Lavīna jaunumu no Apple

Šodien sākās Apple rīkotā vispasaules programmu izstrādātāju konference. Konferences sākumā demonstrēja īsu video, kas raksturoja Apple būtību un vērtības. To derētu redzēt ikvienam žurnālistam, pirms raksta kaut ko par Apple, jo mums visiem patīk salīdzināt Apple produktus ar konkurentu produktiem un tad spriedelēt, kas Apple būtu jādara, lai uzvarētu konkurentus, bet tā domājot jau esam aizmirsuši, ka Apple nelīdzinās nevienai citai “tradicionālai” kompānijai. Tās mērķis nekad nav bijis ieņemt pašu lielāko tirgus daļu. Ja tas notiek — labi, bet tas nav mērķis. Apple mērķis vienmēr ir bijis un vēl aizvien ir būvēt vislabākos produktus pasaulē, un ja cilvēki tos pērk — vēl jo labāk. 

Wwdc

Mazumtirdzniecība

Konferenci atklāja Apple izpilddirektors Tims Kuks. Ievadā T. Kuks ziņoja, ka šī ir 24. konference uz kuru ieradušies programmu izstrādātāji no 66 valstīm. Konferences gaitā būs 100 sesijas, 120 laboratorijas, konferencē piedalās 1000 Apple inženieri, kurus iespējams izjautāt par dažādiem operētājsistēmu programmu darbības aspektiem. Visas 5000 biļetes uz šo konferenci izpārdeva 71 sekundē. (Katras biļetes cena $1599.) Saskaņā ar Apple reģistrācijas datiem, pasaulē ir aptuveni 6 miljoni Mac un iOS programmu izstrādātāju, pēdējā gada laikā reģistrējušies 1.5 miljoni jaunu izstrādātāju. 

Retail

Iesākumā Kuks sniedza informāciju par mazumtirdzniecību. Katru dienu Apple veikalus apmeklē vidēji 1 miljons cilvēku. Bieži vien skolas rīko ekskursijas uz Apple veikaliem, kur bērni var radoši darboties ar Apple produktiem. Pašlaik Apple ir atvērusi 407 veikalus 14 valstīs. Nupat tika atvērts jauns Apple veikals Berlīnē, bijušajā teātra ēkā. Apple restaurēja ēkas fasādi un sadarbībā ar teātri, kas tagad atrodas blakus telpās, organizēs izrādes, koncertus un filmu izrādes.

App Store (programmu veikals) drīz svinēs savu 5. jubileju un pirms dažām dienām svinēja 50 miljardus programmu lejupielāžu, veikalā ir 900.000 iOS programmu, no kurām 375.000 programmas pielāgotas iPad’am. Veikalā reģistrēti 575 miljoni lietotāju konti, līdz ar to App Store ir lielākais interneta veikals pasaulē. Kopš veikala atvēršanas programmu izstrādātājiem izmaksāti 10 miljardi dolāru, puse no šīs summas izmaksāta pagājušajā gadā. Tas ir 3 reizes vairāk, nekā saņēmuši Android visu pārējo mobilo OS programmu izstrādātāji kopā ņemti.

Sekoja kaut kas mazliet neparasts  — mākslīgā intelekta un robotronikas firmas «anki» prezentācija. Firma ir 5 gadus strādājusi pie jaunas paaudzes izklaides produktu izstrādes, kas apvieno video spēles un īstas rotaļu automašīnas, kuras kontrolē iOS ierīces. 

Mac 

Pēdējo piecu gadu laikā Mac lietotāju skaits dubultojies, tagad ir 72 miljoni. Pagājušā gada beigās izstrādātais iMac ir kļuvis par Nr. 1 galda datoru ASV, kamēr MacBook datori kļuvuši par Nr. 1 piezīmjdatoriem ASV. Tims Kuks vēlreiz uzsvēra, ka Apple mērķis nav vislielākā tirgus daļa. Svarīgāka ir lietotāju apmierinātība ar nopirkto produktu, un šeit Mac ieņem pirmo vietu. Un tomēr — piecu gadu laikā PC tirugs izaugsme ir 18%, Mac izaugsme 100%.

