Pirmā palīdzība

Padomus un palīdzību par jebkuru ar Mac saistītu tēmu meklējiet Latvijas Mac OS X “slēdzīšu” grupas forumā! Vispirms forumā izmantojiet meklēšanas iespējas — 90% gadījumu tas ir jau iepriekš apspriests jautājums.

Silti iesaku izlasīt arī:
“Mac OS X Snow Leopard problēmas” vai
“Mac OS X Leopard problēmas” vai
“Mac OS X Tiger problēmas”
Iespējams, ka tur jūsu problēma tur jau ir aplūkota. Ja nav, lasiet tālāk…

 

Diska piekļuves tiesību salabošana

Visbiežāk sastopamā problēma uz Mac. Lai arī diska piekļuves tiesību (tautā sauktām par “permisijām”) kļūdām parasti nav būtiskas nozīmes datora darbībā, reizēm tomēr gadās kāda reāla ķibele. Jauninot sistēmu vai uzinstalējot jaunas programmas, gadās, ka kāda programma kaut ko pamaina diska piekļuves tiesībās un rezultātā var gadīties problēmas, atverot citas programmas—pēkšņi attiecīgai programmai nav tiesību piekļūt tai nepieciešamajiem datiem un programma vai nu “uzkarās”, vai nefunkcionē tā, kā tai vajadzētu. Reiz man gadījās, ka atverot Mail.app, tajā pēkšņi nebija ne e-pastu, ne arī lietotājkontu (kaut man to ir divi!), un programma prasīja, vai es nevēlos izveidot jaunu lietotājkontu. Sapratu, ka vaina ir piekļuves tiesībās — Mail programmai nebija iespējams piekļūt e-pasta kontiem un tā uzskatīja, ka tādu nav. Atvēru Disk Utility, sakārtoju tiesības, un atverot Mail programmu, viss bija atkal savās vietās. Te video, kā sakārtot piekļuves tiesības:

Diska piekļuves tiesību sakārtošana

Faila tipa asociācijas maiņa

Ja nevēlaties, lai divreiz uzklikšķinot pa kādu failu, tas uzreiz tiktu atvērts ne tajā programmā (piemēram, uzklikšķinot par mp3 failu tas automātiski tiek importēts un tad atskaņots iTunes programmā), tad šim faila tipam ir jāmaina asociācija. Pieņemsim, ka problēma ir ar mp3 failiem, kurus pirms iekļaušanas iTunes bibliotēkā vēlamies paklausīties ar QuickTime Player. To dara šādi: iezīmējiet šo failu (viens klikšķis uz faila ikonas), tad uz tastatūras nospiediet Command+i, atvērsies Get Info logs. Tajā atrodiet sadaļu “Open with” un nomainiet iTunes uz QuickTime Player vai jebkuru citu jūsu datorā esošu audio atskaņotājprogrammu — 33 RPM, AudioCodex, RealPlayer, ToolPlayer, VLC — pēc jūsu izvēles). Turpmāk šis konkrētais fails tiks atvērts ar jūsu izraudzīto programmu. Lai ar šo pašu programmu atvērtos visi šī tipa faili, nospiediet pogu “Change All…” un apstipriniet šo izvēli. Ja tomēr vēlaties pievienot audio failu iTunes bibliotēkai, vienkārši uzvelciet to uz iTunes ikonas Dokā un palaidiet vaļā — iTunes ieimportēs attiecīgo dziesmu. Šo padomu variet izmantot arī citiem failu tipiem, asociējot tos ar jūsu izraudzīto programmu. Piemēram, lai visi Word .doc vai .docx faili atvērtos ar Apple Pages vai TextEdit, vai lai Excel .xls faili atvērtos ar Numbers vai kādu citu programmu. Lai veicas!

 

Kā atjaunot izdzēstos failus?

