Microsoft izlaiž Office:Mac 2008

Macworld 2008 notikumu jūklī palicis neievērots diezgan nozīmīgs jaunums — 15. janvārī Microsoft oficiāli izlaida Office:mac 2008 programmu paketi.

Kas tad ir mainījies un kas uzlabots? Pirmkārt, jaunajā Office 2008 visas programmas ir Universal Binary — tās vienlīdz ātri strādās gan uz vecajiem Mac ar PPC procesoriem, gan uz jaunajiem Mac ar Intel procesoriem. Otrkārt, Word un Excel tagad izmanto XML failu formātu, līdzīgi kā tas ir MS Office 2007 uz Windows platformas. Treškārt, mainīts/uzlabots ir programmu interfeiss. Office:mac 2008 programmu interfeiss tagad līdzinās citām Mac OS X programmām (piem., Apple iWork ’08). (Pagaidām gan rīkjoslu nevar tik vienkārši pielāgot, kā tas ir iWork programmās, bet tas nekas — varbūt, ka nākamajā versijā?)

Droši vien daudziem MS Office lietotājiem pats būtiskākais jautājums ir — kas jauns ir Word’ā un Excel’ī? Uzlabojumi ir diezgan būtiski. Pirmkārt, Word valodu sarakstā tagd ir arī latviešu valoda! (Es jau dzirdu vētrainus applausus!) Protams, bez latviešu valodas pareizrakstības pārbaudes, bet tomēr solis tuvāk. Tagad Word’a Mac versija vismaz neizbojās tekstā valodas informāciju, rediģējot Word for Windows dokumentus. Tas ir būtisks uzlabojums, ja regulāri jāapmainās ar failiem starp Windows un Mac datoru lietotājiem. (Diemžēl Excel programmas valodu sarakstā latviešu valoda vēl nav minēta.) Otrkārt, zem rīkjoslas Word’ā ir Elementu Galerija — josla, kurā uzskatāmi varam izvēlēties mums vēlamo lapas, galveņu, kājeņu, satura rādītāju, tabulu vai WordArt noformējuma veidu. Līdzīga Elementu Galerijas josla ir arī Excel’ī. Vēl viens patīkams jaunums — Word tagad piedāvā Publishing Layout skata veidu ērtai brošūru, apsveikuma kartiņu vai plakātu noformēšanai. Līdz ar to lapu noformēšanas jomā MS Word 2008 var kļūt par visai sīvu konkurentu Apple Pages ’08. Šoreiz konkurence starp Word un Pages nāk tikai par labu mums visiem.

Diemžēl pāreja uz Intel paltformu prasīja arī zināmus upurus. Viens no būtiskākajiem zaudējumiem jaunajā Mac Ofisā ir Visual Basic for Applications (VBA) trūkums. Microsoft skaidro, ka lai pārrakstītu visas skriptēšanas bibliotēkas Intel platformai, Office:mac 2008 izlaišana krietni vien aizkavētos. Līdz ar to jaunā MS Office 2008 lietotājiem var rasties savietojamības problēmas, ja uz Mac būs jāstrādā ar Word vai Excel dokumentiem, kuros Windows vidē ir izmantota VBA skriptēšana. Interesanti, ka VBA vietā Word un Excel tagad atbalsta AppleScript un Automatoru. Excel pat piedāvā diezgan apjomīgu AppleScript vārdnīcu, kaut arī vēl nespēj pierakstīt lietotāja darbības, kā tas bija, izmantojot VBA. Līdz ar to skriptēšana prasīs zināmas iemaņas AppleScript lietošanā. Lait atvieglotu skriptēšanu, MS piedāvā lietot Automatoru. Gan AppleScript, gan Automator komandvirknēm var piešķirt pogu Excel rīkjoslā.