Mac OS X

Pēdējo Mac OS X “Mountain Lion” lieto 28 miljoni lietotāju, kas ir 35% Mac lietotāju. Salīdzinājumam Windows 8 vēl aizvien cīnās sasniegt 5% Windows lietotāju. Bet Apple neguļ uz lauriem, OS X inženieri ir daudz pūlējušies nākamās operētājsistēmas izstrādē. Prezentēt nākamās OS X versiju Kuks aicināja programmatūras izstrādes vecāko viceprezidentu Kregu Federigi. 

Federigi norādīja, ka “Mountain Lion” ir Mac OS X sistēmas devītā versija un šodien Apple prezentē 10. versiju, kuras izlaidi negrib aizturēt tāpēc, ka sāk aptrūkties lielo kaķu nosaukumu. (Līdz šim visas OS X sistēmas versijas saucās lielo kaķu vārdos — gepards, puma, jaguārs, pantera, tīģeris, leopards, sniega leopards, lauva, kalnu lauva.) “Par laimi Apple kompānijā ir radoša grupa, un mēs domājam “ārpus rāmjiem”, un mēs piedāvājam nākamo versiju nosaukt OS X Sea Lion,” teica Federigi. Kad visi bija aplaudējuši, Federigi pārdomāja, ka tas tomēr nebūs labākais jaunās Mac OS nosaukums. Nosaukumam jābūt tādam, kas iedvesmo, un turpmāk kādus 10 gadus OS X nosaukumos atspoguļosies tās Kalifornijas vietas, kuras iedvesmo tās izstrādātājus. Tāpēc nākamā sauksies Mac OS X “Mavericks”, kas ir Ziemeļamerikas sērfotāju paradīze.

OS X Mavericks

Jaunajā operētājsistēmā daudz domāts par tehnoloģijām, kas paildzina datora darbību baterijas režīmā un padara to “žiperīgāku”. Federigi īpaši uzsvēra trīs jaunumus:

1. Finder cilnes. Tagad visus Finder logus var apvienot vienā un pārslēgties starp cilnēm. Katrā cilnē var būt atvērta cita vieta un var būt cits failu skatījuma izkārtojums.

2. Tāgi. Tagad Faila saglabāšanas dialogā un arī Finder logā ir iespējams pievienot tāgus. Tāgi parādās Finder sānjoslā, kur tie darbojas līdzīgi Smart Folders.

3. Multidispleju atbalsts. Lai arī līdz šim Mac atbalstīja vairāku displeju izmantošanu, līdz šim tas vienmēr bija kā pielikums primārajam ekrānam. Tagad ir īsts multi-displeju atbalsts, katrs displejs ir pilnīgi neatkarīgs no otra. ieklikšķinot jebkurā ekrānā, var redzēt izvēlnes joslu un Doku. Tāpat katram displejam ir savs neatkarīgs pilnekrāna režīms. 

Jaunas tehnoloģijas. Daudz strādāts pie tehnoloģijām, lai paildzinātu datora darbību baterijas režīmā: App Nap, Kompresētā atmiņa, OpenGL 4enerģijas optimizētā audio buferēšana, spraudņu pauzēšana, GPU video mērogošana, u.t.t. Ko šīs tehnoloģijas dod — piemēram, kompresētā atmiņa nodrošina brīvu atmiņu programmām. Rezultātā 1.4-1.5 reizes palielinās programmu un sistēmas atsaucība, pat izmantojot SSD diskus. Timer Coalescing tehnoloģija izlīdzina procesora noslodzi, sagrupējot kopā procesora darbības ciklus, tādējādo palielinot gaidīšanas ciklu garumu, tā rezultātā līdz pat 72% samazinot procesora slodzi. App Nap “iemidzina” fonā esošās programmas, lai tās nepatērē lieki enerģiju. Būtisks uzlabojums piezīmjdatoru lietotājiem.

