Perētājsistēma Vista*

Rakstīju šo Windows Vista Ultimate Edition recenziju 2007. gada nogalē, un toreiz nolēmu to nosūtīt tikai pāris paziņām, bet nepublicēt. Toreiz nolēmu, ka varbūt nav vērts “kasīties”. Tomēr atkārtoti redzot cilvēku vēlmi uzstādīt savos Macintosh datoros Windows Vista, esmu nolēmis padalīties savos vērojumos. Varbūt kādam tas liks padomāt, pirms izdot lielu naudu par šo operacionālo sistēmu…

Esmu uzinstalējis Windows Vista Ultimate Edition operacionālo sistēmu VMware Fusion virtuālajā mašīnā. Kāpēc tā? Lai pēc iespējas ātrāk to varētu novākt nost “bez pēdām”! Nav jāmaina diska partīcijas, u.t.t. Izdzēšu vienu virtuālās mašīnas failu, un šīs sistēmas man nekad nav bijis! 🙂

Un tā — skatos “perētājsistēmas” Vista logus. Pirmais iespaids jau foršs — darbvirsma daudz skaistāka par XP versiju, logiem stūrīši noapaļoti (bez robainības), viss tāds glancīgāks. Bet tas tā, līdz sāc kaut ko lietot. Bet kad sāc lietot, tad, hmmm, dīvaini… Vista nav īsti pat Mac OS X “Tiger” līmenī — nekur nemana Smart Folders, Smart Mailbox, Smart Lists — to, kas atvieglo dzīvi informācijas jūklī. Eh…

Te ekrānkopijas, kas aino situāciju:

windows_vista_1.png

VMware Fusion virtuālā mašīnā palaista Windows Vista Ultimate Edition. Loga apakšā teksta dokumentā redzams, cik ilgu laiku prasīja instalācija.

Start poga. Milzīga izvēlne. Cerams, ka katrs tur varēs atrast kaut ko sev noderīgu! 🙂

Sākam. Vispirms viena jauna lietotāja interfeisa iezīme — daži logi ir “pazaudējuši” File / Edit u.c. izvēlnes. Piemēram, Windows Explorer logā to vispār nav. Laikam Microsoft domā, ka lietotāji tikai klikšķinās pa ikonām vai lietos labo peles pogu konteksta izvēlnēm. Kopskatu tas uzlabo, bet vai tas ir ērtāk — vilcinos apgalvot ar drošu “jā”.

Windows kalendārs:

Pārsteidz tas, ka Windows kalendārs nav pat Mac OS X “Tiger” līmenī… Labo sadaļu var vai nu ieslēgt, vai izslēgt, bet nevar izmainīt platumu (bet viņa ir plata)… tāpat kā kreisajai sadaļai. Līdz ar to viducītis ir dikti niecīgs mēneša kopskatam:

windows_vista_2.png

iCal To Do liste šeit saucās Tasks un kā jau Windows’ā, viss ir novietots pretējā pusē, nekā tas ir Macintosh vidē — šoreiz kreisajā pusē! 🙂

Mēneša skatījumā vienā dienā redz tikai kādus 4 pasākumus, jo vertikāli šajā laukā vairāk nav vietas. (Pie ekrāna rezolūcijas 1600 x 1200 px!). Skat. šīs problēmas ilustrāciju attēlā:

windows_vista_7.png

Tasks logs ir tik liels, cik viņš ir, un vertikāli neko mainīt nevar. Šeit salīdzinājumam “Leopard” iCal kalendāra logs — To Do liste labajā pusē visā loga vertikālā augstumā, 8 ieraksti vienā dienā, 3 kalendāru grupas ar apakšgrupām kreisajā pusē loga augšdaļā un 3 mēnešu kalendāri kreisajā malā apakšpusē:

leopard_ical_1.png

Kaut kā dikti jocīgi šķiet arī tas, ka pievienojot jaunu ierakstu, Windows Vista kalendārs to automātiski taisa par visas dienas pasākumu. Man šķiet, ka vairums pasākumu neilgst visu dienu, bet dažas stundas. Labi, tas nav tik svarīgi, lai par to pārāk uztrauktos.