Pieņemsim, ka netīšām ir izdzēsti faili no sistēmas diska (parasti tas saucas “Macintosh HD”). Šeit trīs risinājumi, atkarībā no jums pieejamiem resursiem:
1) Ja jūsu datoram ir Mac OS X “Leopard” operacionālā sistēma un ārējais cietais disks ar Time Machine automātiski saglabātām failu rezerves kopijām, tad pieslēdziet šo Time Machine ārējo disku pie datora, atveriet Finder, Dokā nospiediet Time Machine ikonu un tad Finder’ī dodaties atpakaļ pagātnē, līdz atrodat izdzēstos failus. Iezīmējiet tos ar peles klikšķi un nospiediet pogu “Restore”. Apsveicu! Viss nokārtots.
2) Ja jums nav Time Machine ārēja diska, bet ir kāds cits ārējais disks ar Mac OS X sistēmu vai arī sistēmas diska klons, atliek nopirkt Data Rescue II programmu ($99 + PVN) un ar tās palīdzību mēģināt atrast izdzēstos failus. ATCERIETIES — ja faili ir izdzēsti uz jūsu sistēmas diska, tad katra minūte, ko pavadāt pie atvērtas sistēmas, mazina iespēju atgūt šos failus! Sistēmai darbojoties, tā ik pa laikam kaut ko raksta uz diska, papildina vai dzēš kešfailus, u.t.t., līdz ar to rodas iespēja nejauši pārrakstīt izdēsto failu vietu uz cietā diska ar citiem datiem. Šādā gadījumā iesaku tūlīt izslēgt datoru, līdz ar cita datora palīdzību iegādāsities Data Rescue programmu ar seriālo numuru. Pieslēdziet savu Mac’u pie cita Mac’a ar Firewire kabeli “Target” režīmā (pie Mac ielādes turot nospiest T taustiņu), vai arī pieslēdziet savam Mac’am ārējo disku, uz kura ir Mac OS X sistēma, ielādējiet datoru no ārējā diska (tūlīt pēc datora ieslēgšanas turot nospiestu Option taustiņu līdz parādās sistēmas diska izvēlne). Tad, ielādējušies no cita Mac vai no ārējā cietā diska, uzinstalējiet programmu un norādiet šai programmai jūsu Mac’a sistēmas disku kā vietu, kur jāmeklē izdzēstie faili, un pašlaik aktīvā Mac’a sistēmas disku vai ārējo disku kā vietu, kur saglabāt atrastos failus. Pēc failu atrašanas varat atkal pārstartēties no sava sistēmas diska un pārkopēt atrastos failus atpakaļ uz sava datora. Ar to arī lieta darīta. Turpmāk iesaku lietot Time Machine. Dažkārt zaudētie dati ir vairāk vērti nekā ārējā diska cena.
3) Ja jums nav ne Time Machine ārēja diska, ne sistēmas diska klona, un cits Mac dators arī nav pieejams, tad nevilcinoties ne minūti nopērciet Data Rescue II programmu ($99 + PVN) un ārējo cieto disku (vismaz tikpat lielu kā sistēmas disks!) ATCERIETIES — ja faili ir izdzēsti uz jūsu sistēmas diska, tad katra minūte, ko pavadāt pie atvērtas sistēmas, mazina iespēju atgūt šos failus! Sistēmai darbojoties, tā ik pa laikam kaut ko raksta uz diska, papildina vai dzēš kešfailus, u.t.t., līdz ar to rodas iespēja netīšām pārrakstīt izdēsto failu vietu uz cietā diska ar citiem datiem. Tāpēc kamēr tiekat pie ārējā diska uz kura restaurēt izdzēstos failus, iesaku datoru “iemidzināt”. Kad ārējais disks un Data Rescue programma nopirkta, uzinstalējiet programmu un pieslēdziet ārējo disku, uz kura Data Rescue varēs saglabāt atrastos failus. Tad norādiet šai programmai Mac’a sistēmas disku kā vietu, kur jāmeklē izdzēstie faili, un ārējo disku kā vietu, kur saglabāt atrastos failus. Pēc failu atrašanas varat pārkopēt atrastos failus atpakaļ uz sava datora sistēmas diska. Atkarībā no tā, cik daudz brīvās rūmes bija uz sistēmas diska un cik ilgi sistēma strādāja pēc failu izdzēšanas, varbūt izdosies atgūt izdzēstos failus. Garantijas nav. Turpmāk iesaku lietot Time Machine. Dažkārt zaudētie dati ir vairāk vērti nekā ārējā diska cena.

