt vai tas ir vienas lappuses dokuments, vai ar vairākām lappusēm. Vienas lappuses dokumentam ir atlocījies labais stūrītis, bet vairāku lappušu dokumentam ikona ir ar atlocītu pirmās lappuses stūrīti. Tas nu atkal ir tīri Apple stilā. 🙂

Vēl viena lieta, kas lielajā Mac OS X Leopard izlaišanas “bumā” ir pagājusi secen gandrīz neievērota, ir jaunā Mac OS X “Leopard”servera operacionālās sistēmas izlaišana. Arī šeit Apple ir ieviesusi ļoti daudz uzlabojumus, kā piemēram, Spotlight serveris, iCal serveris un Wiki serveris. Nemaz nerunājot par iebūvēto ugunsmūri, VPN pieeju, web un e-pasta serveriem, kas arī ir servera OS standartā. Krietni uzlabota ir sadarbība ar MS Windows serveriem un PC / MS Outlook klientiem. Tagad droši var teikt, ka maziem un vidējiem uzņēmumiem Apple Xserve serveris var būt vispiemērotākais risinājums, it sevišķi ņemot vērā Apple un Microsoft serveru OS licenču cenas. (Apple tās ir divreiz lētākas ar divreiz lielāku pieslēgumu skaitu!) Starp citu, servera OS var uzlikt ne tikai uz Xserve, bet pat uz Mac mini (G4)! Plašāku informāciju lasiet Apple mājas lapā.

P.S. PC lietotājiem — Mac OS X nevar uzlikt uz parastā PC. Nāksies vien iegādāties Apple Macintosh “dzelzi”, uz kura jau būs uzinstalēta jaunākā Mac OS X, un ja ar to vēl par maz, ar Boot Camp (iekļauta OS X “Leopard” komplektā) varēsiet izveidot atsevišķu diska partīciju un tajā uzinstalēt Windows XP (SP2) vai Vista, vai ar VMware Fusion virtuālās mašīnas palīdzību — virtuālajā mašīnā palaist gandrīz jebkuru ar X86 savietojamu OS, ieskaitot Windows XP / Vista Ultimate (Microsoft aizliedz lietot citas Vista versijas virtualizācijas režīmā). Starp citu, daži mani kolēģi saka, ka jaunākā WMware Fusion beta versija būtiski uzlabojusi Windows logu pārzīmēšanu uz Mac darbvirsmas “Unity” skata režīmā (Windows darbvirsma nav redzama — Windows programmas paliek redzamas uz Mac darbvirsmas), un arī virtuālās mašīnas atvēršana no “miega” stāvokļa kļuvusi mazliet ātrāka. Atkārtota virtuālās mašīnas atvēršana un aizvēršana (ja dators nav pārstartēts) esot kļuvusi reizes 4-5 ātrāka. Windows XP instalēšana virtuālajā mašīnā aizņemot aptuveni 22 minūtes (bez neviena jautājuma instalācijas laikā!), bet Windows XP startēšana līdz log-in ekrānam – 19 sekundes. Bet kas pats būtiskākais — Windows nemaz nav jāizslēdz — pietiek nospiest virtuālās mašīnas pauzes podziņu un aizvērt virtuālo mašīnu, un viss. Nākamo reizi atverot virtuālo mašīnu, tā dažās sekundēs “atpauzē” Windows un varat turpināt iesākto darbu…

Bet vistas labāk turiet aiz 3 žogiem vai pagrabā — ka brīvība izlaistais leopards tās nesaplosa! 😀

Kategorijas: Mac OS X, Mac programmas. Ielieciet grāmatzīmi permalink.