Windows Mail:

windows_vista_3.png

Kaut kā dikti elementāri te viss. Eudora ’98 vai Outlook Express līmenī. Varēja jau mazliet vairāk pacensties un pielikt vismaz Tasks listi, tiešu integrāciju ar kalendāru, nevis tikai Calendar pogu rīkjoslā, kas atver kalendāru un viss; Smart Folders vai Mailboxes, kas automātiski filtrē un grupē e-pastus, nepārceļot pašas e-pasta ziņas no Inbox foldera citur, u.t.t. Skaistu grafiskā noformējuma tēmu izsūtāmajiem e-pastiem, kā tas ir “Leopardā”, šeit arī nav…

Atkal jāsaka, ka Mac OS X Leopard piedāvā daudz daudz vairāk. Pat 2 gadus vecā Mac OS X “Tiger” piedāvā daudz vairāk! Protams, elementārās lietas izdarīt šeit var, bet šis ir MS Windows Vista Ultimate Edition un šī ir 2007. gada nogale!!! Skopi… īstenībā Basic līmenis, vismaz salīdzinot ar Mac OS X “Tiger” vai “Leopard”.

Adrešu grāmata

windows_vista_4.png

Ierakstu rediģēšana Adrešu grāmatā izmētāta pa vairākām sadaļām, nevis viss vienkopus, kā Mac OS X. Pagrūti bija atrast grupu veidošanas iespēju, kurām izsūtīt e-pastus, kaut arī tā poga ir turpat “degungalā”. Diemžēl man pietrūkst klasiskās izvēlnes. Varbūt tikai pieradums? Katrā ziņā man Mac Adrešu grāmata ar savām 3 sadaļām (kontaktu grupas : kontakti attiecīgajā grupā : konkrēts kontakts) šķiet pārdomātāka un ērtāk lietojama.

Internet Explorer

windows_vista_5.png

Pat mājas lapas, kas rādās normāli uz Safari/Firefox, nerādās normāli uz IE7… He, MS phishing serviss arī pašlaik nestrādā, līdz ar to nespēj pārbaudīt lapas autientiskumu…

Teksta dokumenti

Pārvelku RTF dokumentu no Mac darbvirsmas (redzams aiznākamajā attēlā atvērtā veidā priekšplānā) uz Windows Vista darbvirsmu. Neko līdzīgu Mac OS X Quick Look neatrodu. (Mac OS X Leopardā Quick Look ļauj atvērt dokumentus burtiski vienā sekundē aplūkošanai/lasīšanai, vienkārši tos iezīmējot un nospiežot atstarpes taustiņu, un tos aplūkot, pat neatverot oriģinālo programmu, kurā tie veidoti. Tad, ja ir tas dokuments, ko meklējām, un dokumentu vajag rediģēt, veram to vaļā oriģinālajā programmā). Šeit Quick Look uz Mac OS X “Leopard”:

leopard_quick_look.png

Windows Vista šādu iespēju nepiedāvā. Vispirms atveram dokumentu oriģinālajā programmā, un tikai tad redzam, vai tas ir tas, ko meklējam, vai nav. Atverot šo RTF dokumentu ar WordPad, mūs sagaida neliels (nepatīkams) pārsteigums:

windows_vista_8.png

Mazliet pat apstulbu. Kā, vai tad Windows Vista 2007. gadā nesaprot Unicode?! Mēģināju mainīt fontus — nekā. Tad ieskatījos, ka ir vēl viena izvēlne. Tur — Baltic. Ahā! Nomainīju to un beidzot viss redzams korekti, tikai Windows visus burtus rāda krietni vien lielākus, nekā tie ir uz Mac vai izdrukā. Tomēr jautājums paliek — 2007. gadā Windows Vist’ā vēl aizvien Unicode nav standarts?!