Safari interneta pārlūks vienmēr ir bijis jaunu web tehnoloģiju pionieris. ICC krāsu profilu atbalsts, CSS animācijas, Lasītāja režīms un lasīšanas liste, u.c. tehnoloģijas vispirms parādījās tieši šajā pārlūkā. WebKit, uz ko bāzējas Safari, tiek izmantots 1.5 miljardos ierīcēs. Jaunā Safari versija šim sarakstam pievieno sānjoslu, kura apvieno lasīšanas un grāmatzīmju listi, kā arī Twitter un LinkedIn lapās publicētās saites. Ir uzlabota atmiņas izmantošana, tā kļuvusi ekonomiskāka kā arī patērē krietni mazāk procesora jaudas par Firefox. Sunspider testā Safari tagad ir 1.44X ātrāks par Chrome. Testējot reālas mājas lapas, kuras izmanto JavaScript skriptu (Amazon.com, Facebook.com u.c.), jaunais Safari JSBench testā ir 3.8X ātrāks par Firefox un vairāk kā divreiz ātrāks par Chrome. Tai pat laikā Safari izmanto vidēji par 30% mazāk atmiņas, salīdzinot ar Chrome un Firefox pārlūkiem. Apple izdevies ievērojami samazināt Safari procesora slodzi — pusotru reizi mazāk par Chrome un teju vai trīs reizes mazām par Firefox! Iespaidīgi! Tāpat uzlabota pludena lapu ritināšana un iespēja lasīt lasīšanas listē saglabātās lapas — tās visas tiek “salipinātas” vienai otrai galā, samazinot nepieciešamību klikšķināt.

Safari

Citas labas lietas

Mail programmā jūtami izlabota ritināšanās. 

Jauns sistēmas papildinājums ir iCloud Keychain, kas ļauj saglabāt visas paroles iCloud “mākonī” un sinhronizēt tās starp visām ierīcēm. iCloud Keychain var arī ieteikt sarežģītas paroles un automātiski tās saglabāt un sinhronizēt. Šķiet, ka līdz ar šo tehnoloģiju daudziem Mac lietotājiem vajadzība pēc 1Password vai līdzīgām paroļu glabāšanas programmām samazināsies vismaz par 80%.

Ziņojumi. Jaunajā OS ir iespēja atbildēt pa tiešo ziņojuma logā. Iespēja tagad arī uz Mac saņemt iestumtos ziņojumus. Pamodinot Mac, jau uz slūžekrāna tiks rādīti ziņojumi par notikumiem datora nelietošanas laikā. Arī programmu jaunināšana turpmāk notiks automātiski, pat datora miega režīmā.

Kalendārs beidzot ir atbrīvojies no noplēstās lapas un dabīgās ādas rīkjoslas imitācijas. Federigi pasmējās, ka “pilnīgi neviena virtuālā govs netika apskādēta jaunā lietotāja interfeisa izstrādē.” Kalendārs var rādīt arī Facebok pasākumu kalendāru, var attēlot vietas karti un attiecīgas vietas laika ziņas. Un ir tik gudrs, ka ieplāno arī ceļojuma laiku uz attiecīgo pasākumu!

Kartes. Tagad būs karšu programma arī priekš Mac. Var izstrādāt ceļojuma maršrutu uz Mac, tad pārsūtīt ceļojuma maršrutu pa tiešo uz iPhone.

Maps

iBooks priekš Mac! Pašlaik iBooks veikalā ir 1.8 miljoni grāmatu. iBooks programmā ir gan iespēja ierakstīt savas piezīmes, gan tās pārlūkot un izveidot no tām jautājumu kartiņas mācību nolūkam. Akadēmiskajā vidē ļoti nozīmīga lieta būs iespēja atvērt vairākas grāmatas vienlaicīgi. 

Izstrādātājiem Mac OS X Mavericks beta versija jau šodien. Tirdzniecībā jaunā OS X būs rudenī.