9 Atsauces uz Leopards brīvībā! (Uzmanieties, ka nesaplosa vistas!)

 1. Pingback: ablog.lv

 2. joriks saka:

  Nu tā jau gluži nav, ka PC lietotāji nevar jauno Leopardu uz saviem dzelžiem instalēt. [Links izdzēsts. Guntis] Protams, arī raksta autors jau pašā sākumā piemin, ka tas ir tikai sākums un ka var būt dažādas problēmas, bet gan arī tās drīz vien tiks novērstas. Pasēdēs gīki 24/7 režīmā pāris nedēļas un būs tā lieta jau stabili lietojama 🙂

 3. Guntis saka:

  Pirmkārt, es esmu pret programmatūras zagšanu un hakošanu. Lūdzu, nelieciet linkus uz hakošanas saitiem, tie visi tiks bez žēlastības izdzēsti.
  Otrkārt, Mac OS X uzlikšanas iespēju uz attiecīgā “dzelža” nosaka īpaša mikroshēma uz sistēmplates. Ja tās nav (un ne uz viena PC tādas nav!), tad Mac OS X uzlikt nevar. Līdz ar to neviens PC lietotājs nevar uzlikt šo sistēmu legālā veidā, tāpēc nemudināsim cilvēkus uz apzinātu likumpārkāpšanu.
  Treškārt, tā tomēr ir cīņa ar vējdzirnavām — katrā nākamajā sistēmas atjauninājumā Apple aiztaisa hakeru “lauzuma vietu” un sistēma atkal nestrādā, kamēr atkal iznāk kāds “ielāps”. Gluži tāpat kā ar uzlauztajiem iPhone, kur nesenais tālruņa sistēmas atjauninājums pārvērta tos par nekam nederīgiem “ķieģeļiem”. Neredzu jēgu tādai “lāpīšanās” dzīvei. Gan problēmas ar draiveriem (jo OS X nāk no ražotāja ar iebūvētiem nepieciešamajiem draiveriem, un atsevišķi tos ne Apple, ne Intel nekur neizplata), gan nespēja uzlikt sistēmas jauninājumus, gan varbūt vēl 101 cita neparedzēta problēma.
  Ceturtkārt, Mac “dzelži” caurmērā ir daudz kvalitatīvāki par standarta PC “dzelžiem”, kurus mums šeit tirgo. Tā ka neviens neko nezaudēs, iegādājoties kvalitatīvu “dzelzi”, uz kura ir pilnīgi legāla programmatūra.

 4. Siimorglaaze saka:

  Es visnotaļ novērtēju Gunta informētību un aizrautību jautājumos, kas saistīts ar mac pasauli, bet kā nu jau pastāvīgs mac lietotājs, gribu noradīt, ka atsevišķas cienījamā autora raksta rindas pauž neobjektīvu un nepamatotu viedokli, starp citu, šādu viedokļu dēļ mac lietotājus apsmej un uzskata par Stīva pielūdzējiem.
  “Ceturtkārt, Mac “dzelži” caurmērā ir daudz kvalitatīvāki par standarta PC “dzelžiem”, kurus mums šeit tirgo.”

