Jauna Mac sagatavošana darbam

Iesākumā aplūkojām svarīgākās lietas, kas jāzina darbā ar Macintosh datoru: kā izveidot Mājas folderi, kā instalēt un atinstalēt programmas, u.t.t. Starp citu, ja Mājas foldera īsais nosaukums ir ne tāds, kādu gribētos, tad šeit ir programma, ar ko to var korekti pārdēvēt: ChangeShortName (par ziedojumiem).
Apple ir publicējusi video par Macintosh datoru lietošanu iesācējiem. Noteikti noskatieties!
Šajā lapā pastāstīšu, ko vajadzētu darīt, lai darbs ar Tavu Macintosh datoru būtu produktīvs. Lietotāja Mājas folderis izveidots, zinām kā uzinstalēt programmas… Bet kuras būtu jāuzinstalē vispirms? Bez kurām nevar iztikt? (Visas programmas, ja nav norādīta cena, ir brīvprogrammas.)

Sistēmas preferences

Vispirms sāksim ar sistēmas preferencēm… Uzklikšķini pa zilo ābolīti ekrāna augšējā kreisajā stūrī un izvēlies System Preferences (vai arī Dokā uzklikšķini par pelēko kvadrātu ar slēdzi un ābolu).
1) Internet & Network: Sharing : Firewall — nospied Start pogu, tad Services sadaļā ieķeksē “Personal File Sharing” un (ja vajadzēs šārēt failus ar Windows lietotājiem) “Windows Sharing” un (ja jāšārē arī printeris), tad arī “Printer Sharing”.
P.S. Es gan neieteiktu ieslēgt “Windows Sharing”, jo ņemot vērā visus tos vīrusu tūkstošus, kas plosās žoga tajā pusē, labāk nedot pieeju savam diskam. Kāds inficējies dators var vēl izdzēst kaut ko no Mac diska, ja tam būs dota neierobežota pieeja. Ja vajag apmainīties failiem, lai Windows lietotājs nošārē savu folderi un apmainaties ar failiem caur viņa (viņas) šārēto folderi. Problēma tā, ka ne vienmēr tie šārētie folderi Windowsam strādā… Dažreiz tīklā redzi PC, bet atvērt nevar — tāds dators neeksistējot… Bet tā lai paliek Windows lietotāju problēma! 🙂
2) Personal : International : Language — nospied uz Edit List un novāc ķeksīšus visām valodām, izņemot English un Latviešu. Pēc tam Languages listē ar peli pārvelc valodas tā, lai English būtu listes augšpusē. Tas nodrošinās pareizu alfabētisko secību failu un folderu listēs.
3) Personal : International : Input Menu — Ieķeksē Character Palette, Keyboard Viewer un Latvian, ja tas jau nav ieķeksēts. Pārējām valodām ķeksīšus vari noņemt nost. (Ja nu kādam vajag krievu valodu, iesaku ieķeksēt “Russian — Phonetic”, jo šim klaviatūras draiverim krievu burti ir izkārtoti uz atbilstošajiem latīņu burtiem. Ja nu kādu burtu nevari atrast, nospied uz “Show Keyboard Viewer” sistēmas valodu izvēlnē ekrāna augšējā labajā stūrī (LV karodziņš)). Apakšā iezīmē “Allow a different input source for each document” un “Show input menu in menu bar”.
Te dažas ekrāna kopijas, lai vieglāk visu salikt pareizi:

System Preferences : International : Language

System Preferences : International : Language

System Preferences : International : Language

System Preferences : International : Formats

System Preferences : International : Language

System Preferences : International : Input


4) Personal : Dashboard & Expose — Ieliekam aktīvos stūrus: kreiso augšējo atstājam tukšu, lai netraucē, kad gribam atvērt kādu izvēlni ekrāna augšpusē, kreiso pakšējo — Application Windows, labo augšējo — Desktop, labo apakšējo — All Windows. Labais augšējais stūris ir ļoti ērts, ja vajag tikt klāt pie failiem uz darbvirsmas — iebīdi kursoru ekrāna augšējā labajā stūrī un darbvirsma redzama. Iezīmē failus, kas jāpaņem, tad neatlaižot peles kreiso taustiņu, iebīdi vēlreiz ekrāna augšējā labajā stūrī — visi logi nostājas atpakaļ savās vietās, bet tagad uz darbvirsmas iezīmētie faili būs virs attiecīgā loga, gatavi “iemešanai” kādā folderī vai dokumentā.
5) Hardware : Keyboard & Mouse : Keyboard Shortcuts sadaļas apakšā iezīmē “All Controls” — tas ļaus ar klaviatūru dialoglogos pārslēgties pa pogām ar Tab taustiņu. Zilo pogu spiež ar Enter, bet pogu ar zilo līniju apkārt — ar atstarpes taustiņu.