windows_vista_9.png

Līdz ar to mans Windows Vista Ultimate Edition apskats ir noslēdzies. Par krāsu lietām un ekrāna profiliem Vistā labāk pat nerunāsim… 😉 Ja zini, ka par tik skopi aprīkotu “Ultimate Edition” produktu Microsoft prasa Ls 360 (vai Ls 240 par atjauninājumu!), tad kļūst skumji. Mac OS X “Leopard” piedāvā daudz daudz vairāk un maksā tikai Ls 90. Nespēju iedomāties izsviest tādu naudas summu par vāju Mac OS X “Leopard” kopiju ar puscaurspīdīgu maliņu. Tad jau labāk pie tiem Microsoft prasītajiem Ls 360 pielikt vēl Ls 100 un paņemt Mac mini. Būs ne tikai labāka operacionālā sistēma (“Leopard”), bet pie reizes arī jauns dators! 🙂

Šāda man īsumā sanāk Windows Vista Ultimate Edition recenzija…

Papildinājums 2008.06.26: Vairāki cilvēki jautājuši, kāpēc es recenzijā skatos uz programmām, kuras neviens nelieto. Un kāpēc nesalīdzinu vairākas lietas un nelieku plusus un mīnusus, kurus tad summējot kopā varētu noteikt, kura sistēma ir labāka. Tam ir vairāki iemesli — ja es izdodu Ls 340 par operacionālo sistēmu, tad par šo naudu es tomēr sagaidu kaut ko vairāk, nekā “plikus kaulus”, kur man uzreiz ir jāizdod vēl ap Ls 330-350 par MS Office 2007 SB, lai man būtu normāls kalendārs, adrešu grāmata un e-pasta klients. Vai tas ir daudz gribēts/prasīts? Nedomāju vis. Katrā ziņā Mac OS X “Leopard” par Ls 90 piedāvā daudz vairāk (piemēram, Quick Look, Smart Mailboxes, Smart Folders, Smart Groups, Spaces, u.t.t.). Un ja jau šajās elementārajās programmās un informācijas organizēšanas lietās, ko cilvēks lieto ik dienas, sistēma “izkrīt”, par ko tad runāt tālāk? Līdz ar to es iesaku pievērst uzmanību sistēmas vērtībai — vai ir vērts izdot Ls 340 par šādu sistēmu? Ja Windows ir absolūta nepieciešamība, varbūt Windows Vista Home vai Windows XP Pro ir daudz izdevīgāks pirkums? Lai katrs pats to izvērtē.

* Raksta nosaukums aizgūts no kāda preču kataloga piedāvājuma, ko saņēmu pastkastē.

Kategorijas: Humors, Recenzijas / Raksti, Uncategorized. Ielieciet grāmatzīmi permalink.

11 Atsauces uz Perētājsistēma Vista*

 1. usins saka:

  Nu nu, varbūt ieinstalē atkal. Jo daudzas lietas labotas, un nav tas putns tik ļauns. Ābolu ēdāji protams vienmēr ir izcēlušies ar savu lepnumu…

 2. Guntis saka:

  Diezin vai ir jēga. Pirmkārt, man viņu nevajag — visu man vajadzīgo darbu varu izdarīt Mac OS X vidē. Otrkārt, pat ja ir kas labots, man maz ir ticības, ka kaut kas būs kardināli mainīts. Cik nācies dzirdēt no citiem Vista’s lietotājiem un lasīt Internetā, SP1 piedāvā tikai kaudzi kļūdu labojumus un rada pāris jaunas problēmas tur, kur to iepriekš nebija.
  Raksta mērķis nav “iznīcināt” Vistu, bet mazliet likt aizdomāties tiem jaunajiem Macintosh lietotājiem, kuri pērkot Macintosh datoru, uzreiz vēlas uzlikt arī Windows Vista (drošs paliek drošs! — vismaz viss ir zināms), vai ir vērts izdot to naudu par Windows Vista, ko par viņu prasa, ja lietotājam uz datora jau ir labāka operacionālā sistēma.
  Protams, ir daži reti gadījumi, kad attiecīgā darbam nepieciešamā programma ir tikai priekš Windows OS, tad nekas cits neatliek kā uzstādīt arī Windows. Bet tad jāizvērtē, vai daudz izdevīgāk nav izvēlēties Windows XP, kas ir divreiz vai trīsreiz lētāka par Vista’s Ultimate Edition, prasa divreiz mazāk resursus, apjoma ziņā ir vismaz trīsreiz mazāka un, iespējams, arī ātrdarbībā pārspēj Vistu.