Mazliet dīvaini ir tas, ka Microsoft Word 2008 nespēj izmantot Apple Address Book’u kontaktinformācijas iegulšanai daudzadresātu dokumentos (t.s. mail/print merge), bet tajā pat laikā var to veikt no MS Office adresu grāmatas, Excel tabulas, parasta teksta faila un pat no FileMaker datu bāzes! Man šķeit, ka Apple adresu grāmatai vajadzēja būt kandidātam #1 šajā jomā…

Macworld ir publicējis labu Word un Excel recenziju, līdz ar to necentīšos visu pārrakstīt no viņiem — spiediet uz saiti un lasiet!

MS Office:mac 2008 ir pieejams 3 komplektācijās — Standard Edition ($400), Home & Student Edition ($150), Special Media Edition ($500, Standard Edition + Expression Media). Redzēs, kādas būs cenas Latvijā. Jārēķinās ar Eiropas 18% PVN, plus vēl mazliet. Protams, uzņēmumi var izmantot tikai tiem paredzēto licencēšanas shēmu, kas sniedz ievērojamas atlaides. Arī izglītības un reliģiskām (bezpeļņas?) organizācijām, pērkot vairumā, ir atlaides. Interesējieties pie oficiālajiem Microsoft programmatūras izplatītājiem. Uzņēmumiem varu ieteikt griezties pie SIA Datakom — viņiem ir ļoti labs biznesa klientu apkalpošanas serviss.

PAPILDINĀJUMS 2008.01.28: Iesaku izlasīt šīs publikācijas komentārus— tur minētie padomi par fontu sakārtošanu un fontu kešošanas atslēgšanu var krietni uzabot MS Office atvēršanās ātrumu!

PAPILDINĀJUMS 2008.02.08: Iesaku ielūkoties šajā Simplify Your Work 2008 demonstrācijas lapā!

PAPILDINĀJUMS 2008.03.28: Par fontiem — noklusēto fontu var mainīt šādi: Atveram Word Preferences > Edit > noņemam ķeksīti no “Match font with keyboard”, aizveram Preferences, spiežam uz Format izvēlnes > Font… > Izvēlamies fontu, kas patīk, apakšā spiežam pogu “Default…” un aizveram dialoglogu.

MS Office 2008 instalācija neko neprasot pieinstalē veselu kaudzi lieku fontu lietotāja mājas foldera ~/Library/Fonts/Miscrosoft folderī, kas var būtiski ietekmēt sistēmas stabilitāti, un izraisīt nekorektu teksta attēlošanu Interneta pārlūkprogrammās (Safari u.c.). (Pie tam šiem Microsoft fontiem nav latviešu burtu, kurpretim tāda paša nosaukuma “Leopard” fontiem ir!) Rezultātā atverot Interneta pārlūkprogrammā mājas lapas, pēkšņi pazūd daži burti, vai arī tie ir viens uz otra. Problēmu risina, izdzēšot dažus Microsoft Office 2008 fontus un deaktivizējot citus liekos fontus. Lai nepārcenstos un neizdzēstu ko lieku, iesaku izlasīt *visus* komentārus šim rakstam te zemāk, pirms ķeraties pie problēmas risināšanas! Lai veicas! 🙂

Kategorijas: Jaunumi, Mac programmas. Ielieciet grāmatzīmi permalink.

9 Atsauces uz Microsoft izlaiž Office:Mac 2008

 1. CODY saka:

  Pamēģināju. Smuki. Laikam ieliek iWork. Klaviatūras izkārtojumu pārslēdz uz U.S. no Latvian.