Finder iespēju uzlabošana

Iespēju dzēst vai pārdēvēt failus Open un Save dialoglapās, vai ātri pāriet uz (citās programmās) iepriekš atvērtajiem folderiem nodrošinās Default Folder X programma. Šī pēdējā maksā $35, bet ja daudz jāstrādā ar failiem dažādos folderos, tad šī programmiņa ir zelta vērta! Lai ātrāk pārslēgtos starp dažādiem folderiem, Default Folder X ļauj izveidot arī folderu “Favorites” listi, kā arī uztur pēdējo 10-50 folderu “vēstures” listi…

Failu pārvalde

Failu pārvietošanai (Move) Mac OS X piedāvā “atsperfolderus” (angl. “Spring folders”) — noklikšķini uz faila vai foldera, kas ir jāpārvieto citā vietā, un neatlaižot peli, velc to uz citu folderi (arī uz folderu listi Finder’a kreisajā pusē). Paturi virs foldera kādu sekundi vai pusotru — folderis kā atpsere atverās un vari bīdīt iezīmētos failus vai folderus tālāk folderu hierarhijā. Kad esi nonācis galā, atlaid vaļā un iezīmētie faili (folderi), kurus vilki, tiks pārvietoti tur. Tīri labi, kaut arī Windows lietotājiem varbūt būs grūti pierast pie šī koncepta, jo Mac OS X Finder nepiedāvā Cut komandu failu pārcelšanai.
Info tikai priekš Windows “svičeriem”: failu kopēšanu vai pārcelšanu bijušiem Windows lietotājiem atvieglos Xshelf. Tā izveido automātiski atverošos “plauktiņu” ekrāna malā, kur var ielikt n-tos failus, kurus pēc tam var ērti “nomest” citā folderī. Xshelf uz brīdi var būt mazliet pierastāka lieta (lasi — “kruķi”). Citādāk lielas vajadzības pēc Xshelf nav. To pašu var veikt arī ar LaunchBar programmu, kas papildus jau pieminētajam “plauktiņam” piedāvā vēl ātru programmu startēšanu, nospiežot Ctrl+Space un ierakstot 2-3 burtus no programmas nosaukuma. Ļoti ērti! To sāksi novērtēt tikai tad, kad sāksi to lietot. Tā ka vari izvēlēties — Xshelf vai LaunchBar. Es izvēlos otro variantu. Tiem bijušajiem, kas nespēj aizmirst “veco labo” Norton Commander, Mac vidē noderēs Xfolders brīvprogramma… Bet varbūt tomēr nedzīvot pārdesmit gadu senā pagātnē un mēģināt pierast pie “atsperfolderiem”? Iezīmē failu vai folderi un sāc to vilkt, paturi virs kāda foldera aptuveni sekundi un tas atveras vaļā, ļaujot virzīties tālāk pa folderu hierarhiju. Šādā veidā bīdot failus un folderus, ietaupīsi vismaz kādu pusduci vai duci klikšķu, un ja gadīsies sajaukt operētājsistēmas, varēsi lamāties, kad mēģināsi to pašu atkārtot Windows’ā. 😀
Ja gribas kaut ko labāku par Finder, tad lielisks risinājums ir Path Finder ($35). Programmas autori laikam ir pacentušies ielikt savā lolojumā visu, ko jebkam jebkad var ievajadzēties. 🙂