 3. usins saka:

  nu es pats no XP ražojumiem uz Linux.. OS X mn nedaudz pa kabatu sit.. (pats apple dators, book). tāpēc nākas lietot alternatīvu, un ja ko vajaga, kas nav uz Linux, lietoju vbox…

 4. Tommy32 saka:

  Nu jā, pats gan ņemos vēl ar XP, bet tagad jāsapelna naudiņa un jānopērk kaut kas no Apple… Man draugam ir Vista, gan ne legāli dabūta, bet ar visiem dokumentiem. Viņš kad pirmoreiz iegāja, bija starā, jo salīdzinājumā ar XP sākumā liekas WOW, bet otrajā dienā viņam jau viņa apriebās…
  Tagad īsti nezina ko darīt — nopirkt Aplle Mook/Mini ar “Leopardu” vai labāk vnk ņemt šito pašu datoru iztīrīt un uzinstalēt vienu no sakarigajām Linux. Jaunākās (un) sakarigākās ir gandrīz tas pats kas Mac. protams, bez daudzām fīčām, bet par velti. Nez, varbūt varat palīdzēt, ko labāk darīt, jo man bik’ žēl naudas.
  (Administratora piezīme: raksts izlabots, saliekot latviešu burtus. Lūdzu, rakstīsim normālā latviešu valodā, lai lasītājiem nav jāboksterē!)

 5. pboriss saka:

  Interesanti gan, ka operetājsistēma tiek vērtēta pēc maliņu apļuma un tai līdzi nākošajām lietojumprogrammām. Šāda raksta autors asociējas ar blondīni, kura uz jautājumu – kāda tev mašīna? – atbildēs: sarkana. Kapēc Macam būtu jāliek Vista, to nu gan es nesaprotu – kāda tad jēga no tā Maca vispār?

 6. Guntis saka:

  Tommy32: Droši ej uz priekšu un ņem Mac! Es gan drīzāk (mājas lietošanai) ieteiktu iMac, ja vien var — 24″ modeli. Kaut vai uz nomaksu. Brīnišķīgs dators, augstas kvalitātes LCD ekrāns un kopā ar Mac OS X “Leopard” būs vienkārši fantastisks. Ja man būtu jāpērk jauns dators, es ne mirkli nešaubītos par šo variantu!
  pboriss: Windows Vista vērtēju pēc tā, kāda tā izskatās no ārpuses, jo tas ir pirmais, ko cilvēks ierauga, un tad ko tā piedāvā no iekšpuses — kā parasts lietotājs. Cenšos izmantot Windows iebūvētās programmas — tieši tāpat kā izmantoju “Leopard” iebūvētās programmas (Address Book, Mail, iCal, u.c.), un salīdzinu iespējas abās sistēmās. Protams, ka priekš Windows var piepirkt kaut kādas Pro programmas, bet man uz Leopard to nevajag darīt, jo sistēmas piedāvātās ir gana jaudīgas. Tā ka ar blondīni šeit maz sakara.
  Attiecībā par Windows likšanu uz Mac — kā jau atbildē usins rakstīju — Protams, ir daži reti gadījumi, kad attiecīgā darbam nepieciešamā programma ir tikai priekš Windows OS, tad nekas cits neatliek kā uzstādīt arī Windows. Bet tad jāizvērtē, vai daudz izdevīgāk nav izvēlēties Windows XP, kas ir divreiz vai trīsreiz lētāka par Vista’s Ultimate Edition, prasa divreiz mazāk resursus, apjoma ziņā ir vismaz trīsreiz mazāka un, iespējams, arī ātrdarbībā pārspēj Vistu.

 7. pboriss saka:

  Piekrītu – mājas lietošanai Mac ar MacOS ir nesalīdzināmi labāks nekā vista, vienīgi cena Macam ir nesakarīga, un 95% mājas lietotāju pietiktu ar datoru pa 250ls ar Ubuntu. Nopietna darbam pagaidām tiešām der tikai XP, uz Maca iet tikai dažas CGI programmas, bet uz Vistas praktiski viss vēl čakarējas.