MacBook Air

Mārketina vecākais viceprezidents Fils Šillers iepazīstināja ar jaunajiem MacBook Air modeļiem. Kādam jāizskatās piezīmjdatoram iPad pasaulē? Pēc ŠIllera domām, jaunie MacBook Air ir “piezīmjdatoru nākotne.” Pirmkārt, svarīga ir datora ilgdarbība baterijas režīmā. Lai uzlabotu darbības laiku, Apple izmanto Intel 4. paaudzes Core tehnoloģijas Haswell procesors, kam 40% ātrāka grafika un ievērojami mazāks strāvas patēriņš. Daudzos gadījumos barošanas bloka nēsāšana līdzi vairs nebūs nepieciešama, jo MacBook Air 11” modelim līdzšinējo 5 stundu darbības laiks baterijas režīmā pieaudzis līdz 9 stundām, bet 13” modelim līdzšinējo 7 stundu vietā līdz 12 stundām! Ja vēlēsieties skatīties filmas, tad video filmu demonstrēšanas režīmā dators var darboties līdz 10 stundām. Jaunajos datoros izmantota gan par 45% ātrāka zibatmiņa, gan jaunākās paaudzes (802.11ac) bezvadu tīkls. Lai nodrošinātu šo bezvadu tīklu, Apple izstrādājusi jaunu AirPort Extreme maršrutizatoru un Time Capsule ar 2TB un 3TB ietilpības diskiem. Tai pat laikā jaunais MacBook Air 13″ modelis ir par $100 lētāks par iepriekšējo modeli un pārdošanā ASV ir jau no šodienas. Visi MacBook Air atbilst Energy Star 5.2 prasībām.

Mac Pro

Tāpat kā MacBook Air izstrādē, arī jaunā Mac Pro izstrādē inženieru komanda nāca ar jaunām idejām, kādai vajadzētu izskatīties profesionālai darbstacijai nākamos 10 gadus. Un rezultāts ir … vertikāla cilindra forma. Kaut kas līdzīgs palielai alumīnija Coca-Cola bundžai melnā krāsā, kas ir tikai 1/8 no iepriekšējā Mac Pro datora tilpuma. Ņemot vērā faktu, ka tur iekšā ir iebūvēts ventilators, kas pūš uz augšu ārā sikto gaisu, varētu nosaukt to par Dūmenis Pro. 🙂

Mac Pro

Datora konstrukcijas centrā ir “termiskais kodols” — vertikāls radiators (šķērsgriezumā trīsstūra formā). Jauno darbstaciju darbinās 2X ātrāks Intel Xeon proceors (līdz 12 kodoliem), tas būs aprīkots ar 2X ātrāku ECC 1866 MHz DDR3 atmiņu ar četrkanālu kontroleri (60 GBps). Datorā tiks izmantoti PCIe zibatmiņas diski (1.25 GBps lasīšanas režīmā, 1.0 GBps rakstīšanas režīmā), kas nodrošina 10 reizes ātrāku datu apmaiņu salīdzinot ar visātrākajiem “parastajiem” diskiem. Tam būs četru uSB-3 proti, seši Thunderbold 2 porti un divas darbstaciju līmeņa AMD FirePro grafiskās kartes, kas nodrošinās 2.5X ātrāku grafiku (4096 straumju procesori, 384-bitu atmiņas šinas un 528 GBps kopējā caurlaide) un atbalstīs 4K izšķirtspējas (3840 x 2160 px) displejus. Dators varēs “pavilkt” līdz pat trim 4K displejiem vienlaicīgi! Dators aprīkots ar kustības sensoriem, tāpēc to pagriežot, iedegas portu piktogrammas. Mac Pro būs pieejams vēlāk šogad un tiks ražots ASV.

Mac Pro inside

T. Kuks turpināja prezentāciju par iCloud. “Mākonī” jau ir 300 miljoni lietotāju. (Facebook prasīja 5 gadus, lai sasniegtu šo lietotāju skaitu.) Spēļu centrā ir 240 miljoni lietotāju. No iCloud ir nosūtīti 7.4 triljoni iestumto ziņojumu.