Programmu startēšanas utilītprogrammas

“Leopardā” nospiežam Command+Space un ierakstām programmas nosaukuma pirmos burtus, Spotlight momentā atrod šo programmu, spiežam Enter taustiņu un programma atvērta. Neko papildus nevajag. Bet vecāku Mac OS X lietotājiem silti iesaku uzinstalēt kādu no programmu startēšanas programmām. Piemēram, Peter Maurer uzrakstīto Butler. Tā ir neaizstājams palīglīdzeklis programmu startēšanai — nav jāvelk visām programmām aliasi Dokā vai jāver vaļā Applications folderis. Butler ļauj izveidot sistēmas izvēlnes joslai ekrāna augšmalā izvēlni ar n-tām starpliknēm (clipboards). Turpat var izveidot arī programmu izvēlni, vai arī nospiežot Ctrl+Space un ierakstot programmas nosaukuma pirmos burtus, startēt attiecīgo programmu.
Stipri līdzīga Butler’am ir LaunchBar ($20). Butler ir brīvprogramma, bet LaunchBar brīvā versija ir ar ierobežotām lietošanas iespējām (7 programmu startēšanas vienā sesijā, tad jāaizver un jāatver no jauna) un “shareware” versija ar pilnu iespēju klāstu. Lai arī Butler ir par velti un ir ļoti laba, es tomēr priekšroku dodu LauncBar. Kaut kā patīk daudz labāk un arī programmas iespēju klāsts ir ļoti bagātīgs — ne tikai programmu atvēršana, bet pat elementāras kalkulācijas. 4.3 versija piedāvā iztikt pat bez Enter nospiešanas beigās — vienkārši programmas nosaukuma saīsinājuma 2. vai 3. burtu paturam nospiestu mazliet ilgāk, un LaunchBar to uztver kā “zaļo gaismu” programmas atvēršanai. Vēl’ar šo programmu varam kopēt vai pārvietot failus, atvērt konkrētu dokumentu, u.t.t.
Kā samērā laba alternatīva Butler un LaunchBar programmu startēšanas programmām var būt Overflow ($15) un Quicksilver (brīvprogramma). Pirmā ir dikti vienkārša — glīts Doka paplašinājums, ja to tā var nosaukt (skat. attēlus viņu mājas lapā!), otrā iepriecinās ar Overflow līdzīgu, īpaši skaistu puscaurspīdīgu un glancētu interfeisu (Preferencēs jāieslēdz “Bezel” interfeiss). Atšķirībā no Overflow, Quicksilver ir jau uz daudz augstākas pakāpes, tā piedāvā ne tikai elegantu programmu startēšanu vai dokumentu atvēršanu, bet pat kalkulatora funkcijas un arī plauktiņu failu pārvietošanai! Diemžēl uz mana Mac tā neizcēlās ar stabilitāti — “nokārās” vismaz 2-3 reizes dienā, kamēr LaunchBar 3 gados — ne reizi!
Te visu 3 programmu recenzijas (alfabētiskā secībā):
Butler
LaunchBar
QuickSilver
2006. gada labākās programmas

Automatizējam biežāk lietoto tekstu ievadi

TextExpander ļauj jebkurā programmā jebkuru tekstu aizstāt ar citu tieši rakstīšanas brīdī — ierakstiet eepa, un Textpander to momentā aizstās ar jūsu e-pasta adresi. Iesaku pirmo burtu rakstīt dubultīgi, lai atšķirtu šīs saīsnes no citiem vārdiem. Piemēram, pasta adresi saīsināsim kā aadr, vārdu un uzvārdu ar vvar, u.t.t. Turpmāk vairs nebūs jāraksta visur pilna e-pasta adrese vai pasta adrese. Arī webmeistariem šī programmiņa var noderēt veselu koda fragmentu automātiskai ievietošanai. Cena $30. Bet ticiet, šī programma ir to vērta!

Vairākas stapliknes

Reizēm gribās, lai dators atcerētos mazliet ilgāk, ko esmu iekopējis tā atmiņā (ar Copy vai Command+C). Standartā, nospiežot vēlreiz Command+C, iepriekšējais starpliknes (“clipboard”) saturs tiek dzēsts un aizvietots ar jaunu. Tad lūk, ir tāda maza jauka programmiņa PTHPasteboard, kas ļaus saglabāt kaut vai 200 starpliknes saturus, un izmantot tos kaut vai pēc datora pārstartēšanas. Pamatversija par brīvu, Pro versija piedāvā dažas fantastiskas papildlietas, kā starplikņu “šārēšanu” lokālajā tīklā starp vairākiem Mac’iem, iespēju pirms “peistošanas” tekstu filtrēt vai pārveidot. Piemēram, sašķirot rindas alfabētiskā secībā, noņemt formatizāciju, pārveidot visus burtus par lielajiem vai mazajiem, u.t.t. Lietotājs var veidot pats savus filtrus un piešķirt tiem klaviatūras saīsnes. Filtors var izmantot par t.s. “regulārās izteiksmes”! Priekš tiem, kam regulāri darbs ir ar dažādiem tekstiem, Pro versija var kļūt par “Šveices nazi”. Protams, ir vēl daudz līdzīgu programmu — gan skaistākas, gan daudz skaistākas — bet (pagaidām) neviena netuvojas PTHPasteboard Pro lietotāja interfeisa vienkāršības un iespēju ziņā. Darbs ar tekstiem kļūst par izklaidi! 🙂