 2. Guntis saka:

  Vienkāršs risinājums ir atslēgt US izkārtojumu vispār (spiežam uz karodziņu > Open International… > atrodam saraksta beigās US un noņemam nost ķeksīti.) Jo ar LV var rakstīt arī angliski. Protams, tas iespējams tikai tad, ja US nav noklusētais izkārtojums. Es parasti lieku LV, tad nav problēmu.
  Attiecībā uz iWork – jā, protams, ka Office ir “niknāks” produkts, tikai ne visiem vajadzīgas visas tās “svilpes un zvani”. Viss atkarīgs no pielietojuma. Man savā darbā pēc viņa nav nekādas vajadzības — man pilnīgi pietiek ar Pages un Mellel.
  Uz inteliskā (Core 2 Duo 2.4GHz, 2 GB RAM) testa datora Word 2008 vērās gandrīz divreiz lēnāk par Pages 08. Bet viss atkarīgs no fontu skaita sistēmā. Ja atstāja tikai sistēmfontus, tad atvērās diezgan ātri. Tomēr pievienojot vai atvienojot kaut vienu fontu, Word 2008 atkal par jaunu būvē fontu izvēlnes sarakstu, kas aizņem zināmu laiku. Tā tas bija ar Word 2004, un tajā ziņā nekas nav uzlabojies. Vienīgais izskatās, ka pēc Yasu palaišanas Word 2008 vienreiz uzbūvē fontu listi un viss. Word 2004 pēc Yasu palaišanas to darīja pie katras atvēršanās, padarot šo procesu neciešamu…
  Ja esam sākuši runāt par fontiem — MS Office 2008 pieinstalē /Library/Fonts/Microsoft folderī savus fontus. Diemžēl tiem nav latviešu rakstzīmju. Un, ja datoram ir Mac OS X “Leopard”, tad nāksies no šī Microsoft foldera izdzēst sekojošus fontus:
  Andale Mono
  Arial
  Arial Black
  Arial Narrow
  Arial Rounded Bold
  Comic Sans MS
  Georgia
  Impact
  Tahoma
  Times New Roman
  Trebuchet MS
  Verdana
  Wingdings 2
  Wingdings 3
  jo tie jau ir sistēmas fontu folderī, pie tam ar latviešu rakstzīmēm! Dubulti fonti var novest pie paaugstinātas datora nestabilitātes. Ja lietojat Mac OS X “Leopard” (10.5.x), tad uzreiz pēc MS Office 2008 uzinstalēšanas atveriet /Library/Fonts/Microsoft folderi un izdzēsiet augstāk minētos fontus. (Tikai neaizraujieties ar citu fontu dzēšanu! Labāk tos vienkārši deaktivizēt Font Book programmā.)
  Tad atveriet Font Book programmu un pārliecinieties, ka nevienam fontam labajā pusē nerādās melns punkts, kas norāda uz dublikātu. Ja kādam ir, tad noklikšķiniet uz attiecīgo fontu, Command+i un paskatieties, kur tas fonts ir. Deaktivizējiet to versiju, kas nav /Library/Fonts vai System/Library/Fonts folderī. Tad Commnd+1 un turpiniet fontu pārbaudi. Command+3 skatījumā Font Book piedāvātajam alfabētam varat pievienot arī latviešu burtus, lai uzreiz redzams, kurā fontā tie ir. Lai veicas!

 3. CODY saka:

  Paldies! Ar latviešu klaviatūru viss izdevās. Ļoti vienkārši, izrādās. Patiešām, bija vesela kaudze dublējošos fontu. Izdzēsu, un Word atvēršanās ātrums pieauga n-tās reizes. Pie reizes padzēsu arī ķīniešu fontus. Arī Pages atvēršanās ātrums ir jūtami pieaudzis.
  Vēl tik jāizdomā vai vajadzīgs MS Office (90Ls), vai pietiek ar nopirkto iWork08. Mac lietošanas laikā esmu iemācijies pirkt programmas. Esmu bijis totāls pirāts uz PC.

 4. Guntis saka:

  Apsveicu! Savā laikā es pāris programmas uz PC nopirku, jo gribējās tomēr dzīvot godīgi, bet nekāda lielā prieka no tā nebija. Sakostiem zobiem. Jo ko līdz nopirkt programmu, ja visa sistēma kopumā bija nestabila. Bet uz Mac viss krasi izmainījās — viss strādāja kā Šveices pulkstenis, bija prieks par visu sistēmu kopumā, un līdz ar to nāca prieks arī samaksāt tiem, kas šo prieku dara iespējamu. Pašlaik vēl aizvien strādāju uz “Tīģeri”, jo “Leopardu” neesmu nopircis. Esmu to uzinstalējis 3 draugiem, turējis DVD savās rokās, bet neesmu uzlicis uz sava datora. Grūti iedomāties, ka es tā būtu rīkojies, kad lietoju PC…

