Microsoft izlaiž Office:Mac 2008

Macworld 2008 notikumu jūklī palicis neievērots diezgan nozīmīgs jaunums — 15. janvārī Microsoft oficiāli izlaida Office:mac 2008 programmu paketi.

Kas tad ir mainījies un kas uzlabots? Pirmkārt, jaunajā Office 2008 visas programmas ir Universal Binary — tās vienlīdz ātri strādās gan uz vecajiem Mac ar PPC procesoriem, gan uz jaunajiem Mac ar Intel procesoriem. Otrkārt, Word un Excel tagad izmanto XML failu formātu, līdzīgi kā tas ir MS Office 2007 uz Windows platformas. Treškārt, mainīts/uzlabots ir programmu interfeiss. Office:mac 2008 programmu interfeiss tagad līdzinās citām Mac OS X programmām (piem., Apple iWork ’08). (Pagaidām gan rīkjoslu nevar tik vienkārši pielāgot, kā tas ir iWork programmās, bet tas nekas — varbūt, ka nākamajā versijā?)

Droši vien daudziem MS Office lietotājiem pats būtiskākais jautājums ir — kas jauns ir Word’ā un Excel’ī? Uzlabojumi ir diezgan būtiski. Pirmkārt, Word valodu sarakstā tagd ir arī latviešu valoda! (Es jau dzirdu vētrainus applausus!) Protams, bez latviešu valodas pareizrakstības pārbaudes, bet tomēr solis tuvāk. Tagad Word’a Mac versija vismaz neizbojās tekstā valodas informāciju, rediģējot Word for Windows dokumentus. Tas ir būtisks uzlabojums, ja regulāri jāapmainās ar failiem starp Windows un Mac datoru lietotājiem. (Diemžēl Excel programmas valodu sarakstā latviešu valoda vēl nav minēta.) Otrkārt, zem rīkjoslas Word’ā ir Elementu Galerija — josla, kurā uzskatāmi varam izvēlēties mums vēlamo lapas, galveņu, kājeņu, satura rādītāju, tabulu vai WordArt noformējuma veidu. Līdzīga Elementu Galerijas josla ir arī Excel’ī. Vēl viens patīkams jaunums — Word tagad piedāvā Publishing Layout skata veidu ērtai brošūru, apsveikuma kartiņu vai plakātu noformēšanai. Līdz ar to lapu noformēšanas jomā MS Word 2008 var kļūt par visai sīvu konkurentu Apple Pages ’08. Šoreiz konkurence starp Word un Pages nāk tikai par labu mums visiem.

Diemžēl pāreja uz Intel paltformu prasīja arī zināmus upurus. Viens no būtiskākajiem zaudējumiem jaunajā Mac Ofisā ir Visual Basic for Applications (VBA) trūkums. Microsoft skaidro, ka lai pārrakstītu visas skriptēšanas bibliotēkas Intel platformai, Office:mac 2008 izlaišana krietni vien aizkavētos. Līdz ar to jaunā MS Office 2008 lietotājiem var rasties savietojamības problēmas, ja uz Mac būs jāstrādā ar Word vai Excel dokumentiem, kuros Windows vidē ir izmantota VBA skriptēšana. Interesanti, ka VBA vietā Word un Excel tagad atbalsta AppleScript un Automatoru. Excel pat piedāvā diezgan apjomīgu AppleScript vārdnīcu, kaut arī vēl nespēj pierakstīt lietotāja darbības, kā tas bija, izmantojot VBA. Līdz ar to skriptēšana prasīs zināmas iemaņas AppleScript lietošanā. Lait atvieglotu skriptēšanu, MS piedāvā lietot Automatoru. Gan AppleScript, gan Automator komandvirknēm var piešķirt pogu Excel rīkjoslā.

Mazliet dīvaini ir tas, ka Microsoft Word 2008 nespēj izmantot Apple Address Book’u kontaktinformācijas iegulšanai daudzadresātu dokumentos (t.s. mail/print merge), bet tajā pat laikā var to veikt no MS Office adresu grāmatas, Excel tabulas, parasta teksta faila un pat no FileMaker datu bāzes! Man šķeit, ka Apple adresu grāmatai vajadzēja būt kandidātam #1 šajā jomā…

Macworld ir publicējis labu Word un Excel recenziju, līdz ar to necentīšos visu pārrakstīt no viņiem — spiediet uz saiti un lasiet!

MS Office:mac 2008 ir pieejams 3 komplektācijās — Standard Edition ($400), Home & Student Edition ($150), Special Media Edition ($500, Standard Edition + Expression Media). Redzēs, kādas būs cenas Latvijā. Jārēķinās ar Eiropas 18% PVN, plus vēl mazliet. Protams, uzņēmumi var izmantot tikai tiem paredzēto licencēšanas shēmu, kas sniedz ievērojamas atlaides. Arī izglītības un reliģiskām (bezpeļņas?) organizācijām, pērkot vairumā, ir atlaides. Interesējieties pie oficiālajiem Microsoft programmatūras izplatītājiem. Uzņēmumiem varu ieteikt griezties pie SIA Datakom — viņiem ir ļoti labs biznesa klientu apkalpošanas serviss.

PAPILDINĀJUMS 2008.01.28: Iesaku izlasīt šīs publikācijas komentārus— tur minētie padomi par fontu sakārtošanu un fontu kešošanas atslēgšanu var krietni uzabot MS Office atvēršanās ātrumu!

PAPILDINĀJUMS 2008.02.08: Iesaku ielūkoties šajā Simplify Your Work 2008 demonstrācijas lapā!

PAPILDINĀJUMS 2008.03.28: Par fontiem — noklusēto fontu var mainīt šādi: Atveram Word Preferences > Edit > noņemam ķeksīti no “Match font with keyboard”, aizveram Preferences, spiežam uz Format izvēlnes > Font… > Izvēlamies fontu, kas patīk, apakšā spiežam pogu “Default…” un aizveram dialoglogu.

MS Office 2008 instalācija neko neprasot pieinstalē veselu kaudzi lieku fontu lietotāja mājas foldera ~/Library/Fonts/Miscrosoft folderī, kas var būtiski ietekmēt sistēmas stabilitāti, un izraisīt nekorektu teksta attēlošanu Interneta pārlūkprogrammās (Safari u.c.). (Pie tam šiem Microsoft fontiem nav latviešu burtu, kurpretim tāda paša nosaukuma “Leopard” fontiem ir!) Rezultātā atverot Interneta pārlūkprogrammā mājas lapas, pēkšņi pazūd daži burti, vai arī tie ir viens uz otra. Problēmu risina, izdzēšot dažus Microsoft Office 2008 fontus un deaktivizējot citus liekos fontus. Lai nepārcenstos un neizdzēstu ko lieku, iesaku izlasīt *visus* komentārus šim rakstam te zemāk, pirms ķeraties pie problēmas risināšanas! Lai veicas! 🙂

Kategorijas: Jaunumi, Mac programmas. Ielieciet grāmatzīmi permalink.

9 Atsauces uz Microsoft izlaiž Office:Mac 2008

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.