Programmu un folderu atvēršana

Kaut arī Butler, LaunchBar un Quicksilver nodrošina programmu atvēršanu, nospiežot Ctrl+Space un ierakstot programmas nosaukuma pirmos 2-3 burtus, dažreiz ir ērtāk ar vienu saīsni uzreiz atvērt programmu vai folderi. Lai arī iepriekš minētās programmas lielākā vai mazākā mērā nodrošina arī šo iespēju, tomēr iesaku uzlikt tieši šim nolūkam rakstītu brīvprogrammu Spark ar Plain Clip Plug spraudni. Pirmā nodrošina visu svarīgāko programmu un folderu (vai failu) startēšanu ar saīšņu palīdzību, otrā — teksta ielikšanu no starpliknes kā Plain Text (tas ir, bez formatizācijas) jebkurā programmā. Tomēr šo pēdējo komandu daudz labāk uzticēt PTHPasteboard programmai (free/$20). Skat. aprakstu iepriekšējā rindkopā.
Kur es paliku? Ā, runa bija par Spark… Labi, turpināsim. Piemēram, folderu atvēršanai izmantojam Ctrl pogu un foldera nosaukuma pirmo burtu. Ja ir 2 folderi ar vienādiem sākumburtiem, otram saīsnē pievienojam Shift taustiņu.
Piemēram:
Ctrl+A — Applications folderis
Ctrl+D — Desktop folderis
Ctrl+Shift+D — Documents folderis
Ctrl+P — Pictures folderisCtrl+M — Movies folderis
Ctrl+Shift+M — Music folderisu.t.t.
Programmu atvēršanai izmantojam 3 taustiņus pa kreisi no atstarpes taustiņa un programmas nosaukuma pirmo burtu.
Piemēram:
Ctrl+Option+Command+A — Acquisition
Ctrl+Option+Command+B — address Book
Ctrl+Option+Command+C — Calculator
Ctrl+Option+Command+I — iCal
Ctrl+Option+Command+K — Keynote
Ctrl+Option+Command+M — Mail
Ctrl+Option+Command+P — Pages
Ctrl+Option+Command+S — Safari
Ctrl+Option+Command+T — iTunes
u.t.t.
Vēl pieliekam šādas papildus saīsnes:
Ctrl+Option+Command+? — pati Spark programma
(lai vieglāk attcerēties — ja nezinām, kāda bija saīsne, lai atvērtu kādu programmu, spiežam 3 pogas un jautājuma zīmi)
Ctrl+Option+Command+= — System Preferences
Ctrl+Option+Command+* — paroļu programma (pēc Tavas izvēles)
Lai vieglāk atcerēties — paroļu programmai ir asteriksa * zīme (virs 8), jo paroles parasti šifrē ar ***.
Šeit links uz Spark konfigurācijas failu. Uzinstalē Spark, nokopē šo te Spark konfigurācijas failu, atarhivē to uz darbvirsmas (Desktop) (ja Safari nav pārkonfigurēts citādi, tad viņš pats automātiski atarhivēs šo ZIP failu), atver Spark un File izvēlnē spied uz “Import Spark Library” un norādi uz nule kā atarhivēto “Spark Library” failu un spied “Open” pogu. Tad izpēti Spark programmas Library sadaļu — izdzēs norādes uz programmām, kuru Tev nav, un pielabo klaviatūras saīsnes, ja kāda nepatīk. Tad spied uz Enable pogu, un programmas Preferencēs izvēlies “Automatically Activate Spark at Login”, spied “Close” pogu un aizver Spark logu, uzklikšķinot pa sarkano podziņu loga kreisajā stūrī. (Spark vienalga paliek aktīva, tikai nav vairs redzama). Turpmāk varēsi lietot klaviatūras saīsnes programmu startēšanai. Un, ja ievajadzēsies startēt vēl kādu programmu, kas nav iereģistrēta Spark’ā, tad nospied Ctrl+Space, atvērsies attiecīgi Butler, LaunchBar vai Quicksilver, tur ieraksti programmas nosaukuma 2-3 burtus un spied Enter. Jauki, vai ne?
Te Spark konfigurācijas loga ekrāna kopija. Otrā kolonnā redzamas klaviatūras saīsnes.