Apple izpilddirektors lūdza produktivitātes programmu vecākajam viceprezidentam Rodžeram Rozneram prezentēt iCloud un iWork integrāciju (šogad gaidāmas gan iWork for Mac, gan iWork for iOS jaunas versijas). Integrācijas rezultāts ir iWork for iCloud — visas trīs iWork programmas interneta pārlūkā. Šķiet, ka tā ir Apple atbilde MS Office 365. Tā kā programmas darbojas interneta pārlūkā, tad iWork kļūst pieejams arī Windows lietotājiem. R. Rozners to nodemonstrēja ar Windows 8 un Chrome pārlūku, zālē varēja dzirdēt jautrību. Beta versija pieejama izstrādātājiem jau no šodienas.

iOS

Ievadā Tims Kuks ziņoja, ka Apple ir pārdevusi jau iOS 600 miljoni iOS ierīču, un, lai arī var lepoties ar to, tas nav viņu dzinējspēks. Apple mērķis ir radīt vislabākos produktus, kas cilvēkiem patīk un kurus viņi grib lietot. Nesenie pētījumi liecina, ka iPhone lietotāji lieto tālruni par 50% vairāk nekā Android lietotāji. Internetu pārlūko 3 reizes vairāk ar iOS, nekā ar Android ierīcēm. Ja salīdzina ar kādiem planšetdatoriem cilvēki pārlūko internetu, tad 82% lietotāju to dara ar iPad, un tikai 18% pārējo lietotāju izmanto savus planšetdatorus interneta pārlūkošanai. To apliecina arī preču pasūtījumi, kas veikti no mobilajām ierīcēm 2012. gada Melnajā Piektdienā: 10% no iPad, 8.7% no iPhone un tikai 5.5% no Android.

Android

9 reizes pēc kārtas iPhone ieguvis Nr 1 balvu lietotāju apmierinātības testos. 73% iOS lietotāju ļoti apmierināti, kam seko Windows Phone ar 53% un tad Android ar 49%. Viens no iemesliem ir pastāvīgie programmatūras jauninājumi: 93% iOS lietotāju lieto jaunāko iOS sistēmu, kamēr Android pasaulē jaunāko versiju lieto tikai 33% lietotāju. Visplašāk lietotā (37%) Android versija (Gingerbread) tika izstrādāta 2010. gadā.

Ios 7

iOS 7

Tims Kuks lūdza Kregu Federigi atkārtoti nākt uz skatuves un demonstrēt jauno iOS 7. Pēc iOS 7 video prezentācijas zāle aplaudēja un daudzi cilvēki piecēlās kājās. Varēja just patiesu sajūsmu. Viennozīmīgi var teikt, ka iOS 7 ir vislielākās pārmaiņas kopš pirmā iPhone iznākšanas.

Crew

Kas tad tik būtiski mainījies? Viss! Pirmkārt, operētājsistēma kļuvusi “plakanāka”, nav nekādu fotogrāfiski dabisku ādas un diegu imitāciju lietotāja interfeisā. Game Cetner ir “pazaudējis” zaļo filca fonu. Interfeiss tagad ir ar baltu fonu, krāsainiem laukumiem un elegantu Helvetica Neue fontu. Šķiet, ka Apple ir kaut ko “aizņēmusies” no Windows 7 caurspīdīgajiem logu rāmjiem un 3D programmu pārslēgšanas (“cilnes” mobilā Safari pārlūkā) un Windows Phone Mobile OS elegantās tipogrāfijas, apvienojot to ar Web OS kārtīm atvērto programmu pārvaldē. Daudz tiek izmantots puscaurspīdīgums. Ļoti elegantu efektu rada darbvirsmas attēla nobīde pret programmu ikonām, ja mazliet pagroza tālruni rokā — rodas trīsdimensiju attēla sajūta. Un beidzot operētājsistēmā ir ilgi gaidītais kontrolcentrs — ar vienu pirksta vilcienu no lejas uz augšu izslīd kontrolcentrs, kurā var ieslēgt un izslēgt ne tikai lidmašīnas režīmu, WiFi vai Bluetooth, bet arī Snaudas režīmu un pat “laternas” režīmu, kad tumsā kaut kas jāatrod.