 

Programma “uzkarās”?

Ja Jums kāda programma spītīgi atsakās strādāt, vai atverot, uzreiz uzkarās…

  1. Sakārtojam permisijas (piekļuves tiesības):
    • Visbiežāk sastopamā problēma. Dažreiz kāda programmiņa, kuru esam novilkuši no Interneta, var izmainīt piekļuves tiesības failiem vai folderiem, kas ir ārpus viņas kompetences, līdz ar to cita programma pēkšņi vairs netiek klāt tai nepieciešamajiem failiem vai folderiem.
    • Vispirms, atveram Disk Utility (Applications/Utilities), tur kreisajā pusē iezīmējam “Macintosh HD” un zemāk labajā pusē spiežam uz pogas “Repair Disk Permissions”. Kad process pabeigts, aizveram Disk Utility un pamēģinam vēlreiz atvērt programmu, kas negāja. Ja tagad programma strādā, tad viss kārtībā. Ja vēl aizvien ir problēmas, tad lasam tālāk.
    • Ja pirmais solis nav devis rezultātus, “izķemmējam” datoru ar Yasu programmu ar šādiem parametriem:

      Sites Manager
      Lai palielinātu, spied uz attēla!)

      Pēc darba pabeigšanas, Yasu automātiski pārstartē datoru. Ja tas nenotiek, pārstartējam datoru paši. Šis solis ir obligāts!

    • Pamēģinam vēlreiz atvērt programmu, kas negāja. Ja tagad programma strādā, tad viss kārtībā. Ja vēl aizvien ir problēmas, tad pārejam pie nākamā punkta…
  2. Preferenču izdzēšana:
    • Retāk sastopama problēma. Programma, tai aizveroties, ir kļūdaini saglabājusi preferenču failu un tagad atverot to vēlreiz, “sajūk prātā”. Reizēm tas gadās, kad uzinstalējam programmas jaunu versiju, bet preferenču fails vēl ir no programmas iepriekšējas versijas. Parasti programmas pašas “apgreido” savus preferenču failus, bet pa retam gadās, ka kaut kāpēc tas nenotiek un tad šie faili jāizdzēš manuāli. Nākamo reizi atverot programmu, tā automātiski uzģenerēs tai nepieciešamo preferenču failu. Man reiz gadījās tā, ka pēkšņi ar Command+Q varēju aizvērt Finder. Netīšām to vairākkārt izdarīju, un tad nācās to atvērt vēlreiz. Nepatīkami. Finder preferenču izdzēšana atkal atjaunoja Finder “imunitāti” pret Command+Q. Dažām programmām pēc preferenču faila izdzēšanas var nākties par jaunu ievadīt seriālo numuru un vēlreiz to pielāgot savām lietošanas prasībām (komandpogu izkārtojums, klaviatūras saīsnes, u.t.t).
    • Atveram Mājas folderi (Finder’ī mājas ikoniņa ar Jūsu vārdu). Tajā atveram “Library” folderi. Tajā atveram “Preferences” folderi un Finder meklēšanas laukā (labais augšējais stūris) ierakstam mūsu problemātiskās programmas nosaukumu. Ja atrodas kāds folderis un/vai *.plist fails ar šādu nosaukumu, tad izdzēšam to(s) un iztukšojam atkritumu kasti.
    • Pamēģinam vēlreiz atvērt programmu, kas negāja. Ja tagad programma strādā, tad viss kārtībā. Aizveram šo lapu. Ja vēl aizvien ir problēmas, tad pārejam pie nākamā punkta…
  3. Dziļā tīrīšana:
    • Reti sastopama problēma. Kaut kas nav kārtībā ar programmas atbalsta failiem vai folderi, ko tā automātiski izveido Library/Applications Support folderī.
    • Atveram Mājas folderi. Tajā atveram “Library” folderi. Atveram “Application Support” folderi un pārliecināmies, vai tajā nav kāds folderis ar mūsu neejošās programmas nosaukumu. Ja atrodas folderis ar šādu nosaukumu, tad izdzēšam to un iztukšojam atkritumu kasti.
    • Atveram “Macintosh HD” disku un atveram tajā esošo “Library” folderi, tajā atveram “Application Support” folderi un pārliecināmies, vai tajā nav kāds folderis ar mūsu neejošās programmas nosaukumu. Ja atrodas folderis ar šādu nosaukumu, tad izdzēšam to un iztukšojam atkritumu kasti.
    • Pamēģinam vēlreiz atvērt programmu, kas negāja. Ja tagad programma strādā, tad viss kārtībā. Aizveram šo lapu. Ja vēl aizvien ir problēmas, tad pārejam pie nākamā punkta…
  4. Kļūdas ziņošana programmas izstrādātājam:
    • Ļoti reti sastopama problēma. Nekas no iepriekš rakstītā nav devis cerētos rezultātus, un programma pēc startēšanas spītīgi turpina uzkārties.
    • Atveram Console programmu (Applications/Utilities folderī). Tajā nospiežam Clear pogu.
    • Atveram programmu, kas neklausa un uzkarās. Kad tā atkal uzkārusies, paskatāmies, kas rādās Console programmas logā. Iezīmējam visu un nokopējam atmiņā (Command+C), tad atveram Mail programmu un rakstam programmas izstrādātājam par savu problēmu, beigās ar Command+V iekopējam Console loga satruru e-pastā, un nosūtam izstrādātājam. Gaidam viņa atbildi un turpmākas instrukcijas…