System Preferences : International : Language
Spark konfigurācijas logs

Attēlu pārlūkprogrammas

Mac OS X “Leopard” lietotājiem neko papildus nevajag — viņiem jau ir Quick View — Finder’ā uzklikšķinām pa failu, nospiežam atstarpes taustiņu un priecājamies! Pārejam pie nākamās sadaļas divas rindkopas zemāk. 🙂
Vecāku OS X īpašniekiem: lai gan Apple katram Makam ar OS X “Tiger” komplektā ieliek arī Preview programmu, kas atverās momentāni un spēj parādīt gan PDF dokumentus, gan arī gandrīz jebkuru grafisko failu formātu (un vēl rādīt tos kā Slideshow), tomēr tai ir arī savi trūkumi. Viens no būtiskākajiem (vismaz man) ir nepieciešamība vispirms iezīmēt visus aplūkojamos failus, un atvērt tos Preview porgrammā. Es nevaru atvērt vienu, un tad ar navigācijas pogām pāriet uz citu attēlu. Preview nenodrošina arī JPG attēlu bezzudumu rotāciju…… Un tas mūs aizved pie mazas jaukas programmiņas vārdā Xee. Atveram vienu failu un ar Command+→ atveram nākamo attēlu. Ja nepatīk šāda saīsne, lietotājs var izveidot savu. Kaut vai 3-4 saīsnes vienai un tai pašai komandai — programmai ir brīnišķīgs saīšņu redaktors. Ir arī JPG attēlu bezzudumu rotācija, pie tam rezultātu var saglabāt (Command+S), lai nākamo reizi nevajadzētu atkal grozīt. Šķiet, ka ar krāsu attēlošanu beidzot arī viss ir kārtībā. (Pirmajās versijās bija nopietnas problēmas.) Vienīgais, kur vēl mazliet varētu piesieties, ir tas, ka Xee dikti lēnām atver RAW formāta attēlus (CR2 un NEF). Kas tādus nelieto, tiem nav par ko uztraukties. Kas lieto, tiem labāk šos failus aplūkot ar Preview vai kādu citu specializētu RAW formāta failu pārlūkošanas programmu.
Dažreiz vajag sašķirot attēlus pa kategorijām. Būtu jauki, ja varētu uzreiz vienu failu iekopēt folderī A, otru folderī B. Vai arī vieniem pievienot sarkanās krāsas birku, citiem oranžās krāsas, citiem violetās vai zaļās vai dzeltenās… (Lai arī jaunākā Xee versija piedāvā pārkopēt vai pārvietot aplūkojamos attēlus uz kādu no lietotāja izraudzītiem 9 folderiem, tomēr nopietnākai šķirošanai labāka būs kāda cita programma.) To visu piedāvā 0.6 MB maza (un jāsaka — mazliet dīvaina) programmiņa PicturePop Pro (PPP). Būtībā tā ir Finder spraudnis. Iesaku gan palasīt šīs programmas lietošanas instrukciju — to ir taisījuši franči, un kā visiem zināms, Francijā viss ir mazliet citādāk kā pārējā pasaulē — franči ir un paliek franči… 🙂

Citas utilītprogrammas

Lai arī “Leopards” Spotlight meklēšanas laukā prot arī rēķināt, un to pašu māk arī LaunchBar programma, tomēr reizēm dzīvē var noderēt jauks puscaurspīdīgs kalkulatoriņš Calq, kurā lietotājs var definēt 10 funkcijas, kuras izpilda, nospiežot kādu burtu uz klaviatūras. Piemēram, ierakstām vai “iepeistojam” summu ar Command+V, nospiežam P un iegūstam šo summu ar PVN. Vienkārši? Jā, jo esam definējuši, ka P burts ir *1.18= un nospiežot šo burtu, Calq sareizina ievadīto skaitli ar 1.18 un attēlo rezultātu, kuru, ja vajag, varam uzreiz iekopēt starpliknē ar Command+C. Šī kalkulatora priekšrocība ir iespēja definēt elementāras matemātiskās darbības (pat vairākas pēc kārtas) un piešķirt tām kādu burtu kā saīsni.
Protams, kas ir Mac bez klasiskā StuffIt? Daudzas programmas un faili vēl aizvien tiek izplatīti, saspiesti šajā formātā, jo šis formāts saglabā visus Mac failu sistēmas papilddatus (failiem piešķirtās ikonas, failu Spotlight komentārus un Resource Forks). Tāpēc iesaku uzinstalēt vismaz StuffIt Expander šo failu atarhivēšanai — Expanders ir par velti. Ja gadījumā nav atsevišķi dabūjams, tad tas ir iekļauts arī SuffIt Standard komplektā, no kura tad vari izmantot tikai šo vienu komponenti bez maksas. Protams, ja vēlies, vari nopirkt Standard versiju ($50), kurā tad varēsi izmantot arī DropStuff saspiedēju, bet StuffIt Deluxe neiesaku — nekā būtiska klāt nedabūsi. Vienīgais, kas būtisks nāk klāt, ir iespēja atvērt ZIP, SIT vai SITX arhīvus Expander logā un redzēt arhīvu saturu, neatarhivējot tos. Tad var izvilkt ārā tikai to, ko vēlies. Bet maksāt par to vēl $30 pa virsu? Es nopirku, bet godīgi sakot, mazliet nožēloju… Pa reizei viņi rīko akcijas, kad Deluxe maksā lētāk par Standard. Tad varbūt ir vērts ņemt Deluxe, kaut arī Standard man pat labāk patīk tās vienkāršības dēļ. Viņu mājas lapā der vispirms mēģināt “novilkt” bezmaksas Expanderu — dažkārt viņi tad piedāvā kādu atlaidi uz Standard vai Deluxe versiju, lai tikai neaizietu ar bezmaksas produktu… 🙂