Wozniak

Arī laika prognozes programma piedzīvojusi ievērojamas izmaiņas, tagad tajā ir animācijas un vairāku vietu vienlaicīgas pārlūkošanas skata režīms. Kalendārs tagad ir eleganti tīrs, klāt nācis arī gada pārskats. Daudzās programmās ir iespēja pabīdīt atvērtās programmas ekrānu sāņus, tā atverot satura rādītāju vai dažādu papildiespēju listi. Facebook for iOS programmas lietotāji sapratīs, par ko ir runa.

iOS 7

Ziņojumu centra ziņojumus varēs lasīt arī slūžekrānā. Patīkams jaunums ir ziņojumu sinhronizācija, lai nav visās ierīcēs jāaizver viens tas pats ziņojums atkal un atkal. Būs iespēj ieslēgt VPN konkrētām programmām — tas var lieti noderēt biznesa klientiem. Būtisks jaunums ir daudzuzdevumu režīms visām programmām. iOS novēro kuras programmas kurā laikā lieto un tai brīdī nodrošina šīm programmām satura atjaunināšanu fonā, pirms lietotājs to ir vēl atvēris. Turpmāk Safari pārlūkam nebūs ierobežojums uz 8 atvērtām vietnēm — varēs vienlaicīgi turēt atvērtas neierobežotu skaitu lapu, kuras varēs pārlūkot, “pāršķirstot” tās 3D režīmā. 

Ērtākai informācijas apmaiņai ar blakus esošajiem iOS lietotājiem Apple piedāvā AirDrop. Pāris pieskārieni ekrānam un bilde, kontaktinformācija vai fails iedots kolēģim. Tas notiek vai nu pa WiFi vai Bluetooth savienojumu.

Bilžu programma “iemācījusies” grupēt bildes atbilstoši datumam un vietai. Vienā ģeogrāfiskā vietā bildētās bildes ir “Momenti”. Savukārt vairāki Momenti kopā kļūst par Kolekcijām.

Arī App Store izvēlnē parādīsies ģeogrāfisko vietu sadaļa, kas ļaus iegādāties programmas, kas populāras atbilstošajā vietā: “Popular Near Me” programmu izvēle. Var izrādīties ļoti noderīga lieta ceļotājiem. Tāpat kā jaunajā Mac OS X, arī jaunajā iOS programmas tiks jauninātas automātiski fona režīmā.

Ios 7b

Apple ir nopietni strādājusi pie Siri integrācijas automašīnās. Ir domāts gan par iespēju daudzas lietas veikt tikai ar balsi, pat neskatoties ekrānā, gan arī iespēja saslēgt iPhone ar mašīnas info ekrānu un attēlot visu nepieciešamo informāciju tur.

Lai viecinātu jaunas mūzikas atrašanu, Apple ir izveidojusi iTunes radio, kur lietotājs var izveidot pats savu “radio staciju”. Pastāvīgi vērtējot atskaņotās dziesmas, ir iespēja “uzlabot” repertuāru atbilstoši savai gaumei un jebkurā brīdī iegādāties dziesmas, kas patīk. Kur es to jau esmu redzējis? Spotify vai Rdio? iTunes radio būs bez maksas ar audio reklāmām, bet lietotājiem ar iTunes match abonentu bez reklāmām. Pagaidām gan tikai ASV, bet iespējams, ka ar laiku būs arī visās citās valstīs, kur ir iTunes mūzikas veikals.

Apple ir interesantā veidā risinājusi iOS ierīču zādzības ierobežošanu. Jaunajā iOS 7 būs iespējams nobloķēt “Find my device” atslēgšanas iespēju. Pat ja zaglis pilnībā izdzēsīs tālruni, to nebūs iespējams aktivizēt bez jūsu Apple ID un paroles.

Programmu izstrādātājiem tiek atvērti 1500 jauni API. iOS 7 iPhone beta versija programmu izstrādātājiem pieejama jau šodien, iPadam beta versija būs pēc dažām nedēļām. Tirdzniecībā iOS 7 būs rudenī.

Gaidīšanas laiks sācies!

Visi, kas vēl pavisam nesen rakstīja, ka Apple ir kļuvusi garlaicīga, tagad to var attiecināt paši uz sevi. Es domāju, ka Stīvs Džobss būtu lepns, redzot šādu prezentāciju.

Kategorijas: Galda datori, iOS programmas, iPad, iPhone, iPod, Jaunumi, Mac OS X, Mac-saistīts, Recenzijas / Raksti, Saites, Uncategorized, Video. Ielieciet grāmatzīmi permalink.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.