 

Paātrinām Word 2004/2008 atvēršanos

Word preferencēs General sadaļā jāatslēdz “WYSIWYG font menu”. Tad jāaizver Word, jāieiet Applications/MS Office 2004/Office/Support Files/ un jāsazipo FontCacheTool (var atstāt turpat – ja nu kādreiz ievajagas), pēc tam oriģinālfailu jāizdzēš. Arī MS Office 2008 ir tāds pats fails (liekas, pat 2) ar tādām pašām funkcijām. Vajadzības gadījumā var atrast ar Spotlight. Sazipojam tos un oriģinālus izdzēšam. Word atvērsies daudz ātrāk. Protams, fontu izvēlnē fonti tagad nebūs katrs savā izskatā, toties Word atvēršanās ātrums var pieaugt 2-10 reizes, atkarībā no fontu skaita jūsu sistēmā.

 

Nevar atvērt SilverFast programmu

Ja neatverās SilverFast, tad risinājums ir pavisam vienkāršs — atver System Preferences > Language & Text > Language sadaļā pārliecinies, ka Latviešu valoda nav sarakstā pirmā. Ja ir, nomaini, lai pirmā būtu angļu valoda. Viss. Skenē vesels! (Vairāk par šo problēmu lasi šeit.)

 

Pārcelšanās uz jaunu lietotājkontu

Dažkārt var rasties situācijas, ka kaut kas neglābjami saiet grīstē ar kādu programmu, un nelīdz ne šīs programmas preferenču izdzēšana, ne šīs programmas palīgfailu izdzēšana no ~/Library/Application Support mapes. Ko darīt? Daudzi Windows lietotāji droši vien ķertos pie sistēmas un visu programmu pārinstalēšanas, bet uz Mac, par laimi, tas nav jādara. Mac datoros vienkārši pārceļamies uz jaunu lietotājkontu un turpinām dzīvi tālāk.
Instrukciju par pārcelšanos uz jaunu lietotājkontu lasiet šeit.

 

Visos pārējos problēmu gadījumos:

Padomus un palīdzību meklējiet Latvijas Mac OS X “slēdzīšu” grupas forumā!

2 Atsauces uz Pirmā palīdzība

  1. Pingback: MacPasaule » Paātrinām MS Word atvēršanos

  2. Pingback: MacPasaule » FLAC un OGG Vorbis failu atskaņošana uz Mac

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.