Datu drošība

Lai kāds Tev dators arī nebūtu, VIENMĒR ir jādomā par datu drošību! Izlasi iepriekšējo teikumu vēlreiz! Tā… Tagad izlasi vēlreiz! Un tagad pieraksti nākamo pirkumu Nr. 1: “Ārējais cietais disks ar ‘FireWire 400’ vai ‘Firewire 800’ interfeisu.” Kādreiz ieteicu senas Macintosh perifērijas iekārtu firmas LaCie ārējos diskus, bet diemžēl pēc pāris ne visai veiksmīgiem pirkumiem nevēlos vairs tos rekomendēt citiem. (Viens LaCie ārējais “cietnis” negrib izslēgties un griež pa nakti ventilatoru, dzesējot disku, kaut arī dators ir izslēgts, otram ārējam LaCie tīkla diskam datu plūsma pa 100 Mbps Ethernet tīkla kabeli bija tik gausa, ka nosaucu to par visstulbāko pirkumu manā mūžā! Tur nebija pat 10 Mbps.) LaCie vietā tagad varu rekomendēt Western Digital “My Book Studio” sērijas ārējos diskus, kas ir ražoti tieši priekš Macintosh datoriem un pat jau no rūpnīcas noformatēti HFS+ formātā. Tie ir nopērkami/pasūtami Ābolu Veikalā, BCCS, Capital un iespējams, arī citās firmās (kontaktinfo skat. “Kur var nopirkt Macintosh?”). Lieta tā, ka iekšējā HDD avārijas gadījumā Maks var ielādēties arī no ārējā diska, ja tam ir FireWire interfeiss. (Jaunākie ‘Maki’ ar Intel procesoriem var ielādēties no ārējiem diskiem arī ar USB-2 interfeisu). Vai arī vari paņemt savu disku un aiziet ciemos pie drauga, kam ir Mac un ielādēties no sava diska un strādāt kā uz sava Mac!
Lai arī “Leopards” piedāvā “Laika Mašīnas” datu rezerves kopēšanu, tās tomēr nav “būtējamas” kopijas, tas ir, no šāda diska Mac nevar ielādēt operacionālo sistēmu. Līdz ar to vēl vajadzēs SuperDuper! ($28) programmu ar ko izveidot datora iekšējā diska klonu (pilnīgi identisku kopiju) un katru nedēļas nogali atver šo programmu un startē “Backup — user files” skriptu. 5-15 minūtēs viņš pārskatīs visus pa nedēļu mainījušos failus un pielabos klonu, lai tas atbilstu iekšējā diska saturam. Nenožēlosi šo drošības soli! Dažreiz gadās ko netīšām izdzēst vai tml., un tad rezerves kopija ai kā noder! Atver iCal un tur nākamajā piektdienā izveido jaunu ierakstu ar nosaukumu “Datu rezerves kopija”, Info loga (Command+i) From sadaļā norādi laiku, kad būtu vēlams veikt rezerves kopiju, un To sadaļā ieliec laiku 23:59; Repeat sadaļā norādi “every week”, Alarm sadaļā norādi Open file: norādi, kur ir SuperDuper!, 0 minutes before. Tā… Turpmāk katru piektdienu norādītajā laikā iCal atvērs SuperDuper!, un Tev atliks tikai pievienot ārējo disku un nospiest pogu “Copy Now”…
Papildinājums [2006.05.01]: Starp citu, šo te rindiņu rakstu 2 gadus pēc PowerBook iegādes, un pašlaik strādāju uz Mac tieši tā, kā iepriekšējā rindkopā rakstīju — pēc 2 gadu darba datora cietais disks “nobira” pāris stundu laikā un labi, ka man tagad ir PowerBook iekšējā diska klons uz ārēja Firewire diska. Tagad līdz jauna diska iegādei varu turpināt darbu… Piet tam kad būšu dabūjis disku, nekas nebūs jāpārinstalē atkal — atliks tik pārklonēt no ārēja diska visu uz jauno iekšējo un vienā stundā viss būs atkal, kā bijis.