 5. valera saka:

  Starp citu, fontu optimizāciju var atslēgt vispār – to arī iesaku izdarīt. Word (2004) startējas daudz, daudz ātrāk. Laikam pirms tam preferencēs jāatslēdz WYSIWYG font menu (vismaz man tas nav vajadzīgs). Tad jāieiet Applications/MS Office 2004/Office/Support Files/ un jāsaspiež FontCacheTool (var atstāt turpat – ja nu kādreiz ievajagas).
  Arī MS Office 2008 ir tāds pats fails (liekas, pat 2) ar tādām pašām funkcijām. Vajadzības gadījumā var atrast ar Spotlight un arī saspiest. Laika ietaupījums ir jūtams.

 6. Guntis saka:

  Paldies! Es kādreiz jau mēģināju atslēgt to “WYSIWYG font menu” Word 2004 preferencēs, bet no tā nebija nekādas jēgas – Word tāpat katru reizi atveroties atjaunoja fontu kešu. Sazipojot un izdzēšot FontCacheTool, problēma ir atrisināta – beidzot Word startējas normālā ātrumā (~4 sekundēs).

 7. Guntis saka:

  CODY rakstīja: “Patiešām, bija vesela kaudze dublējošos fontu. Izdzēsu, un Word atvēršanās ātrums pieauga n-tās reizes. Pie reizes padzēsu arī ķīniešu fontus.”
  Neiesaku dzēst ķīniešu, japāņu u.c. fontus – atveriet Address Book un vienkārši deaktivizējiet tos! Iezīmējiet fontu un apakšā nospiediet podziņu, uz kuras ir ķeksītis. Viss. Ja reiz esat šos fontus uzinstalējuši kopā ar sistēmu, tad labāk nedzēsiet, jo tas var atsaukties uz sistēmas stabilitāti. Ja “Leopardā” šos fontus dzēš caur Font Book, tad sistēma brīdina par to, ka tie ir sistēmas fonti un labāk tos neaiztikt, bet ja sāk to darīt no Finder, tad sekas ir neparedzamas, jo nebūs nekādu brīdinājumu. Tikai pie nākamās datora pārstartēšanas var rasties problēmas. Ar fontiem Mac’ā tāpat kā ar mūziku un bildēm — fontus pievienojam un atvienojam caur Font Book, bildes pārraugām caur iPhoto un mūziku caur iTunes. Nav jālien failu struktūrā. Jo Font Book ne tikai pievieno/atvieno fontus, bet arī pārbauda, vai fonts nav bojāts. Font Book programmā variet izveidot arī jaunas fontu grupas. Es, piemēram, izveidoju “Baltic” grupu, kurā man ir visi fonti, kuriem ir latviešu burti. Office programmās šīs grupas nevar izmantot, bet citās Cocoa programmās (Pages, Keynote u.t.t.) nospiežot Command+T atverās Type palete, kurā ir redzamas šīs fontu grupas.

 8. valera saka:

  Ar mūziku un bildēm nepārspīlēsim – piemēram, bildes es kārtoju tā, kā man vajag, bieži datums nav pietiekams orientieris, tos labāk izvēlēties pašam – pēc situācijas. iPhoto vispār turu saspiestu – lai netraucē. Arī mūziku neturu iTunes, bet ievelku listē tikai to, ko tajā brīdī gribas noklausīties.
  Ja kādam ir būtiski argumenti, kāpēc tā nedarīt, tad lūdzu dalīties. (Sorru, ka nav par tēmu, tomēr jautājums jau tika pacelts.)

 9. Guntis saka:

  Darīsim tā – es izveidošu jaunu tēmu un tajā turpināsim par iPhoto un iTunes lietām. Šeit lai paliek tas, kas pa tiešo attiecas uz MS Office.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.