 5. Guntis saka:

  Varbūt tas ir subjektīvs vērtējums, bet viss šajās lapās ir mans subjektīvs viedoklis par Mac tēmu. Un ne vienmēr es slavēju Apple — to vari lasīt arī šajā rakstā pa vidu attiecībā uz latviešu klaviatūras draiveri un beta testēšanu. Un to es arī aizrakstīju Apple Tech Support daļai. Tāpat arī iepriekš aizrakstīju, ka man absolūti nepatīk jaunais iMac dizains ar melno “sēru lenti” ap ekrānu un melno aizmuguri, kas man (atkal subjektīvi) atgādina IBM monitorus, un tieši šī iemesla dēļ šeit netika publicēta jaunā iMac recenzija. Mans tīri subjektīvs viedoklis un nostāja, kas nebūt nav akla Apple slavēšana.
  Kas attiecas uz ceturo punktu, es esmu pilnīgi pārliecināts par šo savu vārdu atbilstību patiesībai. 12 gadus pats esmu ņēmies ar PC taisīšanu un uzturēšanu, un aptuveni zinu, kas ir PC. Pasēdi pie Sony vai Samsung ekrāna 12 stundas dienā, un tad pasēdi pie iMac ekrāna 12 stundas dienā. Redzēsi, kāda ir atšķirība. Vai arī paraksti kaut ko uz PC klēpjdatora un tad uz MacBook Pro. Klaviatūras taustiņu mīkstums un gaita nav salīdzināma! To apliecinās ikviens, kas kaut reizi ir lietojis MacBook Pro. Nemaz nerunājot par Mac klaviatūras izgaismojumu tumsā. (Līdz šim nevienam PC klēpjdatoram tādu neesmu redzējis.) Vai arī lielā klaviatūra — mani vienmēr mulsināja fakts, kāpēc PC klaviatūrai labajā pusē cipari ir vēl īpaši jāieslēdz ar Num Lock taustiņu, bez kura šīs pogas funkcionē vienkārši kā bultiņas, kas jau ir atsevišķi turpat blakus pa kreisi. Mac klaviatūrai ciparu bloks ir cipariem — nekādu dubulto funkciju. Nesen atvēru vienu iMac G5, kas jau 2 gadus bija lietots un biju patiesi pārsteigts, ka tas iekšā bija gandrīz vai nevainojami tīrs! Pusotru gadu ilgi lietotam PC, kam bija nopirkts pat īpašs klusais ventilators, jau divas reizes esmu no korpusa izsūcis pieklājīgu putekļu kārtu. Tāpat varam runāt arī attiecībā par datora radīto troksni, par ārējo izskatu, par lietošanas ērtumu (klēpjdatoriem noapaļotie stūri, lai nekas neaizķerās, nekas neizbīdās laukā, ko var netīšām nolauzt, MagSafe kontakts, nekādu n-to uzrakstu datora apakšā un uzlīmju virspusē, u.t.t.). Tāpēc es neatsakos ne no viena vārda, ko minēju ceturtajā punktā. Es tiešām uzskatu, ka Mac “dzelži” ir pārāki.

 6. Mdj2 saka:

  Man interesē vai iepriekšējās versijas mac os x arī nav iespējams uzlikt uz pc. Tas tā lai es zinu, ko besīgiem cilvēkiem atbildēt

 7. Guntis saka:

  (Godīgā ceļā) nav iespējams uzlikt.

 8. jevrei saka:

  Ja Guntis ir pret programmu zakšanum, varbūt tās sagādāt varētu Tu? Nezagsim !!! Ja jau tik patriotiska nostāja!

 9. Guntis saka:

  Kāpēc man būtu kas jāgādā priekš Tevis? Ja Tev kas interesē, tad pērc pats to kas Tev interesē.
  Kaut kāpēc mums Latvijā valda tāda “trūcība”, ka $30 programmu nevaram nopirkt, bet $3.000-10.000 auto varam, un datoru par $1000 arī. Un ja nevaram, tad paņemam no bankas kredītu. Kāpēc tikpat godīgi nevaram nopirkt programmas, kas maksā daudz mazāk?
  Es sāku pirkt programmas pirms 4 gadiem, katru mēnesi veltot $30-120 programmu iegādei, un 4 gados man ir gandrīz viss, ko vēlos. Ir vēl atlikušas kādas 5-7 programmas, kuras vēl jāiegādājas, bet citādāk jau ir gandrīz viss, kas vajadzīgs. Atceries, ka tikai pirmais pirkums ir dārgs, pēc tam jau nāk jauninājumi, kas parasti ir 20%-50%, dažkārt pat vispār par brīvu (piem., SubEthaEdit). Un pie reizes vari izmantot programmu izstrādātāju palīdzību un atbalstu, ja ir kādi jautājumi.
  Man ir daudz svarīgāk, lai programma strādātu tā, kā man vajag, nekā čakarēties ar zagtām programmām. Varu rakstīt programmu izstrādātājiem un palūgt šo to pielabot, u.t.t. Ja cilvēks var nopirkt datoru, tad arī programmas var nopirkt. Tā ka vajag tikai gribēt, nevis gauzties ar naudas trūkumu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.