CD/DVD

Droši vien gribēsies ierakstīt kādu CD vai DVD? Lai gan Mac OS X 10.4 “Tiger” piedāvā super vienkāršu CD/DVD rakstīšanas veidu, izveidojot “Burn Folder” mapes un savelkot tajās “dedzināmo” failu aliasus, tomēr nekas nav labāks par šim mērķim speciāli rakstītu programmu! Iesaku pievērst uzmanību divām labām programmām: Roxio Toast Titanium ($100) vai Radical Breeze DiscBlaze ($30). Abas labas, un pie tam katra savā jomā: Toast Titanium piedāvā plašas DivX un DVD-video disku rakstīšanas iespējas ar vairākām sagatavēm priekš DVD-video diskiem, savukārt DiscBlaze spēj izveidot disku ISO attēlfailus, ko Toast Titanium (nezin kāpēc, ņemot vērā tās cenu!) nemāk.
Savukārt priekš DVD skatīšanās iesaku uzinstalēt 2 programmas: Erroneous un VLC.
Pirmā, ieliekot DVD-video disku, piedāvās programmu sarakstu, ar kuru programmu gribat šo disku atvērt — VLC, DVD Player, Trans Lucy, Mplayer, Handbrake vai MacTheRipper. Savukārt VLC ļauj skatīties jebkuras zonas DVD, nepārslēdzot un nepārrakstot zonas DVD-ROM iekārtā (parasti zonas var mainīt tikai 5 reizes, tad pēdējā paliek uz mūžiem un bez speciālām “uzlaušanas” programmām to nomainīt vairs nevar). Un dažreiz arī noder pārkopēt kādu kadru no filmas — VLC atļauj ekrāna kopēšanu (Command+Shift+4), bet Apple DVD Player nē.
P.S. Erroneous nokonfigurēšanai nepieciešams izlasīt klātpievienoto “Read Me” failu. Neuztraucies, tas aizņems tikai pāris minūtes.

Portatīvajiem datoriem

Portatīvo datoru īpašniekiem iesaku arī Location X, kas “saožot” citu bezvadu tīklu, automātiski nomainīs (pēc jūsu izvēles, protams!) bezvadu tīkla parametrus, noklusēto mājas lapu Interneta pārlūkprogrammā, izejošo e-pasta serveri Mail programmā, noklusēto printeri, u.t.t. Vārdu sakot, atverot datoru, Location X uzreiz izdarīs visu, lai varat strādāt attiecīgajā vietā kā pastāvīgs rezidents. Cena $20.

Komunikācijas

Safari Interneta pārlūkprogrammai lieti noderēs Saft ($12) vai SafariStand — abas sniedz pāris kilogramus lietderīgu papildfunkciju! Es lietoju Saft. Piemēram, ja kādreiz nokarās Safari ar n-tiem atvērtiem logiem, tad nākamo reizi atverot Safari, Saft atjauno visus pirms nokāršanās atvērtos logus. Tad vēl Search laukā parādās daudzu meklēšanas serveru izvēles iespēja. Vari izvēlēties serveri, kurā meklēt, ierakstīt atslēgvārdu un atvērsies lapa ar atrastajiem rezultātiem. (Šo pēdējo labi veic arī AcidSearch brīvprogramma.) Bet tās ir tikai 2 no daudzām jaukām lietiņām…
PDF dokumentu skatīšanai Interneta pārlūkprogrammā Safari 3.0 (Mac OS X 10.5 “Leopard”) neko papildus nevajag, bet Safari 2.0 lietotājiem (Mac OS X 10.4 “Tiger”) noderēs PDF Browser Plugin.
Komunikācijām ar ārpasauli derētu uzlikt Skype (bezmaksas). To tagad lieto gandrīz visi, un ja vēl nelieto — palūdz, lai draugi arī uzliek uz saviem datoriem. Skype ir makiem, linuksiem un arī pīšļiem. Ja gribi ierakstīt Skype audio sarunas, tad nopērc Call Recorder ($13). Var uzlikt, lai viņš automātiski ierakstītu jebkuru Skype sarunu… (pēc noklusēšanas AAC formātā, ko vēlāk ar iTunes var pārkonvertēt uz mp3, ja dikti vajag).
Visiem pārējiem n-tajiem tiešsaites pļāpāšanas (precīzāk — sarakstes jeb “čata”) servisiem uz Mac ir viens skaists atrisinājums — Adium. Viena programma, kura vienlaicīgi ļauj komunicēties ar AOL IM, Gadu-Gadu, Google Talk, ICQ, Jabber, MSN Messenger, Yahoo! Messenger un citiem “čata” servisiem.
Priekš Windows Media formāta multimēdijas failu skatīšanās QuickTime atskaņotājā vajadzēs Flip4Mac (bezmaksas), un protams, protams, protams — neaizmirsti nopirkt arī DivX atskaņotāju ($20)!
Ja jāpārsūta failus uz vai no FTP serveriem, noderēs Yummy FTP ($25) vai Transmit ($30). Pirmai itin bieži ir visādas akcijas, kuru laikā to var iegādāties par puscenu. Ļoti žiperīga programmiņa ar daudz dažādām opcijām! Otrā ir laba ar savu vienkāršību — iesaku cilvēkiem, kas ar FTP ir uz Jūs, un visām sievieškārtas pārstāvēm.
RSS ziņu lasīšanai noderēs NetNewsWire (bez maksas, silti iesaku!) vai Endo ($18), vai NewsFire (free), vai ja vēlaties kaut ko oriģinālu, tad Times ($30). Plašāks RSS lasītāju apskats šeit.