 8. usins saka:

  Kaut arī linux lietotājs, bet nu tomēr, Vista ir tomēr gājusi uz priekšu. Atbalsts ir divkāršojies, ražotāji beidzot ir normāli piešāvušies, bet naudiņas man nav, ne jaunam PC ne jaunai OS. es labāk iztieku ar Free OS un free Software.. tik nedaudz problēmas man sagādā Video apstrādē.. kaut kā linux vidē viens ļoti labs projekts apturēts.. 🙁 naudiņas trūkst.. bet nu itkā atpakaļ būs…

 9. Gross saka:

  Nedaudz komentējot/atbildot “pboriss” rakstītajam…
  Mac’s noder ne tikai mājas lietotājam, jo es personīgi jau gandrīz gadu intnsīvi dienu dienā strādāju ar dažādiem dokumentiem un plāniem uz sava mac’a, un vēl ne reizi neesmu saskāries ar kādām izteiktām problēmām… un strādāju es mierīgāk nekā kolēģi uz PC kas ik pa laikam bļauj ka kautkas ir pazudis vai nokāries…
  Runājot par cenām arī tur atļaušos nepiekrist. Pirmkārt parēķini ekvivalentus dzelžus (neliekot pats, bet aizejot uz datorsalonu un nopērkot) plus operētājsistēma. Cik tas izmaksās? un tad vēl salīdzini kvalitāti….! Gribētos arī redzēt kā tu pierunātu 95% mājas lietotājus lietot Linuxu… Es nesaku ka linuxam ir kāda vaina, bet mājas lietotājs ar vidējām zināšanām par datoriem strādājot ar linuxu ir kā bez rokām…! Es pats nedēļu mēģināju palietot ubuntu… vis jau baigi forši kamērt sāk iet runa par tehniskajām lietām… WiFi pieslēgties nemācēju, programmas uzinstalēt nemācēju neskaitot to “Add/Remove”…
  Par CGI programmām…
  Vissas adobes pakas un programmas uz mac’a ir, tāpat arī Cinema 4D un Maya arī ir (3D programmas), Finalcut (videoapstrādei) arī ir… un šīs ir tikai dažas… Ja pareizi atceros, bet neesmu 100% pārliecināts tad man liekas ka arī AutoCAD bija…! Nesaprotu kas tad vēl tev pietrūkst…! Piekrītu tam ka Mac ir dārgāks par PC, bet tā nav vienkārši samaksāta nauda par zīmolu… manuprāt katrs Lats ir tā vērts…!

 10. Guntis saka:

  AutoCAD uz Mac nav, bet ir daudzas citas CAD programmas — ArchiCAD, Autodesk Maya, Artlantis Studio, Form·Z, HighDesign, TurboCAD Mac Pro, VectorWorks u.c.
  Es arī pāris reizes esmu centies “iemīlēt” Ubuntu, bet pēc Mac tas vienkārši šķiet nesiespējami… Vismaz 2-3 gadus vēl noteikti neizdosies. Pārāk daudz Mac’ā ir to labumu, kas Linuxam vēl nav. Kaut vai tas pats “It just works”™, kā arī programmu pieinstalēšana un atinstalēšana. Arī Spaces ir daudz parocīgāk uz Mac nekā uz Linux.
  Attiecībā ar CGI u.c. “zvēriem” — viss atkarīgs no programmām, kuras darbā jālieto. Man CGI nevajag un līdz ar to man nav nekādu ierobežojumu šajā ziņā. Tieši otrādāk — varu lietot Keynote, kas ir daudz labāka par PowerPoint, varu lietot Accordance, kas ir daudz labāka par Logos vai BibleWorks, varu lietot Logic, kas piedāvā daudz vairāk nekā līdzīgas programmas par līdzīgu cenu uz Windows, u.t.t. Man Mac ir īsts atradums!

 11. Guntis saka:

  Nu re, tagad uz Mac ir arī AutoCAD… 🙂

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.