Ofisa programmas

Kura ir vislabākā ofisa programmu pakete Mac’am? Nu protams, iWork! — Keynote ir pasaulē vislabākā prezentāciju programma, Pages ir viena no visērtākajām teksta rediģēšanas un ‘maketēšanas’ programmām, bet Numbers ir viena no visoriģinālākajām elektronisko tabulu programmām — ļoti uzskatāms Apple firmas “Think Different” filosofijas paraugs vārda vislabākajā nozīmē! Ls 50-55 par visām trim programmām kopā nav liela summa. Domā citādāk? He he, paskaties, ko par vienu pašu Word prasa Microsoft! 🙂 iWork komplekts nopērkams pie visiem kaut cik solīdiem Macintosh dīleriem tepat Latvijā.
Ja tev ir neizprotama un neizskaidrojama nevēlēšanās lietot vislabākās programmas, tad vari pamēģināt OpenOffice (free) vai NeoOffice (free) vai Microsoft Office (lai normāls cilvēks nopirktu pēdējo, laikam ir jāpārdod savu dvēseli…).

Web lapu programmēšana…

Ja sanāk darīšana ar HTML lapu vai PHP koda rakstīšanu, silti iesaku ievērtēt Coda ($80). Man tā šķiet visģeniālākā un visrevolucionārākā PHP/XHTML mājas lapu rakstīšanas vide. Protams, tur nav viss visam, bet ir ļoti labs balanss starp to, kas ir vajadzīgs un cenu.
Koda rakstīšanai par brīvu vari pamēģināt TextWrangler. Ja ir daudz naudas, tad pilnība laikam ir BBEdit ($120). Tas ir tas pats TextWrangler, tikai ar kāpurķēdēm un 200-tā kalibra lielgabalu! 😀
Ja ir vēl vairāk naudas, tad vari pamēģināt Freeway Pro. Šī programma ir kaut kas pa vidu starp Adobe Fireworks un Dreamweaver.
Interesantas koda rakstīšanas iespējas paver SubEthaEdit ($35). Ar šo programmu ir iespējams vairākiem programmētājiem saslēgties kopā (vietējā LAN tīklā vai pat caur Internetu!) un strādāt pie viena un tā paša dokumenta dažādiem fragmentiem. Un katra lietotāja izdarītās izmaiņas reālajā laikā ir redzamas visiem pārējiem lietotājiem. Šis unikālais SubEthaEdit tiešsaites rediģēšanas “dzinējs” ir iekļauts arī Coda programmā. Starp citu, mēs darbā šo programmu izmantojam sanāksmēs, lai visi reizē varētu strādāt pie kāda kopēja dokumenta vai sanāksmes stenogrammas.
CSS stila lapu rediģēšanai noderēs CSSEdit ($30). Coda programmā arī ir iekļauts samērā labs CSS vizuālais redaktors, bet šī atsevišķā programma ir mazliet “spicāka”.
Mans draugs Boo kādreiz zvērēja, ka nav nekā labāka par jEdit (free) PHP kodēšanas jomā, bet es neciešu Java programmas, jo parasti tās ir “cross-platform” un pietrūkst īstas Mac programmas knifiņu. Bet droši vien, ka viņā ir daudz praktisku lietiņu… Man gan šķiet, ka Boo klusiņām tomēr ir pārgājis uz Coda.


Papildus info

Papildinfo par šīm un vēl daudzām citām programmām varat atrast Macintosh OS X Software Review lapā.

4 Atsauces uz Jauna Mac sagatavošana darbam

  1. Pingback: Guntis’ Blog » Mazi jauki knifiņi…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.